Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

4. rocznica śmierci Krzysztofa Pendereckiego

Dziś, 29 marca mijają cztery lata od śmierci Krzysztofa Pendereckiego, jednego z największych współczesnych kompozytorów i dyrygentów. Droga artystyczna Krzysztofa Pendereckiego była mocno związana z Krakowem.

Fot. Bruno Fridrych/ Sinfonietta Cracovia

Krzysztof Penderecki (1933–2020) był jednym z największych współczesnych kompozytorów i dyrygentów oraz jednym z najbardziej znanych Polaków na świecie. Jego zasługi dla światowej kultury i Krakowa, którego mieszkańcem był przez ponad 60 lat, są nieocenione. W 2013 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Krzysztof Penderecki uważany jest za współtwórcę nowego oblicza polskiej muzyki XX w. Należy do grona najwybitniejszych i najbardziej cenionych współcześnie osobowości nie tylko w dziedzinie muzyki, ale także szeroko pojętej kultury i sztuki. Laureat pięciu prestiżowych nagród Grammy za lata 1987, podwójna nagroda 1998, 2000, 2016. Bogata i różnorodna muzyka Krzysztofa Pendereckiego od kilkudziesięciu lat rozbrzmiewa na całym świecie, przede wszystkim w Europie, obu Amerykach, Azji, a także w Australii.

O randze twórcy świadczą liczne odznaczenia krajowe i zagraniczne, a także nagrody i tytuły przyznane artyście w różnych krajach całego globu, międzynarodowe festiwale i konkursy jego imienia, a przede wszystkim wykonania jego utworów przez wybitnych wirtuozów i czołowe orkiestry w najsłynniejszych salach koncertowych świata. Kompozytor został doktorem honoris causa ponad 40 uniwersytetów, członkiem honorowym najważniejszych akademii artystycznych i naukowych, a także honorowym profesorem wielu prestiżowych uczelni artystycznych.

Artysta zmarł w 2020 r., jednak ze względu na obostrzenia związane z pandemią uroczyste pożegnanie zostało przesunięte na 2022 rok. 29 marca 2022 r. urna z prochami Krzysztofa Pendereckiego została złożona w Panteonie Narodowym w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie. Uroczystość zgromadziła licznych przedstawicieli świata artystycznego i miłośników twórczości mistrza z całego świata, chcących oddać mu hołd.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-03-29
Data aktualizacji: 2024-03-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź