Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Listy do Mileny” Franza Kafki – w ramach projektu senioralnego „KTO?Senior!”

9 maja o godz. 19.00 na scenie krakowskiego Teatru KTO swoją premierę miał kolejny spektakl będący efektem trwających od dwóch sezonów warsztatów teatralnych skierowanych do osób w wieku senioralnym. W tym roku uczestnicy pokażą „Listy do Mileny” w reż. Macieja Gorczyńskiego.

Fot. Robert Siwek

– Krakowscy seniorzy trzymają się mocno. Nie maleje liczba zgłoszeń i chętnych do udziału w naszym dziewięciomiesięcznym cyklu rozwijanym w duchu pedagogiki teatru. Na scenie zobaczymy, aż dwadzieścia cztery osoby! W tym roku uczestników swoją reżyserską opieką otoczył znany z  wielokrotnie nagradzanej realizacji „Innych ludzi” Doroty Masłowskiej, Maciej Gorczyński. Szykuje się naprawdę interesująca premiera. A my nie osiadamy na laurach, z każdą edycją programu w Teatrze KTO idziemy o krok dalej. Domykamy ostatnie szczegóły kolejnej edycji startującej w nowym sezonie i już teraz mogę powiedzieć, że szykujemy prawdziwą niespodziankę – obiecuje Sławomir Szczurek, koordynator projektu „KTO?Senior!”.

„Listy do Mileny” – historia fascynującego związku Mileny Jesenskiej i Franza Kafki

Listy 38-letniego Franza Kafki do 24-letniej Mileny Jesenskiej, czeskiej dziennikarki i tłumaczki mieszkającej w Wiedniu, są zapisem głębokiego porozumienia, niespełnionej miłości i jednocześnie lustrem, w którym przegląda się walczący z własnymi upiorami i bezsennością autor „Procesu”. „Listy do Mileny” uznawane są za jeden z najpiękniejszych tekstów o miłości w historii literatury.

Zbiór listów Kafki (listy Mileny autor „Procesu” spalił) jest świadectwem historii uczucia i jednocześnie uniwersalną opowieścią przedstawiającą etapy związku: od fascynacji, pełni miłości, aż do kryzysu, zdystansowania i gorzkiej samoświadomości.

Scenariusz spektaklu oparty został na fragmentach listów Franza Kafki, artykułach Mileny Jesenskiej oraz tekstach własnych członków zespołu. Spektakl realizowany jest z udziałem seniorów w ramach projektu „KTO?Senior!”. Za przygotowanie ruchowe uczestników odpowiadała aktorka Paulina Lasyk.

To jednak nie koniec kafkowskich inspiracji w twórczości Macieja Gorczyńskiego realizowanych w Teatrze KTO.

Miesiąc po zakończeniu projektu z seniorami, reżyser premierowo pokaże drugi spektakl oparty na prozie Franza Kafki. Tym razem na warsztat weźmie „Sprawozdanie dla Akademii”, jedno z opowiadań czeskiego geniusza. W tej inscenizacji Gorczyński zmierzy się z tematem ludzkiej, a w szczególności artystycznej przynależności. Główny bohater – szympans Czerwony Piotruś – symbolizuje samego Kafkę, który całe życie borykał się z tematem alienacji, niespełnienia oraz przeszywającej depresji i wewnętrznego poczucia samotności. W tym spektaklu reżyser posłuży się interdyscyplinarnym językiem bazującym na słowie, ruchu i tańcu. Wystąpią aktorzy i tancerze: Natalia Dinges, Lena Witkowska, Adam Borysowicz i Błażej Szymański. Bardzo ważną rolę grać będzie również muzyka. Premiera już 9 czerwca, a ostatnie dwa spektakle przed wakacjami – 13 i 14 czerwca.

Bilety dostępne w kasie Teatru KTO przy ul. Zamoyskiego 50, pod nr 12 633 89 47 (kasa@teatrkto.pl) oraz na stronie bilety.teatrkto.pl

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-04-30
Data aktualizacji: 2024-05-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź