Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Więcej różowych skrzyneczek w krakowskich szkołach

Miasto zakupiło w tym roku 200 dodatkowych różowych skrzyneczek, które przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego zostaną rozmieszczone w miejskich szkołach. Pojawią się też w filiach Biblioteki Kraków, ośrodkach sportu i rekreacji oraz miejscach przyjęć klientów Urzędu Miasta Krakowa. Jest to wyjście naprzeciw rosnącej popularności tej inicjatywy i jest postrzegane jako ważny krok w kierunku równości i dostępności.

Fot. Różowa skrzyneczka / Facebook

Różowe skrzyneczki to inicjatywa społeczna, której celem jest zapewnienie darmowego dostępu do środków higieny menstruacyjnej w miejscach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, uczelnie, biblioteki czy ośrodki pomocy społecznej. Projekt powstał w odpowiedzi na problem ubóstwa menstruacyjnego, które dotyka wiele kobiet i dziewcząt, ograniczając ich dostęp do niezbędnych produktów higienicznych.

Skrzyneczki są zwykle umieszczane w toaletach lub innych łatwo dostępnych miejscach, a w ich wnętrzu znajdują się m.in. tampony, podpaski i kubeczki menstruacyjne. Inicjatywa zapewnia darmowy dostęp do produktów higienicznych dla tych, którzy mogą mieć trudności finansowe z ich zakupem. Ponadto podnosi świadomość społeczną i uwrażliwia na temat menstruacji, pozbawiając go tabu. Takie działania wpływają pozytywnie na zdrowie oraz komfort dziewcząt i kobiet.

Gdzie w Krakowie można spotkać różową skrzyneczkę?

Projekt różowych skrzyneczek jest realizowany przez Kraków od 2021 roku. Wówczas zakupiono ich 250. W zdecydowanej większości znalazły się w krakowskich szkołach i innych ośrodkach szkolno-wychowawczych, ale także w wybranych filiach Biblioteki Kraków, w oddziałach Muzeum Krakowa, w miejscach zarządzanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, takich jak: schronisko dla bezdomnych kobiet przy ul. Sołtysowskiej 13c, przytulisko dla bezdomnych kobiet przy ul. Malborskiej 64, specjalistyczny ośrodek wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie przy os. Krakowiaków 46, miejsce interwencyjnego schronienia dla kobiet przy os. Krakowiaków 46, mieszkanie chronione dla kobiet i kobiet z dziećmi przy os. Krakowiaków 46, a także w filiach MOPS, zespole ds. rodzinnej pieczy zastępczej oraz trzech siedzibach Programów Aktywności Lokalnej.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-07-22
Data aktualizacji: 2024-08-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź