Za nami Noc Muzeów 2024
Za nami wielkie święto miłośników wieczornego i nocnego zwiedzania. 17 maja, już po raz 20. krakowskie muzea i galerie zaprosiły mieszkańców oraz gości do oglądania kolekcji i udziału w licznych atrakcjach przygotowanych specjalnie na jedyną taką noc w roku – Noc Muzeów. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Muzea na rzecz edukacji i badań”.
Już od 20 lat w wybraną majową noc krakowskie (i nie tylko) muzea oraz galerie szeroko otworzyły swoje drzwi i zaprosiły krakowianki, krakowian i gości do oglądania bogatych zbiorów.
Inauguracja tegorocznej Nocy Muzeów odbyła się w Muzeum Etnograficznym. Wydarzenie otworzyli prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, Monika Dudek – dyrektorka Muzeum Etnograficznego oraz Jacek Górski – przewodniczący Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich i dyrektor Muzeum Archeologicznego.
– To wyjątkowa 20. Noc Muzeów, piękny jubileusz. Bardzo się cieszę, że krakowska Noc Muzeów się tak dynamicznie rozwija. Początkowo, w 2004 roku, brało w niej udział kilkanaście instytucji, a dziś blisko siedemdziesiąt, w tym dwie po raz pierwszy. Dziękuję Państwu za tak bogatą ofertę, liczne atrakcje i różnorodne propozycje – dla młodszych i starszych. A to wszystko, co bardzo ważne, pod hasłem „Muzea dla edukacji i badań” – powiedział prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, dziękując wszystkim osobom realizującym Noc Muzeów oraz rozwijającym cykl Krakowskie Noce, i zapraszając do wieczornego i nocnego zwiedzania.
Noc Muzeów została organizowana przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa oraz Stałą Konferencję Dyrektorów Muzeów Krakowskich. Wzięły w niej udział instytucje miejskie, wojewódzkie, państwowe i prywatne. Wydarzenie, które odbyło się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, promuje bogatą i różnorodną ofertę krakowskich muzeów i galerii, a także integruje środowisko muzealnicze Krakowa.
Wybrane punkty programu
Muzea udostępniły stałe oraz czasowe ekspozycje i zapraszały do samodzielnego oglądania lub udziału w zorganizowanych oprowadzaniach i spacerach (na część z nich obowiązywały zapisy). Wiele instytucji specjalnie na Noc Muzeów przygotowało też dodatkowe inicjatywy.
Muzeum Krakowa jak co roku zaprosiło do zwiedzania śladem poszczególnych oddziałów. Na odwiedzających czekały m.in.: Pałac Krzysztofory, Barbakan, Rynek Podziemny, Mury Obronne, Wieża Ratuszowa, Dom pod Krzyżem, Stara Synagoga, Muzeum Podgórza, Apteka pod Orłem, Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Każdy z oddziałów Muzeum Krakowa udostępnił ekspozycje i/lub oferował oprowadzanie z przewodnikiem. Na przykład Thesaurs Cracoviensis proponował zwiedzanie magazynów i wizytę w Pracowni Konserwacji Tkanin, Rydlówka – oprowadzanie z przewodnikiem i przygotowany dla dorosłych koncert C.K. Kapeli Egzycerka, a Muzeum Nowej Huty, oprócz oprowadzania kuratorskiego po wystawie „Bunt w systemie”, zaprosiło też na nocny spacer „Neony w Nowej Hucie”. Nocny spacer zorganizowało także Muzeum KL Plaszow.
Muzeum Fotografii proponowało zobaczenie nowej wystawy „Być jak Adam Karaś”, wizytę studyjną w pracowni konserwatorskiej oraz oprowadzanie specjalistyczne, którego uczestnicy mogli skupić się na sprzęcie fotograficznym ze zbiorów MuFo.
Muzeum Lotnictwa Polskiego przygotowało nocny pokaz balonów na ogrzane powietrze, a Muzeum Inżynierii Techniki zachęcało do odwiedzania wystawy stałej i udziału w seansach 3D w Planetarium w Ogrodzie Doświadczeń.
Otwarte jesienią ubiegłego roku Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego przy ul. Fortecznej 28 proponowało zwiedzanie wystaw stałych „Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca” i „Harcerskie ścieżki” oraz nocne ognisko pod gwiazdami, a Muzeum Dominikanów zorganizowało wykład „Witraże z kościoła dominikanów w Krakowie”, który odbędzie się w XV-wiecznym atrium.
Liczne spotkania ze specjalistami z różnych obszarów muzealnictwa są nawiązaniem do tegorocznego hasła przewodniego: „Muzea na rzecz edukacji i badań". Poza już wymienionymi na spotkanie z konserwatorami zapraszały też Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach oraz Muzeum Książąt Czartoryskich.
Dla najmłodszych zwiedzających
Muzeum Archeologiczne proponowało „Archeologiczne odkrycia dla młodych badaczy”. Dzieci mogły wcielić się w rolę prawdziwych archeologów, uczestnicząc w miniwykopaliskach.
Muzeum Krakowa w pałacu Krzysztofory zaprosiło na przedstawienie dla najmłodszych „Smoki i stary wolumin, czyli jak to z Nawojką było”. Widowisko zawierało elementy teatru żywego aktora i teatru kukiełkowo-lalkowego.
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki zachęcała do odwiedzenia otwartej stacji plastycznej – przestrzeni dla dzieci i młodzieży do pracy kreatywnej, inspirowanej pracami z wystawy „Daj mi wszystko”. Z pomocą edukatora można było tam wykonywać prace artystyczne nawiązujące do dzieł Magdaleny Abakanowicz oraz do projektów Jerzego Nowosielskiego.
Muzeum Zabawek w Aptece Designu przy ul. Kopernika zaproponowało najmłodszym „Śpiące zabawki” − czytanie bajek zabawkom.
Warsztaty, gry i tańce
Na rodzinne warsztaty zapraszało Muzeum Fotografii MuFo – w oddziałach MuFo Józefitów i MuFo Rakowicka, a Muzeum Narodowe zachęcało do odwiedzenia strefy gry w Dixit w Kamienicy Szołayskich przy pl. Szczepańskim, muzeum przygotowało dodatek do gry stworzony w całości z reprodukcji dzieł sztuki należących do kolekcji MNK.
W trakcie tegorocznej Nocy Muzeów nie zabrakło także akcentów tanecznych. Muzeum Stanisława Wyspiańskiego – Europeum przygotowało „Wesele u Wyspiańskiego” – wieczór taneczny z lekcjami tańca swingowego, pokazami animacji tanecznych i swingową potańcówką. Do odwiedzenia Strefy Muzyki organizowanej we współpracy z festiwalem Soundream zachęcało Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Krakowscy DJ-e prezentowali tam sety muzyczne. Na wieczór pieśni i opowieści do Domu Esterki przy ul. Krakowskiej zapraszało Muzeum Etnograficzne.
Poza granicami miasta i nieoczywiste konteksty
Krakowska Huta Szkła przy ul. Lipowej zaprosiła na nową wystawę „Eksperyment” Związku Artystów Szkła z Wrocławia. 16 artystów zaprezentowało swoje prace wykonane w różnych, często eksperymentalnych technikach.
W Nocy Muzeów wzięły udział także instytucje, które niekoniecznie od razu kojarzą się ze sztukami plastycznymi, takie jak Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” czy Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. A w wydarzeniem towarzyszącym były mistrzowskie lekcje otwarte gry na fortepianie historycznym, zorganizowane przez Stowarzyszenie Fortepiano Atelier w siedzibie Capelli Cracoviensis przy ul. Kopernika 19.
Warto też dodać, że w krakowskiej odsłonie Nocy Muzeów uczestniczyły także instytucje zlokalizowane poza naszym miastem. W ramach wydarzenia można było odwiedzić Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Zamek Królewski w Niepołomicach oraz Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem.
Noc Muzeów w Twoim obiektywie
Wydarzeniu towarzyszy konkurs fotograficzny dla fotografów – amatorów. Konkursowe zdjęcia (maksymalnie cztery) wykonane podczas Nocy Muzeów można przesyłać do 22 maja. Na zwycięzców czekają wejściówki na wydarzenia organizowane przez miejskie instytucje kultury i wydawnictwa. Dodatkowe informacje.
Noc Muzeów to jedna z siedmiu odsłon cyklu Krakowskie Noce, którego ideą jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze − zaproszenie do korzystania z atrakcyjnej oferty skierowanej do mieszkanek i mieszkańców Krakowa oraz osób odwiedzających miasto. To jednocześnie promocja dziedzictwa i kultury Krakowa oraz jego potencjału twórczego.
Projekt składa się z siedmiu odsłon. Poza Nocą Muzeów, która odbędzie się 17 maja, a także zrealizowaną w kwietniu Nocą Kin Studyjnych, przed nami jeszcze Noc Tańca (8 czerwca), Noc Teatrów (15 czerwca), Noc Jazzu (13 lipca), Noc „Cracovia Sacra” (14 i 15 sierpnia) oraz Noc Poezji (11-13 października).