Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Duże i małe w Krakowie wspaniałe!

Kalendarium wydarzeń dla dzieci od 15–21 lipca w ramach akcji Lato w mieście w Muzeum Krakowa.

Fot. materiały MK

Wtorek, 16 lipca, godz. 11.00
Polowanie na symbole małe i duże. Mizrach dla początkujących
Warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat
Miejsce: Stara Synagoga, ul. Szeroka 24

Prowadzenie: Karolina Ożóg
Mizrach w kulturze żydowskiej to nic innego jak ozdobne tablice, które zawieszane były w synagogach i domach na ścianie wschodniej. Były malowane, rysowane, wykonywane w formie wycinanek czy haftów. Były też pełne symboliki. Podczas warsztatów poznamy elementy takich tablic, dowiemy się, jak je wykonywano i co mogło się na nich znajdować. Opowiemy o tym, co oznacza lew, a co orzeł. Rozwiążemy też zagadkę, dlaczego niektóre świeczniki mają siedem, a inne dziewięć ramion. Dowiemy się wreszcie, dlaczego drzewo i słońce są ważne w kulturze żydowskiej. Na koniec zajęć każdy uczestnik będzie miał szansę samodzielnie wykonać element mizrach!

Środa, 17 lipca, godz. 11.00
Wszystkie zwierzątka małe i duże
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat
Miejsce: Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

Prowadzenie: Maria Lempart
Skąd się wziął Zwierzyniec w Krakowie? Co wspólnego ma Zwierzyniec ze zwierzętami? Czym się różni ZOO od schroniska? To ważne pytania, ale najważniejsze jest to, że wszystkie zwierzątka, małe i duże, są naszymi przyjaciółmi. Chcemy zatem przygotować wspólnie portrety naszych zwierzęcych przyjaciół, używając do tego różnych materiałów, które można znaleźć w domu. Spróbujemy?

Uwaga! Sprzedaż biletów wyłącznie online

Czwartek,18 lipca, godz. 10.00
Na tropie melodii Krakowa
Spacer dźwiękowy połączony z warsztatami dla rodzin z dziećmi w wieku 10–13 lat
Miejsce zbiórki: Park im. Wisławy Szymborskiej (ul. Karmelicka 24b)

Prowadzenie: dr Monika Widzicka
Podczas spaceru wytężymy słuch i uruchomimy wyobraźnię, by wytropić dźwięki tworzące melodię Krakowa. Jakie odgłosy towarzyszą nam na co dzień w mieście? A co słyszeli mieszkańcy Krakowa przed stu laty? Które dźwięki trwają mimo upływu lat, a jakie bezpowrotnie zniknęły? Podczas spaceru na uczestników będą czekać zadania dźwiękowe i ćwiczenia z uważnego słuchania. Spacer zakończymy warsztatami z tworzenia mapy dźwiękowej w Domu pod Krzyżem (ul. Szpitalna 21).
Uwaga! Sprzedaż biletów wyłącznie online

Piątek, 19 lipca, godz. 10.00
Duże i małe skarby Pana Twardowskiego
Oprowadzanie i warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6–10 lat
Miejsce: Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337

Prowadzenie: Mikołaj Niedojadło
Mural zdobiący fasadę Thesaurusa stanie się punktem wyjścia do poznania legendy o Panu Twardowskim, a podczas zwiedzania muzealnego skarbca będziemy szukać elementów ukazanych na malowidle. Uczestnicy będą także mogli zobaczyć, w jaki sposób profesjonalnie przechowuje się i zabezpiecza najcenniejsze eksponaty muzealne. Obejrzane przedmioty staną się inspiracją do wykonania prac plastycznych z wyobrażeniem własnych skarbów.

Piątek, 19 lipca, godz. 12.30
Fakty, mity i legendy. Kraków dla małych i dużych
Oprowadzanie interaktywne dla rodzin z dziećmi w wieku 6–13 lat
Miejsce: Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

Prowadzenie: Katarzyna Kucharska, Szymon Jarosiński
Podczas oprowadzania poznamy historię Krakowa od czasów osady przedlokacyjnej aż do późnego średniowiecza. Opowiemy o tym, jakich cennych informacji o życiu codziennym mieszkańców dostarczyły nam artefakty odkryte w trakcie badań archeologicznych na krakowskim Rynku. Staniemy również oko w oko ze Smokiem Wawelskim, poszukamy śladów obecności Tatarów znanych z legendy o hejnaliście oraz zastanowimy się, kim jest postać umieszczona na jednym z denarów króla Władysława Łokietka.

Sobota, 20 lipca, godz.11.00
Zwierzaki wycinaki
Warsztaty wycinanek dla rodziny z dziećmi wieku od 8 roku życia
Miejsce: Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Prowadzenie: Papieralia
Co można zrobić z kartki papieru? Można coś na niej narysować, można ją poskładać lub... wyciąć coś wyjątkowego. Zapraszamy na warsztaty podczas których uczestnicy poznają technikę wycinania, zgłębią tajniki tego rzemiosła i oczywiście będą mogli stworzyć swoje własne wyjątkowe zwierzaki – wycinaki. Warsztaty poprowadzi wyjątkowy duet, który z papieru potrafi robić cuda. Pod okiem Bogny Brewczyk i Marii Reguckiej z Papieralii poznacie tajemnice papieru i tworzenia wycinanek.

Sobota, 21 lipca, godz. 12.00 - 20:00
Piknik rodzinny z legionistami
Spotkanie dla rodzin z dziećmi
Miejsce: Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, ul. Forteczna 28
Prowadzenie: Tomasz Jamróz-Piłsudski

Zapraszamy na wyjątkowy piknik rodzinny do Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego!
Tego dnia wnętrze Fortu Jugowice 52a wypełni się żołnierzami i damami z początków XX wieku, którzy zaprezentują swoje stroje oraz opowiedzą, jak wyglądało życie w dawnym Krakowie. Punkt werbunkowy, w którym zobaczycie wojskowy ekwipunek i broń pozwoli Wam poczuć się jak prawdziwi legioniści. Dla najmłodszych uczestników przygotowaliśmy atrakcje w postaci dmuchańców i waty cukrowej. Nieco starsze dzieci i młodzież zapraszamy na lekcję historii, na której dowiedzą się czym były Legiony Polskie i jaki był ich udział w I Wojnie Światowej. W kręgu ogniskowym poznacie metody układania stosu i rozpalania ogniska oraz zjecie samodzielnie upieczone podpłomyki. Na wygłodniałych piknikowiczów czekać będzie także wojskowa grochówka.

12.00 – Otwarcie pikniku
12.15 – 18.00 Punkt werbunkowy czyli pierwsze chwile w Legionach. Prezentacja ekwipunku i broni
od 13.30 – Legionowy posiłek – grochówka
14.00 – 18.00 Dmuchańce i wata cukrowa
14.00 – Oprowadzanie po wystawie “Harcerskie ścieżki”. Liczba miejsc ograniczona. Konieczna rezerwacja: (12) 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl
15.15 – Oprowadzanie po wystawie “Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca”. Liczba miejsc ograniczona. Konieczna rezerwacja: (12) 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl
16.00 – Lekcje historii o Polakach w I wojnie światowej i ich udziale w tworzeniu Legionów
18.00 – 19.00 Pokazy Taktyczne i Walki - „Jak ożywić historię”
od 18.00 – Ognisko i nauka pieczenia podpłomyków

Wstęp wolny!

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Czas trwania zajęć wynosi średnio od jednej do półtorej godziny.
Udział w wydarzeniach realizowanych w ramach programu Lato w Mieście jest odpłatny.

Bilety: dzieci i młodzież (do lat 18): 20 zł, bezpłatny wstęp przysługuje jednemu opiekunowi, pozostali opiekunowie: 20 zł, posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem przysługuje 50% zniżki, wstęp na wydarzenie Piknik rodzinny z legionistami jest wolny.

Bilety można zakupić online poprzez stronę https://bilety.mhk.pl, w kasach muzealnych oddziałów realizujących zajęcia oraz w Centrum Obsługi Zwiedzających.
Informacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail:info@muzeumkrakowa.pl

pokaż metkę
Autor: Muzeum Krakowa
Osoba publikująca: BARBARA BALMAS
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-07-15
Data aktualizacji: 2024-07-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź