Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

16. Festiwal Conrada: jeszcze więcej wydarzeń!

Nie da się jej sfabrykować – autentyczność pozostaje dobrem rzadkim i pożądanym. W dniach 21–27 października w Krakowie poszukiwać jej będą pisarki i pisarze z niemal całego świata. Lauren Groff, Eliza Kącka, Karl Ove Knausgård, Jacek Paśnik, Adania Shibli, Dominika Słowik, Olga Tokarczuk i Eliot Weinberger – to tylko kilkoro spośród tegorocznych gości Festiwalu Conrada. Program wzbogacą seanse filmowe, recital Olgi Pasiecznik, dyskusje o przekładzie, wystawa sztuki oraz rozmowa z Grzegorzem Bogdałem i wiele wydarzeń dla dzieci i młodzieży.

Fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe

Idea przewodnia – autentyczność

Ideą przewodnią 16. Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada jest autentyczność. – Niektórzy próbują ją fabrykować, najczęściej jednak bez skutku. Autentyczność to dobro rzadkie, ale też najbardziej pożądane. Być może nie potrafimy jej precyzyjnie zdefiniować, za to czasem da się ją uchwycić w locie. Tej jesieni poszukamy autentyczności nie tylko w literaturze opartej na faktach, ale też w fikcji, a nawet w czystym zmyśleniu – mówi Olga Drenda, dyrektorka kreatywna Festiwalu Conrada.

Do Krakowa przyjadą twórczynie i twórcy literatury wymykającej się tradycyjnym kategoriom gatunkowym. Będzie wśród nich Lauren Groff – amerykańska autorka powieści i opowiadań nominowana do prestiżowej National Book Award, która dała się już poznać festiwalowej publiczności w ramach cyklu rozmów online Grzegorza Jankowicza pt. „Natura przyszłości”. Tym razem, wychodząc od najnowszej książki „The Vaster Wilds” (w polskim przekładzie ukaże się jako „Dzikie bezkresy”), pomówimy o doświadczeniu życia w kontakcie z piękną i przerażającą przyrodą, a także o samotności.

Ważnym punktem festiwalu będzie długo wyczekiwane spotkanie z norweskim pisarzem Karlem Ovem Knausgårdem. – Kiedyś postanowił walczyć z bezradnością wobec opowieści, zanurzając się w codzienności i pisząc o samym sobie w sześciu tomach cyklu „Moja walka”. Teraz Knausgård powraca do fikcji, zadając pytania o granice tego, co możliwe i realne. W jego nowych powieściach w zwyczajne życie wkradają się znaki, a w tle działa nieznane. To doskonała okazja, by porozmawiać o szczerości, wiarygodności i wolności, a może również o muzyce – zapowiada Drenda.

– Zależało nam także na spotkaniu z palestyńską pisarką i wykładowczynią Adanią Shibli – podkreśla z kolei Urszula Chwalba, dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada. – Przetłumaczona na polski powieść „Drobny szczegół” to wstrząsający obraz trwającego przez wiele pokoleń konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Równocześnie jest to refleksja nad uniwersalnymi mechanizmami przemocy. Właśnie o tych kwestiach, niestety bardzo aktualnych, pomówimy w październiku. Dodatkowym kontekstem będzie najnowsza książka Shibli zatytułowana „Dotyk”, którą festiwal objął patronatem – dodaje Chwalba.

Jak zwykle na krakowskim festiwalu nie zabraknie przedstawiciela nowojorskiego środowiska literackiego. Tym razem będzie nim Eliot Weinberger, eseista, tłumacz, publicysta i krytyk literacki. Jego nieszablonowy poemat prozą „What I Heard About Iraq” został uznany za jeden z najwybitniejszych utworów antywojennych i doczekał się licznych adaptacji teatralnych, radiowych i muzycznych. Spotkanie będzie okazją, by eksplorować rozległe przestrzenie zainteresowań amerykańskiego erudyty.

Poza wyżej wymienionymi w Krakowie pojawią się między innymi Sebastian Barry, Lars Saabye Christensen, Claudia Durastanti, Andrij Kurkow, Cheon Myeong-kwan, Claudia Piñeiro, Antoine Sénanque, Reiner Stach i Tatiana Țîbuleac. Festiwal Conrada będzie też świętem literatury polskiej – dzięki obecności takich pisarek i pisarzy jak Kalina Błażejowska, Artur Domosławski, Natalia Fiedorczuk, Marta Hermanowicz, Liliana Hermetz, Eliza Kącka, Jacek Paśnik, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Sławomir Shuty i Andrzej Stasiuk. Co więcej, już po raz kolejny Kraków będzie gościć laureatkę Literackiej Nagrody Nobla – Olgę Tokarczuk.

Tradycyjnie na festiwalu odbędą się warsztaty z cyklu „Lekcje czytania” – poprowadzą je Katarzyna Kubisiowska, Marek Rabij, Katarzyna Trzeciak, Błażej Warkocki i Aleksandra Wojtaszek. Uczestnicy skupią się na takich zagadnieniach, jak wiarygodność, obiektywność oraz odpowiedzialność za słowo i jego interpretację.

Nagroda Conrada – nominacje

Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalowego tygodnia będzie uroczysta gala Nagrody Conrada (27 października) przyznawanej za najlepszy debiut literacki minionego roku, połączona z wykładem mistrzowskim Doroty Masłowskiej oraz premierą słuchowiska „Chaszcze” Elżbiety Łapczyńskiej i Michała Stępnia.

Nagroda Conrada, przyznawana od 2015 roku, to pierwsze polskie wyróżnienie za debiut w dziedzinie prozy, rozumianej szeroko – zarówno jako twórczość fabularna, jak i non-fiction.

Pierwsza z nominowanych – Emilia Dłużewska – jest dziennikarką „Gazety Wyborczej”, na której łamach pisze o książkach, popkulturze, feminizmie i przemianach obyczajowych. Jej debiut literacki zatytułowany „Jak płakać w miejscach publicznych” (Znak Literanova) to osobista opowieść pacjentki zmagającej się z depresją. Autorka łączy elementy felietonu, wpisu z dziennika i komicznego monologu.

Katarzyna Groniec to ceniona piosenkarka oraz autorka tekstów i muzyki. W tym roku zdobyła Fryderyka za album „Konstelacje” w kategorii „Piosenka Literacka i Poetycka”. Akcja jej powieści „Kundle” (Wydawnictwo Nisza) toczy się na Górnym Śląsku – ćwierć wieku po wojnie, która zupełnie odmieniła społeczną rzeczywistość regionu. Bohaterowie Groniec to śląscy autochtoni, ale też przesiedleńcy z Kresów, Żydzi, Romowie i Niemcy. Góruje nad nimi instancja narracyjna, która widzi wszystko osobno. Bo niepełnych rodzin i niepewnych tożsamości scalić się nie da.

Kolejna z nominowanych – Maria Halber – jest poetką, autorką tekstów publikowanych m.in. w „Dwutygodniku”, „Małym Formacie” i „Piśmie”, a także współtwórczynią wydawnictwa Girls and Queers to the Front. Jej pierwsza książka prozatorska zatytułowana „Strużki” (Wydawnictwo Cyranka) opowiada o trudnej przyjaźni dwóch dziewczyn, które różnią się pod wieloma względami, a jednak udaje się im stworzyć bardzo silną więź. Halber w odświeżający sposób rekonstruuje okres dojrzewania i pierwszych zderzeń z rzeczywistością.

Nominację otrzymała również Małgorzata Lebda – poetka, ultramaratonka i miłośniczka rzek, uhonorowana m.in. Nagrodą Literacką Gdynia i Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej za swoje tomy poetyckie. Oszczędny i sensualny debiut prozatorski „Łakome” (Wydawnictwo Znak) łączy wrażliwość na naturę, której częścią jest człowiek, z inwencją językową. Autorka tworzy wielowarstwową opowieść o sile żywiołów, zachłanności na życie i prywatnym kosmosie w momencie próby.

Piąta z nominowanych – Ishbel Szatrawska – jest dramatopisarką i teatrolożką. Publikowała m.in. w „Dialogu” i „Polityce”. Sztuki „Totentanz. Czarna noc, czarna śmierć” czy „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia” przyniosły jej uznanie krytyków. Debiutancka powieść Szatrawskiej „Toń” (Wydawnictwo Cyranka) opowiada o dziejach kilku pokoleń rodziny związanej z dawnymi Prusami Wschodnimi, gdzie od wieków mieszały się tożsamości polska, mazurska, niemiecka i litewska. Śledzimy losy bohaterów i bohaterek, począwszy od czasów wojny, aż do współczesności, kiedy rozgrywa się najnowszy dramat uchodźców.

Wkrótce ogłoszone zostaną pozostałe punkty programu, w tym wydarzenia dla dzieci, pasmo filmowe oraz skierowany do środowiska branżowego „Kongres książki”. Dystrybucja bezpłatnych wejściówek rozpocznie się 4 października na platformie KBF: Bilety. Więcej informacji na stronie Festiwalu Conrada i w Magazynie Conrad – specjalnym dodatku do Tygodnika Powszechnego.

Jeszcze więcej na Conradzie

Recital i wystawa

Już 21 października Festiwal Conrada wspólnie z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zaprasza na spotkanie z Olgą Pasiecznik. Wybitna sopranistka wystąpi z recitalem pieśni ukraińskich i polskich, a następnie porozmawia z Agatą Kwiecińską, autorką biografii artystki, zatytułowaną Bez makijażu. „Olga Pasiecznik, oprócz znakomitego głosu i warsztatu, imponuje również niezłomną wiernością sobie. Od 2014 roku stanowczo wypowiada się przeciw rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. Jest artystką niezależną – na scenie i poza nią – dlatego nie mamy wątpliwości, że koncert nas poruszy”, mówi Olga Drenda, dyrektorka kreatywna Festiwalu Conrada. Z kolei w Domu Norymberskim będzie można obejrzeć wystawę Nowa kobieta. (NIE)nowa rzeczywistość. Zaprezentowane zostaną współczesne prace nawiązujące do dwudziestowiecznej twórczości Lotte Laserstein – niemieckiej artystki wizualnej o żydowskich korzeniach. Wernisaż odbędzie się 20 października.

Pasmo filmowe

Jak co roku Kino Pod Baranami przygotowało wybór filmów nawiązujących do idei przewodniej festiwalu. Pasmo otworzy kontemplacyjny Czas, który pozostał (reż. Elia Suleiman) przedstawiający losy pewnej palestyńskiej rodziny. Wprowadzenie do filmu wygłosi gościni festiwalu, pisarka Adania Shibli. W programie znalazła się również zapomniana perła kina Republiki Weimarskiej – komedia pomyłek Thea Roland (reż. Hermann Kosterlitz). Festiwal Conrada będzie okazją, by wrócić do Matriksa (reż. Lana Wachowski, Lilly Wachowski), który niezmiennie rozpala wyobraźnię widzów. Na dużym ekranie zobaczymy też głośny obraz Oldboy (reż. Park Chan-wook) – prelekcję wygłosi koreański pisarz Cheon Myeong-kwan. Ciekawą pozycją w programie jest projekt Pasolini Rework Cosima Terlizziego i Luki Marii Baldiniego, realizowany wspólnie z Włoskim Instytutem Kultury w Krakowie. W jego ramach nieznany szerzej dokument Piera Paola Pasoliniego – klasyka włoskiego kina – zostanie zremiksowany i połączony z sound artem na żywo. Seanse odbędą się między 21 a 24 października.

Wydarzenia dla dzieci, młodzieży i opiekunów

Dla najmłodszych odbiorców Festiwalu Conrada oraz ich opiekunów przygotowano spotkanie z Åsą Lind, szwedzką autorką popularnych książek o Ellice, Karusi i Piaskowym Wilku, a także warsztaty ciałopozytywne.

Młodzież zapraszamy na spotkanie wokół „Książki o narkotykach. Nieporadnika” Bogusia Janiszewskiego i Maksa Skorwidera, którą konsultowało szerokie grono ekspertów: lekarzy, specjalistów do spraw uzależnień, terapeutów i prawników. Czytelniczki i czytelnicy znajdą w niej sprawdzone informacje o substancjach psychoaktywnych, ich działaniu na mózg i organizm człowieka, a przede wszystkim o mechanizmach uzależnienia. Otrzymają ponadto wskazówki, gdzie w razie potrzeby szukać pomocy. „Książkę o narkotykach” konsultowało szerokie grono ekspertów: lekarze, specjaliści uzależnień, terapeuci i prawnicy. 24 października, o godz. 10.00 odbędą się warsztaty dla klas: VII–VIII szkoły podstawowej oraz I–II szkół ponadpodstawowych. Zgłoszenia, z nazwą szkoły i klasy oraz numerem telefonu do opiekuna grupy, należy wysłać na adres koordynatorki projektu, Barbary Zając z działu interdyscyplinarnego KBF (barbara.zajac@kbf.krakow.pl)

Na festiwalu spotkamy autorki i autorów nominowanych do konkursu Literacka Podróż Hestii. Tworzą oni literaturę dla młodzieży – czytelników szczególnie wyczulonych na moralizatorstwo i fałsz. Festiwalowe pasmo „Młodzi czytają” pozwoli przekonać się, kto potrafi dziś sprostać wysokim wymaganiom tej grupy wiekowej. Dla opiekunów i nauczycieli przygotowano wydarzenie „Odpowiedz mi! Ale jak?”. Ceniona ilustratorka i autorka książek dla dzieci Anke Kuhl oraz edukatorka seksualna Katharina von der Gathen podpowiedzą, jak rozmawiać z dziećmi o seksualności. Spotkania dla dzieci, młodzieży i opiekunów, organizowane we współpracy z Wydawnictwem Dwie Siostry, Wydawnictwem Agora i Wydawnictwem Zakamarki, odbędą się w dniach 24–26 października.

Jeszcze więcej wydarzeń literackich…

Festiwal Conrada będzie okazją do spotkania z Grzegorzem Bogdałem, członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego” i laureatem Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii „Proza” za zbiór opowiadań„ Idzie tu wielki chłopak” (22 października). Rozmowę w Pałacu Potockich poprowadzi Dorota Kozicka, przewodnicząca kapituły Nagrody Literackiej Gdynia. Z kolei 19 października Festiwal Conrada organizuje w Spółdzielni Ogniwo wieczór performatywnego czytania fragmentów prozy, które powstały w trakcie tegorocznego Kursu Pisania Powieści Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Także w ramach festiwalu Goethe-Institut Krakau zaprasza na spotkanie Kim naprawdę pan był, panie Sebald? Fikcja i autentyczność w biografii i pisarstwie Sebalda (21 października). Udział w dyskusji weźmie dwoje świetnych specjalistów w dziedzinie przekładu literackiego: Maciej Stroiński oraz Magda Heydel. Więcej w naszym newsie.

Zagadnienia przekładoznawcze pojawią się także w dwóch debatach organizowanych przez Zakład Filologii Hiszpańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Instytutem Cervantesa w Krakowie pod wspólnym tytułem: DEL ESPAÑOL. Co dziś czytamy w przekładach z hiszpańskiego? Co warto przełożyć? (17 i 18 października).

…i sport!

25 października Festiwal Conrada zaprasza na wieczór pełen silnych emocji – pod hasłem „Sport to poezja”. W Spółdzielni Ogniwo spotkają się ludzie pióra, którym nie jest obcy stadion czy hala: Michał Okoński, redaktor „Tygodnika Powszechnego” i autor książek o piłce nożnej, Kornelia Sobczak z „Dialogu”, a wcześniej z serwisów Ciacha.net, Sport.pl i Zczuba.pl oraz nagrodzona Paszportem „Polityki” pisarka i wierna kibicka piłkarska Dominika Słowik. Razem z publicznością będą oglądać, wspominać i komentować najważniejsze sportowe chwile.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-09-04
Data aktualizacji: 2024-10-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź