Podsumowanie konferencji dotyczącej spraw rodzinnych
16 i 17 maja odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa na temat „Obrotu prawnego w sprawach rodzinnych z perspektywy 20 lat członkostwa Rzeczpospolitej Polskiej w Unii Europejskiej”. Organizatorem konferencji było Stowarzyszenie Urzędników Stanu Cywilnego przy wsparciu merytorycznym Urzędu Stanu Cywilnego w Krakowie oraz naukowym Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego a także studentów programu edukacyjnego Erasmus.
W trakcie wydarzenia zostały przedstawione najciekawsze zagadnienia dotyczące wzajemnych relacji Polski i innych krajów członkowskich Unii Europejskiej na gruncie prawa rodzinnego i opiekuńczego z punktu widzenia nauki oraz praktyki.
Podczas konferencji zostały omówione zagadnienia związane z odnotowywaniem w aktach stanu cywilnego zmian, dotyczących rozwiązania małżeństwa przez rozwód na podstawie dokumentów pochodzących z innych krajów UE, RODO, wydawaniem wielojęzycznych standardowych formularzy, transkrypcją aktów stanu cywilnego czy też najnowszymi orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Częścią panelu było także wystąpienie studentów z różnych krajów Unii Europejskiej, uczestniczących w programie edukacyjnym Erasmus na Wydziale Prawa Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy przygotowali referaty w oparciu o ustawodawstwo kraju pochodzenia na temat podstawowych zasad dotyczących tworzenia nazwisk oraz odpowiadali na pytania zadawane przez uczestników konferencji a dotyczące między innymi rejestracji stanu cywilnego w ich krajach.
W konferencji uczestniczyli kierownicy urzędów stanu cywilnego z całego kraju oraz specjaliści z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Warszawskiego oraz z zagranicznych uniwersytetów z Litwy (Uniwersytet Michała Römera), Holandii (De Haagse Hogeschool) oraz Niemiec (Ludwig-Maximilians-Universität München), a także przedstawiciele Mediolanu – miasta partnerskiego Krakowa.
Konferencja naukowa była ważną płaszczyzną wymiany poglądów naukowych, poszerzania wiedzy uczestników, w szczególności kierowników urzędów stanu cywilnego, w zakresie obrotu prawnego w sprawach rodzinnych w oparciu o różne ustawodawstwa państw członkowskich Unii Europejskiej.