Zdjęcia Wojciecha Druszcza i Andrzeja Kiełbowicza w MuFo Rakowicka
Jak zmieniała się polska rzeczywistość? Jak zmieniały się sposoby jej portretowania? Na najnowszym pokazie nabytków Muzeum Fotografii w Krakowie przy ul. Rakowickiej 22A, do 10 listopada można zobaczyć zdjęcia Wojciecha Druszcza i Andrzeja Kiełbowicza, które pozwalają odpowiedzieć na te pytania.
Kolejny w tym roku pokaz najnowszych dzieł zakupionych do zbiorów MuFo zbiera prace, które zasiliły muzealną kolekcję fotografii reportażowej i dokumentalnej – niemal 50 fotografii Wojciecha Druszcza i Andrzeja Kiełbowicza. Znajdują się wśród nich skupione na ludziach i ich przeżyciach kadry z lat 60. XX wieku, przykłady „czarnego reportażu” z lat 80. czy wreszcie wybór fotografii prasowych z okresu transformacji ustrojowej, które trwale wpisały się w ikonosferę tamtego okresu.
W kadrach Druszcza i Kiełbowicza drzemią historie ukazane poprzez różne fragmenty społecznej rzeczywistości minionej epoki. Oglądamy życie w małych miasteczkach w latach 60., „zimę stulecia” w 1972 roku, wyrastające w miejskich pejzażach bloki z wielkiej płyty, portrety ludzi przy pracy w pustych sklepach oraz w zakładach, przygotowania do pielgrzymki papieskiej w 1983 roku i jej przebieg, starcia między ZOMO a demonstrantami NZS, obrady okrągłego stołu, intelektualistów i twórców i wreszcie – przemiany miejskiego krajobrazu w okresie polskiej transformacji. Na zdjęciach tych niestrudzonych dokumentalistów można zobaczyć przekrój najważniejszych historycznych wydarzeń najnowszej historii Polski oraz zapis trudów codziennego życia.