Odpowiedzialna decyzja
Zamknięcie basenu KS Korona 1919 to z pewnością decyzja trudna, ale konieczna. Władze klubu zapewniają, że robią wszystko by optymalnie zorganizować zajęcia pływackie w innych placówkach. Dyskusja na temat aktualnej sytuacji pływalni KS Korona 1919 była jedynym, ale istotnym dla mieszkańców Krakowa punktem obrad Komisji Sportu.
Na prośbę przewodniczącego Komisji, radnego Marka Hohenauera, Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk, po. Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej (ZIS) przypomniała radnym, że zlecona przez ZIS ekspertyza konstrukcyjna elementów powiązanych z niecką basenu sportowego wykazała na tyle istotne zużycie konstrukcji i materiałów, że uniemożliwia ono bezpieczne wypełnienie niecki basenowej wodą. Konieczne jest przeprowadzenie gruntownej modernizacji tych elementów. Pierwszą decyzją, jaką jednak musiały podjąć władze KS Korona 1919, było zamknięcie obiektu. - Bezpieczeństwo użytkowników basenu zawsze będzie dla klubu oraz władz miasta priorytetem – podkreśliła prezes klubu Agata Skalska, zaznaczając równocześnie, że klub razem z miastem starają się zapewnić możliwość treningów pływackich na innych obiektach. Już teraz zostały podpisane umowy ze Stowarzyszeniem Siemacha na korzystanie z basenów w obiektach Com-Com Zone na ul. Facimiech i Com-Com Zone na ul. Kurczaba, które pozwalają na kontynuowanie treningów sekcji pływackiej klubu Korona. W dyskusji, w której wzięli udział radni: Grażyna Fijałkowska, Rafał Zawiślak, Michał Ciechowski, Renata Piętka, Agnieszka Pogoda-Tota i Maciej Michałowski, poruszano temat dotychczas przeprowadzanych remontów. Padały pytania o ich celowość i o brak wcześniejszych informacji o tak dużym zagrożeniu. Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk przedstawiła cały harmonogram i spis prac wykonanych w KS Korona 1919 od 2015 roku i podkreśliła, że były one odpowiedzią na zalecenia systematycznie przeprowadzanych w tym czasie przeglądów. Wśród wykonanych prac wymieniła m.in.: termomodernizację obiektu, modernizację hali basenowej w zakresie systemu osuszającego, remont niecki basenowej w tym izolację żywicą czy wymiany filtrów itp. Ale były to przeglądy i dlatego klub wraz z ZIS, przed kolejnymi remontami zdecydowali się wykonać gruntowną ekspertyzę budynku. I to właśnie ta ekspertyza wskazała zagrożenia. Zarząd Infrastruktury Sportowej planuje w tym roku wyłonić wykonawcę dokumentacji projektowej i wykonawczej niecki basenowej oraz powiązanych elementów konstrukcyjnych. Prace związane z wykonaniem projektu budowlanego i wykonawczego powinny zakończyć się w przyszłym roku i wtedy planowane jest wyłonienie wykonawcy modernizacji oraz rozpoczęcie robót budowlanych, tak aby można było przywrócić funkcjonowanie pływalni tak szybko, jak to możliwe, jednak najprawdopodobniej nie wcześniej niż w 2027 roku.
Prezes Agata Skalska poinformowała, że wraz z zamknięciem dużej pływalni władze klubu zintensyfikowały wykorzystanie małego basenu na zajęcia, a niektóre szkoły zamieniły zajęcia z pływania na zajęcia gimnastyczne na sali udostępnionej przez klub. Podkreśliła również, że zajęcia sekcji pływackiej, które odbywają się na basenach Com-Com Zone w żadnej sposób nie wpływają na dostępność dla dotychczasowych użytkowników tych obiektów, gdyż odbywają się w różnych godzinach.
Na zakończenie posiedzenia radny Jakub Kosek zaproponował przewodniczącemu Komisji, by ZIS przygotował zestawienie, jak na tle innych miast w kraju i zagranicą wygląda dostępność do infrastruktury basenowej w Krakowie i jakie są koszty utrzymania tych obiektów sportowych.