Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Umowa na renowację Pomnika Czynu Zbrojnego Proletariatu Krakowa podpisana

18 lipca podpisana została umowa na renowację Pomnika Czynu Zbrojnego Proletariatu Krakowa. Zadanie uzyskało dofinansowanie w wysokości 300 tys. zł w ramach programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku –„Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024”.

Fot. ZDMK

Pomnik, od czasu wzniesienia w latach 80-tych., nie przeszedł żadnych gruntownych remontów. Wykonana w 2020 r. ekspertyza konstrukcyjna wykazała, iż struktura otuliny w niektórych miejscach jest w warstwach powierzchniowych narażona na stopniową degradację i korozję przypowierzchniowych fragmentów zbrojenia. Dalsze, bezpieczne trwanie obiektu możliwe będzie po przeprowadzeniu kompleksowej konserwacji, dotyczącej metalu – odlew z brązu oraz żelbetowych części.

Prace polegać będą m.in. na:

  • odczyszczeniu ramion pomnika, usunięcie mikroflory
  • wykonaniu reprofilacji
  • zastosowaniu warstwy izolacyjnej na poziomych partiach ramion pomnika
  • usunięciu warstwy przemalowania białej farby z cokołu
  • usunięciu nawarstwień korozyjnych
  • przemyciu płaskorzeźb.

Pomnik zlokalizowany przy al. Ignacego Daszyńskiego w Krakowie wzniesiono w 1986 r. dla uczczenia pięćdziesiątej rocznicy strajku okupacyjnego w Krakowskiej Fabryce Polskich Zakładów Gumowych „Semperit”, podczas którego zginęło siedmiu robotników.

Usytuowanie nawiązuje do robotniczego charakteru dzielnicy Grzegórzki, gdzie mieściły się zakłady przemysłowe. Wykonany z betonu i żelbetu z grupami figuralnymi odlanymi w brązie. Na cokole znajduje się kompozycja z dwóch bloków nawiązujących formą do skrzydeł, skręconych względem postumentu, pomiędzy którymi są dwie grupy rzeźbiarskie z postaciami robotnic i robotników, nawiązujących do sztuki radzieckiego socrealizmu. Z prawej strony pomnika znajduje się znicz z brązu z nazwami zakładów przemysłowych których pracownicy brali udział w strajku w 1936 r.

Autorem projektu jest krakowski rzeźbiarz Antoni Hajdecki (1927–1991).

dofinansowanie, pomnik

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-07-23
Data aktualizacji: 2024-07-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź