Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Nowy sezon artystyczny Sinfonietty Cracovii

Sinfonietta Cracovia oficjalnie rozpocznie swój sezon w niedzielę, 22 września. Orkiestrę poprowadzi Katarzyna Tomala-Jedynak, a krakowska publiczność będzie mogła także posłuchać Aleksandry Świgut w koncercie fortepianowym Beethovena. To jednak dopiero początek wrażeń nadchodzącej jesieni.

Fot. Piotr Markowski

Symfoniczna inauguracja sezonu wpisuje się w jeden z głównych cykli koncertowych orkiestry pod hasłem „Gwiazdy z Sinfoniettą”, w którym do wspólnego muzykowania zapraszani są wybitni dyrygenci oraz dyrygentki oraz wschodzące gwiazdy europejskiej sceny muzyki klasycznej. Poprzez starannie dobrany repertuar oraz przyjazną atmosferę koncerty stwarzają doskonałe warunki do spotkania z muzyką klasyczną.

W pierwszym koncercie w sezonie 2024/2025 gwiazdą wieczoru będzie Aleksandra Świgut, pianistka, solistka i kameralistka, doktor sztuk muzycznych, pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Według krytyków jedna z najbardziej wyrazistych osobowości sceny muzyki klasycznej. Aleksadra Świgut jest także laureatką 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Edwarda Griega w Bergen oraz nagród specjalnych: nagrody publiczności i orkiestry oraz prestiżowej nagrody Steinway Prizewinners Concert Network.

Koncert otworzy muzyczny pejzaż zrodzony w wyobraźni jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku, Andrzeja Panufnika. Sinfonietta Cracovia pod batutą swojej pierwszej dyrygentki, Katarzyny Tomali-Jedynak wypełni to dzieło na orkiestrę smyczkową intensywnymi barwami, prowadząc publiczność do dalszej części koncertu w towarzystwie większej obsady orkiestrowej. Centralnym punktem programu będzie II koncert fortepianowy Ludwiga van Beethovena, dzieło dwudziestokilkuletniego kompozytora, dzięki któremu zdobywał salony i sale koncertowe Europy jako podziwiany wirtuoz fortepianu. Wieczór utrzymany w romantycznych emocjach dopełni jedna z najbardziej pamiętnych kompozycji Franza Schuberta, kwartet „Śmierć i dziewczyna”, tym razem w eksponującej dramatyzm i gwałtowność dzieła aranżacji na orkiestrę smyczkową, której dokonał sam Gustav Mahler. Przed koncertem odbędzie się panel z udziałem solistki o zdrowiu psychicznym muzyków.

  • 7 października Sinfonietta zaprasza na niezapomniane doświadczenie muzyczno-wizualne, czyli Mari Samuelsen i Sinfonietta Cracovia, jeden z kulminacyjnych punktów programu roku jubileuszowego z muzyką filmową.
  • 12 października jazz, elektronika i smyczki zespolą się w jedność w ramach jesiennej edycja koncertów Elektro Sinfonietta. Na scenie z orkiestrą wystąpi m. in. Marek Pospieszalski.
  • 20 października to data dla miłośników nowych brzmień, prawykonań oraz muzyki nowej. Dojdzie wtedy do kolejnego spotkania Sinfonietty Cracovii z siostrzaną London Sinfoniettą w ramach cyklu Sinfonietta Nova w Teatr Łaźnia Nowa.
  • 1 grudnia to data kolejnej edycji cyklu Gwiazdy z Sinfoniettą, w której gościnnie wystąpi dyrygent Michał Nesterowicz i pianista Alim Beisembayev w programie z muzyką Brucknera, Mozarta i Mendelssohna.
  • 13 grudnia w Centrum Kongresowym ICE Kraków Wielka Gala na finał roku jubileuszowego to podsumowanie obchodów trzydziestolecia Sinfonietty Cracovii. Koncert odbędzie się pod hasłem Penderecki | Korzeniowski, z udziałem samego Abla Korzeniowskiego, ucznia Krzysztofa Pendereckiego i uznanego w Hollywood kompozytora muzyki filmowej.

Ponadto Sinfonietta Cracovia zapowiada także występy na festiwalach: Unsound, Festiwal Spisaka, Sacrum Profanum, Festiwalu Eufonie, a także wielki powrót na Warszawską Jesień. Jesienią powrócą również kameralne Koncerty Espresso w znanych i zupełnie nowych lokalizacjach, premiera płytowa z udziałem pianisty Aleksandra Dębicza oraz trasy koncertowe do Holandii i Litwy, a na koniec roku dla najmłodszych melomanów – świąteczna Sinfonietka Nowohuckim Centrum Kultury.

Więcej informacji i bilety na stronie sinfonietta.pl.

pokaż metkę
Autor: Krzysztof Siwoń
Osoba publikująca: BARBARA BALMAS
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-09-06
Data aktualizacji: 2024-09-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź