Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wianki w Krakowie: spotkajmy się nad Wisłą!

Koncerty Natalii Przybysz, Rubensa i Zalii, warsztaty dla dzieci i dorosłych, jarmark świętojański, rozmowy o kulturze, koncert o świcie i spływy Wisłą – tegoroczne Wianki w Krakowie będą niezwykle różnorodne i potrwają aż dwa dni. Wczoraj, 22 czerwca miastem zawładnęła muzyka i tradycja nocy Kupały, a dziś, 23 czerwca spędzimy czas z najbliższymi, aktywnie lub leniwie, w zależności od nastroju. Główną bohaterką będzie Wisła.

Fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe

– Program tegorocznych Wianków jest pełen atrakcji, w których odnajdą się wszyscy mieszkańcy i goście Krakowa. Nie zabraknie zabawy, tańca i plecenia wianków – wszystko po to, by nad Wisłą i w innych zakątkach miasta radośnie świętować noc Kupały i początek lata. Intensywnie współpracujemy z wieloma instytucjami i jednostkami miejskimi, by stworzyć ciekawe, interdyscyplinarne wydarzenie. Takie, które buduje wspólnotę i pozostaje w pamięci na długo. Zapraszamy! – mówi Carolina Pietyra, dyrektorka KBF.

Wisła – źródło wspólnoty

Letnie przesilenie, znane jako noc Kupały, to w słowiańskiej tradycji kluczowy moment roku, kiedy cała natura – i człowiek będący jej częścią – rozkwita w pełni. Pradawne obrzędy i zwyczaje miały zapewnić uczestnikom oczyszczenie, płodność i szczęście. Ważną rolę w tym święcie odgrywają zioła i kwiaty, a także woda. Kontynuując stare tradycje, spotkamy się nad największą z polskich rzek, by razem przeżyć najkrótszą noc w roku i świętować początek lata.

Muzyka, tańce i swawole

Wianki w Krakowie nieodzownie kojarzą się z muzyką, która niesie się od Wawelu aż w dół Wisły. W tym roku na wiankowej scenie usłyszeliśmy laureatkę czterech Fryderyków Natalię Przybysz, obecnego na scenie muzycznej od ponad dekady Rubensa oraz grupę Freakin’ Disco, której muzyka to energetyczne połączenie elektroniki z psychodelią. Podczas koncertu wystąpiła również jedna z najbardziej obiecujących wokalistek w Polsce Zalia i słoweńska artystka Astrid specjalizującą się w grze na elektronicznej harfie. Poza tym w ramach programu EtnoWianki, realizowanego przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie można było zobaczyć tradycyjne tańce bałkańskie w wykonaniu zespołu Iglika, a także nauczyć się zaśpiewać lub po prostu wysłuchać najstarszych pieśni świętojańskich. Muzeum zaplanowało również wspólną zabawę w tanecznym kręgu, do której mogli włączyć się wszyscy uczestnicy wydarzenia. W programie tegorocznych Wianków nie zabrakło także nocy klubowej w Klubie Spotkań Poczta Główna, gdzie artyści z konferencji „Miasto Reaktywacja” grali aż do świtu.

Tradycyjnie już w niedzielę nad ranem, nad samiuteńką Wisłą, zabrzmiał uwielbiany przez krakowian Koncert o świcie, będący jednocześnie prologiem festiwalu EtnoKraków/Rozstaje.

Wianki i rękodzieło

Na uczestników krakowskiego święta w kilku lokalizacjach na Plantach czekały stacje plecenia wianków wraz z kwiatami, trawami i innymi roślinami, z których będzie można stworzyć niepowtarzalną ozdobę. W sobotę po południu na Powiślu można było wziąć udział w konkursie na najpiękniejszy wianek. Nie zabrakło warsztatów artystycznych z plecenia wianków z tłumaczeniem na PJM dla dzieci z dysfunkcją słuchu. Wszyscy posiadacze i posiadaczki wianków mogli pod koniec dnia puścić je na Wisłę na terenie Przystani Muzeum Krakowa (bulwar Rodła).

 

Moc współpracy

Tegoroczne Wianki zyskają nowy wymiar dzięki rozbudowanej współpracy Krakowskiego Biura Festiwalowego z innymi krakowskimi instytucjami. Szereg atrakcji przygotowało Przystań Muzeum Krakowa, które zaprasza między innymi na rejsy z pływającą wystawą historycznych zdjęć (na wydarzenie będą obowiązywały bezpłatne wejściówki). Zamek Królewski na Wawelu w ramach specjalnie przygotowanego programu będzie odsłaniał swoją tajemniczą historię i legendę. Dom Norymberski od godz. 16.00 zapraszał na festyn z okazji 45-lecia partnerstwa Krakowa i Norymbergi, który odbędzie się ulicy Skałecznej. W programie koncerty zespołów: John Q Irritated i The Afronauts, otwarcie wystawy around / along / beyond / inside w Galerii Domu Norymberskiego oraz instalacji artystycznych: „Łąka”, zrealizowanej przez Thomasa Maya we współpracy z Arturem Wabikiem, „Fuga” Giseli Hoffmann oraz „Futurystyczny trawnik marzeń” Petry Krischke, który znajduje się na placu Cricoteki, przy ulicy Nadwiślańskiej. Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie przedstawi program „Babka o babce! – opowieści o ziołach i zielu”, a na bulwarze Czerwieńskim na wszystkich miłośników regionalnego rzemiosła i unikatowego rękodzieła będzie czekał Jarmark Świętojański organizowany przez Krakowskie Forum Kultury oraz IMAGO Centrum Sztuki Ludowej. Podczas zbliżającego się weekendu bilety wstępu na wystawę „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” będzie można kupić w niższej cenie. Wystawa będzie otwarta w godz. 9.00–21.00.

Nowy park Krakowa

Ważnym wydarzeniem dla dzielnicy Bronowice i całego Krakowa było uroczyste otwarcie parku Tetmajera, którego sercem jest urokliwy staw Pasternik. Na to wydarzenie 22 czerwca zaprosili Zarząd Zieleni Miejskiej oraz Rydlówka – oddział Muzeum Krakowa. Organizatorzy zadbali o atrakcje dla różnych grup wiekowych: przewidziano między innymi zwiedzanie zabytkowego dworku uwiecznionego w „Weselu” Wyspiańskiego, warsztaty składania kwiatów z bibuły, tworzenie korali z drewna czy zajęcia taneczne.

Aktywność i relaks – nie tylko nad Wisłą

Po sobotnich szaleństwach przyjdzie czas na odpoczynek na łonie przyrody. Na niedzielę zaplanowano szereg atrakcji, które pozwolą zrelaksować się w gronie najbliższych. Przystań Muzeum Krakowa zaprosi na plener malarski i rejsy przyrodnicze (obowiązują bezpłatne wejściówki), a Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zorganizuje bezpłatne zajęcia kajakarskie dla dzieci i młodzieży w wieku 6–18 lat, w ramach tegorocznej edycji projektu „Trenuj w Krakowie!”. Zajęcia pod hasłem „Wiosłuj z nami!” odbędą się na przystani Kolejowego Klubu Wodnego 1929, w godz. 10.00–12.00. Limit miejsc na zajęcia został już wyczerpany. Cricoteka urządzi… Piknik Niemożliwy, czyli sąsiedzkie śniadanie, warsztaty plastyczne i wspólne muzykowanie. Dla wielbicieli rzeźby przygotowano spacer związany z wystawą „Bereś”, a dla miłośników teatru zaplanowano spektakl plenerowy tańca współczesnego „Some Things Touch”, który odbędzie się przed Klubem Studio.

Konferencja „Miasto Reaktywacja” w dzielnicy Wesoła

Dyskusje o kreatywnym zmienianiu nieużytków miejskich poprzez kulturę, opowieści o muzyce elektronicznej i artystach, którzy współtworzą nowe przestrzenie w zgodzie z naturą i mieszkańcami, a także recepty na ich promowanie, oswajanie i włączanie w tkankę miejską – tego dotyczyć będą dyskusje podczas konferencji „Miasto Reaktywacja”. Wydarzenie odbędzie się 22 i 23 czerwca w Aptece Designu na terenie dzielnicy Wesoła i wspierane jest przez międzynarodowy projekt HEMI (Hub for the Exchange of Music Innovation). Obowiązują wejściówki.

Spotkajmy się w dniach 22–23 czerwca – nad Wisłą i nie tylko – by razem uczcić początek lata! Wydarzenia są bezpłatne, o ile w opisie nie zaznaczono inaczej. Więcej informacji na Facebooku.

Wzmocnienia komunikacji miejskiej

W związku z Wiankami zostanie wzmocniona komunikacja miejska. Według specjalnych rozkładów pojadą wybrane linie autobusowe i tramwajowe. Szczegóły w naszym komunikacie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-06-05
Data aktualizacji: 2024-06-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź