Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Rozpoczęły się 48. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej

Daj się oczarować bogactwu oraz różnorodności rzemiosła i rękodzieła artystycznego i przyjdź od 2 do 18 sierpnia na Rynek Główny, by uczestniczyć w 48. Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej. Codziennie w godzinach 10.00–22.00 można podziwiać występy zespołów folkowych z całej Europy, spróbować swoich sił w warsztatach rzemieślniczych oraz kupić niepowtarzalne wyroby od polskich i zagranicznych twórców ludowych.

Fot. IMAGO Centrum Sztuki Ludowej sp. z o.o.

Tradycyjne wyroby rzemieślnicze i nowe podejście do rękodzieła

Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej organizowane przez IMAGO Centrum Sztuki Ludowej sp. z o.o. to największe wydarzenie promujące autentyczną sztukę ludową w Krakowie. Podczas wydarzenia spotkać można rzemieślników tworzących od ponad 50 lat, a także nowe pokolenie rękodzielników. Na targach pojawili się̨ tradycyjni twórcy ludowi z rożnych regionów Polski i Europy, którzy prezentują tradycyjne pamiątki, zabawki, ceramikę użytkową, unikatową biżuterię, oryginalną odzież, a także bardzo tradycyjne produkty, takie jak krakowska koronka klockowa, plecionki, produkty garncarskie, haft czy wycinanka łowicka. 48. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej są okazją nie tylko do tego, by kupić wyjątkowe wyroby, ale także zobaczyć artystów przy pracy, czy nawet spróbować swoich sił w tradycyjnym rzemiośle!

Tętniąca życiem tradycja

Scena Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej tętni życiem. Pojawią się na niej znane polskie zespoły folkowe, a także artyści ze Słowacji, z Węgier, Ukrainy, Estonii, Czech, Bułgarii, Litwy i Łotwy. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej to wyjątkowa okazja nie tylko do słuchania muzyki na żywo, ale także poznania bogactwa tradycyjnych tańców oraz zobaczenia barwnych strojów ludowych. Targom towarzyszyć będzie także taneczny flash mob, łączący we wspólnej zabawie krakowian i turystów, a także debata oksfordzka dotycząca przyszłości rzemiosła.

Historia powodem do dumy

Historia Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej sięga lat 70. XX wieku. Po raz pierwszy zorganizowała je Cepelia, by ukazać szerokiemu gronu odbiorców bogactwo i różnorodność kultury ludowej, zarówno polskiej, jak i zagranicznej. Na przestrzeni lat targi stały się największą i najbardziej wszechstronną prezentacją polskiej sztuki ludowej oraz rękodzieła artystycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Od początku targom towarzyszył zamysł ratowania odchodzącej w przeszłość́ autentycznej kultury ludowej – materialnej i niematerialnej.

Szczegółowy program targów dostępny na stronie wydarzenia na Facebooku.

W ramach 48. Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej w poniedziałek, 5 sierpnia odbędzie się na Rynku Głównym Dzień Słowacji, podczas którego będzie można uczestniczyć w występach zespołów folklorystycznych i ludowych, koncercie Drahomira Dalosa, a także pokazie sokolnictwa Sokolników z Zamku Starej Lubowni. Na wydarzenie zaprasza Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie.

Plakat 2 - program

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-07-29
Data aktualizacji: 2024-08-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź