Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Noc Księgarń już 4 października

Przed nami szósta edycja Nocy Księgarń, podczas której w 180 księgarniach w całym kraju odbędzie się aż 200 wydarzeń: maratony czytania wierszy Czesława Miłosza, spotkania z autorami, warsztaty muzyczne, artystyczne i literackie, a także spacery szlakami pisarzy, konkursy oraz kiermasze. Co na tę szczególną noc przygotowały krakowskie księgarnie i antykwariaty?

Noc Księgarń 2024
Fot. materiały prasowe

Do wydarzenia organizowanego przez dystrybutora książek OSDW Azymut oraz Grupę PWNM przyłączyło się aż 180 księgarń z 70 miejscowości, w tym 22 księgarnie i antykwariaty z Krakowa. Noc Księgarń patronatem objęli prezydenci Krakowa, Gdańska, Gdyni, Lublina, Łodzi, Poznania, Sopotu, Szczecina, Warszawy oraz Wrocławia. Jednym z partnerów Nocy Księgarń jest KBF operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

4 października odbędzie się wielkie święto księgarni oraz czytelników i czytelniczek, a także twórców i twórczyń książek. Przybliżamy wybrane propozycje przygotowane przez krakowskie księgarnie i antykwariaty.

Spotkania, wspólne czytanie, warsztaty, spacery

Noc Księgarń to przede wszystkim spotkania. Po pierwsze, spotkania z księgarkami i księgarzami, którzy polecą dobre książki. Po drugie, z twórcami książek – pisarkami, pisarzami, tłumaczkami i tłumaczami, ilustratorkami i ilustratorami.

Kogo spotkają odwiedzający krakowskie księgarnie podczas tej wyjątkowej nocy? Księgarnia De Revolutionibus Books organizuje spotkanie wokół książki „Wylot” Olesi Ivchenko w prowadzeniu Marka Olszewskiego. Księgarnia Polanglo zaprasza na Noc Księgarń z Michałem Stonawskim. Z Alicją Zioło, autorką książki „Krakowianki. Twarze polskiej herstorii” będzie można porozmawiać w księgarni działającej w Żydowskim Muzeum Galicja.

Księgarnia Karakter zaprasza na wspólne czytanie tekstów Adrienne Rich − amerykańskiej poetki i aktywistki, której książki w ostatnich miesiącach zyskują w Polsce na popularności. Antykwariat Abecadło przygotował premierę „Ważne, niepoważne” – zbioru 14 wierszy autorstwa Mateusza Skrzybalskiego z ilustracjami Pawła. Wydanie nr 1 (selfpublishing) powstało w limitowanej edycji 200 własnoręcznie numerowanych przez twórcę egzemplarzy.

Noc Księgarń to także spacery, warsztaty i nieoczywiste formy promocji księgarń i czytelnictwa. Urszula Honek poprowadzi spacer literacki – start przy Głównej Księgarni Naukowej przy ul. Podwale. Czytelnicy przejdą się szlakiem przyjaźni Stanisława Czycza i Andrzeja Bursy. Śladów tej relacji będą szukać m. in. w Domu Literatów, w Krzysztoforach, Piwnicy Pod Baranami. Księgarnia Muzyczna PWM zaprasza do wspólnego stworzenia utworu muzycznego – warsztaty poprowadzi Marta Mołodyńska-Wheeler – pianistka, kameralistka i kompozytorka. Spółdzielnia Ogniwo organizuje domówkę. Na krótkometrażowy spektakl muzyczny „Motus”, inspirowany tekstem „Biegunów”, zaprasza podróżnicza księgarnia Bonobo, a Tajfuny (ul. Augustiańska) przygotowały Noc PowerPointa – dla twórcy najlepszej prezentacji, oczywiście książkowo-literackiej, przygotowano voucher do wykorzystania w księgarni.

(Nie tylko) dla najmłodszych

Cafe Nowa Księgarnia zaprasza na spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych – przygotowane z myślą o dzieciach w wieku 8–10 lat oraz na wieczorny spacer po Hucie (dla dzieci 6+). W Książkotece przy ul. Rajskiej z czytelnikami i czytelniczkami spotka się Barbara Gawryluk, która opowie o książce „Janek, pseudonim <<Żegota>>”. Główna Księgarnia Naukowa organizuje spotkanie z Michałem Figurą, autorem przygotowanej wspólnie z Aleksandrą i Danielem Mizielińskimi powieści graficznej „Wilki: historie prawdziwe” (wyd. Dwie Siostry), a w Fanomiksie przy ul. Batorego będzie gościć Natalia Noszczyńska, ilustratorka komiksu „Słowiańskie mity i opowieści w komiksie”.

Księgarnia IPN Kraków zaprasza dzieci w wieku 4–7 lat do udziału w warsztatach „Jeszcze Polska nie zginęła” o symbolu Polski Walczącej oraz „Dostarczyć do rąk adresata. Powstańcza Poczta” o najmłodszych listonoszach Powstania Warszawskiego. Atrakcji dla najmłodszych nie zabraknie także w Księgarni Franciszkańskiej.

Smaczne akcenty

Antykwariat Ministerstwo Starych Książek uczestniczkom i uczestnikom Nocy Księgarń zaproponuje rozsmakowanie w literaturze − dosłownie, bo we współpracy z Mateuszem Staszewskim, kucharzem z Lea Bistro, przygotuje poczęstunek inspirowany literaturą. Poczęstunek będzie okraszony komentarzem dotyczącym dzieła literackiego, do którego danie lub przekąska nawiązuje.

To niejedyna smakowita atrakcja tegorocznej krakowskiej odsłony Nocy Księgarń. Księgarnia Italicus zaprasza na rozmowę o kuchni włoskiej – z gościem , którego tożsamość będzie niespodzianką.

Świętuj Rok Miłosza podczas Nocy Księgarń

W tegorocznej edycji Nocy Księgarń nie mogło zabraknąć nawiązań do literackiego patrona 2024 roku – Czesława Miłosza. W Compare Bookstore na Rynku Głównym wiersze noblisty będą interpretować aktorzy teatralni Kamila Klimczak i Juliusz Chrząstowski z towarzyszącym im na trąbce Zbyszkiem Szwajdychem. W drugiej części wieczoru do czytania zaproszona jest także publiczność. Do wspólnego czytania poezji Miłosza zaprasza także Księgarnia Pod Globusem.

Weź udział w konkursie

Pakiety książek, vouchery do księgarń, gadżety dla czytelników, wizyta w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej, domu Krzysztofa Zanussiego i „książkowym raju”. Takie nagrody czekają na uczestników Nocy Księgarń. Co zrobić, by je zdobyć? Wystarczy 4 października przyjść do jednej z księgarń, które biorą udział w festiwalu i przygotować relację z wydarzenia w mediach społecznościowych. Szczegóły konkursu na www.nocksiegarn.pl/konkurs.

W Noc Księgarń odbędzie się mnóstwo kiermaszy i akcji promocyjnych, wymarzone tytuły będzie można kupić w lepszych cenach. Poza już wymienionymi krakowskimi księgarniami rabaty przygotowały też księgarnie Massolit Books & Cafe (ul. Felicjanek) i Księgarnia PWN, która zaprasza klientów do układania puzzli z widokiem na Rynek Główny. Każdy, kto ułoży fragment, dostanie dodatkowy rabat (do 30 proc.).


Przybliżyliśmy wybrane punkty programu tegorocznej krakowskiej odsłony Nocy Księgarń. Szczegółowe informacje oraz propozycje przygotowane przez inne miasta można znaleźć na stronie www.nocksiegarn.pl.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-09-25
Data aktualizacji: 2024-09-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź