Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Odpowiedzialna decyzja

Zamknięcie basenu KS Korona 1919 to z pewnością decyzja trudna, ale konieczna. Władze klubu zapewniają, że robią wszystko by optymalnie zorganizować zajęcia pływackie w innych placówkach. Dyskusja na temat aktualnej sytuacji pływalni KS Korona 1919 była jedynym, ale istotnym dla mieszkańców Krakowa punktem obrad Komisji Sportu.

Fot. Grawit Nosiadek/ZIS

Na prośbę przewodniczącego Komisji, radnego Marka Hohenauera, Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk, po. Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej (ZIS) przypomniała radnym, że zlecona przez ZIS ekspertyza konstrukcyjna elementów powiązanych z niecką basenu sportowego wykazała na tyle istotne zużycie konstrukcji i materiałów, że uniemożliwia ono bezpieczne wypełnienie niecki basenowej wodą. Konieczne jest przeprowadzenie gruntownej modernizacji tych elementów. Pierwszą decyzją, jaką jednak musiały podjąć władze KS Korona 1919, było zamknięcie obiektu. - Bezpieczeństwo użytkowników basenu zawsze będzie dla klubu oraz władz miasta priorytetem – podkreśliła prezes klubu Agata Skalska, zaznaczając równocześnie, że klub razem z miastem starają się zapewnić możliwość treningów pływackich na innych obiektach. Już teraz zostały podpisane umowy ze Stowarzyszeniem Siemacha na korzystanie z basenów w obiektach Com-Com Zone na ul. Facimiech i Com-Com Zone na ul. Kurczaba, które pozwalają na kontynuowanie treningów sekcji pływackiej klubu Korona. W dyskusji, w której wzięli udział radni: Grażyna Fijałkowska, Rafał Zawiślak, Michał Ciechowski, Renata Piętka, Agnieszka Pogoda-Tota i Maciej Michałowski, poruszano temat dotychczas przeprowadzanych remontów. Padały pytania o ich celowość i o brak wcześniejszych informacji o tak dużym zagrożeniu. Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk przedstawiła cały harmonogram i spis prac wykonanych w KS Korona 1919 od 2015 roku i podkreśliła, że były one odpowiedzią na zalecenia systematycznie przeprowadzanych w tym czasie przeglądów. Wśród wykonanych prac wymieniła m.in.: termomodernizację obiektu, modernizację hali basenowej w zakresie systemu osuszającego, remont niecki basenowej w tym izolację żywicą czy wymiany filtrów itp. Ale były to przeglądy i dlatego klub wraz z ZIS, przed kolejnymi remontami zdecydowali się wykonać gruntowną ekspertyzę budynku. I to właśnie ta ekspertyza wskazała zagrożenia. Zarząd Infrastruktury Sportowej planuje w tym roku wyłonić wykonawcę dokumentacji projektowej i wykonawczej niecki basenowej oraz powiązanych elementów konstrukcyjnych. Prace związane z wykonaniem projektu budowlanego i wykonawczego powinny zakończyć się w przyszłym roku i wtedy planowane jest wyłonienie wykonawcy modernizacji oraz rozpoczęcie robót budowlanych, tak aby można było przywrócić funkcjonowanie pływalni tak szybko, jak to możliwe, jednak najprawdopodobniej nie wcześniej niż w 2027 roku.

Prezes Agata Skalska poinformowała, że wraz z zamknięciem dużej pływalni władze klubu zintensyfikowały wykorzystanie małego basenu na zajęcia, a niektóre szkoły zamieniły zajęcia z pływania na zajęcia gimnastyczne na sali udostępnionej przez klub. Podkreśliła również, że zajęcia sekcji pływackiej, które odbywają się na basenach Com-Com Zone w żadnej sposób nie wpływają na dostępność dla dotychczasowych użytkowników tych obiektów, gdyż odbywają się w różnych godzinach.

Na zakończenie posiedzenia radny Jakub Kosek zaproponował przewodniczącemu Komisji, by ZIS przygotował zestawienie, jak na tle innych miast w kraju i zagranicą wygląda dostępność do infrastruktury basenowej w Krakowie i jakie są koszty utrzymania tych obiektów sportowych.

pokaż metkę
Autor: Agnieszka Biernacka-Szpunar
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2024-09-11
Data aktualizacji: 2024-09-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź