Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Konkurs na ekspozycje wystawiennicze w galerii pałacu Potockich

Z końcem czerwca w piwnicach pałacu Potockich powstała galeria, której gospodarzami są Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Sztuk Wizualnych. Jest to przestrzeń dla sztuki współczesnej, miejsce uspołecznione i demokratyczne, otwarte na współpracę i kreatywne inicjatywy. Z tej okazji ogłoszono konkurs, mający wyłonić projekty, które zagoszczą w przestrzeniach galerii w czwartym kwartale 2024 roku oraz w pierwszych miesiącach 2025 roku.

Fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe

W ramach naboru szukane są propozycji wystawienniczych, które wykorzystują świeże rozwiązania artystyczne, wprowadzają nowe dyskursy, odpowiadają na wyzwania współczesności i zabierają nas w przyszłość. Zaprezentowana ma zostać zarówno twórczość uznanych autorów, jak i prace młodych i zdolnych artystów.

Inauguracja działalności galerii pałacu Potockich

Działalność galerii pałacu Potockich zainaugurowała wystawa „Afrotopie”, którą w galerii pałacu Potockich można oglądać do końca sierpnia, czuwa międzynarodowy zespół kuratorski (Amy Muhoro, Malaika Nabilla, Witek Orski). To projekt, który za pośrednictwem twórczości wybranych artystek i artystów pochodzących z kilkunastu kultur wschodniej i zachodniej Afryki opowiada o kwestiach uniwersalnych: wciąż ewoluującej wrażliwości wizualnej, stosunku do własnych zwyczajów i praktyk kulturowych, trudach kształtowania tożsamości genderowej i seksualnej w tradycyjnych społeczeństwach, paradoksach współczesnego kapitalizmu, relacjach z naturą w obliczu katastrofy klimatycznej, poczuciu melancholii w czasach globalnej niepewności i chaosu.

Wystawie „Afrotopie” w galerii pałacu Potockich towarzyszą interdyscyplinarne wydarzenia – spotkania, debaty, program filmowy i edukacyjny. Celem tych działań jest stworzenie przestrzeni wymiany kulturowej i współpracy z diasporą afrykańską w Polsce. Ekspozycja zakończy się 31 sierpnia.

Do kogo skierowany jest open call?

Galeria pałacu Potockich jest przestrzenią przeznaczoną dla środowiska organizatorów wystaw, którzy poszukują atrakcyjnej przestrzeni wystawienniczej. W galerii otrzymają oni nie tylko możliwość prezentacji sztuki, lecz także współpracy z innymi organizatorami wydarzeń, które odbywają się w pałacu Potockich, a co za tym idzie – będą wzajemnie się inspirować i tworzyć wspólne przedsięwzięcia.

Galeria będzie przestrzenią uspołecznioną i demokratyczną. Jej program, podobnie jak dotychczasowa oferta wydarzeń w pałacu Potockich, będzie tworzony w partnerstwie z różnymi organizatorami. Zapraszamy do współpracy zarówno fundacje, kolektywy, NGOsy, jak też uczelnie artystyczne, miejskie instytucje kultury i twórców festiwali.

W ramach współpracy przy wystawie oferujemy udostępnienie przestrzeni galerii pałacu Potockich oraz jej wyposażenia, zapewniamy też działania promocyjne, sprzedażowe oraz wsparcie kuratorskie. Organizator wystawy zobowiązuje się do poniesienia niezbędnych kosztów związanych z produkcją wystawy i opieką nad nią, a także do współdziałania w zakresie promocji wystawy np. wernisaż, wydarzenia towarzyszące. 

Aby wziąć udział w naborze należy zapoznać się z regulaminem i wypełnić formularz zgłoszeniowy: zgłoszenie. Regulamin konkursu na organizację wystawy w galerii pałacu Potockich oraz szczegółowe informacje o współpracy znajdują się na stronie internetowej: palacpotockich.krakow.pl.

Open call na projekty wystawiennicze potrwa do 31 sierpnia, zaś we wrześniu nastąpi ogłoszenie finalistów naboru. Wyłoni ich Rada Programowa Galerii Pałacu Potockich, która będzie czuwać nad jakością i poziomem merytorycznym wydarzeń, w składzie: Małgorzata Gołębiewska (Galeria Nova), Tomasz Gutkowski (Fundacja Sztuk Wizualnych/Miesiąc Fotografii), Małgorzata Latos (@2.sztuki), dr hab. Łukasz Murzyn prof. UKEN (dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie), dr Anna Olszewska (adiunkta w Katedrze Studiów nad Kulturą i Badań Ery Cyfrowej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie), dr Jakub Woynarowski (adiunkt na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie). Przewodniczącą Rady Programowej Galerii Pałacu Potockich jest Carolina Pietyra (dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego), a Sekretarzynią – Oliwia Fryc (Program Manager Pałacu Potockich).

afrotopie fot. aleksander hordziej, miesiąc fotografii 2024.jpg-Galeria w Pałacu Potockich
Galeria w Pałacu Potockich Krakowskie Biuro Festiwalowe
afrotopie2 fot. aleksander hordziej, miesiąc fotografii 2024.jpg-Galeria w Pałacu Potockich
Galeria w Pałacu Potockich Krakowskie Biuro Festiwalowe
afrotopie fot. aleksander hordziej, miesiąc fotografii 2024.jpg-Galeria w Pałacu Potockich
afrotopie2 fot. aleksander hordziej, miesiąc fotografii 2024.jpg-Galeria w Pałacu Potockich
pokaż metkę
Osoba publikująca: BARBARA BALMAS
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-07-25
Data aktualizacji: 2024-07-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź