5. Festiwal Równości ju z dziś
To już piąta, jubileuszowa edycja festiwalu, podczas którego odbędą się dyskusje o ideach i praktykach w zakresie wolności i równości. Ale także o mniejszościach, wielokulturowości, przeciwdziałaniu wykluczeniom i inkluzywności na poziomie języka i codziennej egzystencji. Festiwal odbędzie się dziś, 19 października, w Dworku Białoprądnickim.
Festiwal ma na celu propagowanie idei inkluzji, dobrej mowy, ukazywania i umacnianie wzorców współpracy i działania na rzecz innych oraz na rzecz realnej równości pomiędzy kobietami i mężczyznami. Celem jest także umacnianie pozytywnych równościowych wzorców pracy społecznej, aktywistycznej oraz wspólnotowej siły, ukazanie wagi implementowania na co dzień praw człowieka i obywatelskich wolności.
Festiwal Równości V to m.in.:
- spotkania panelowe i dyskusje na rzecz równości między kobietami a mężczyznami
- warsztaty pomagające radzić sobie z szowinizmem, hejtem i gatunkowizmem
- prezentacja dobrych praktyk wzmacniających postawy obywatelskie, demokratyczne i wspólnotowe
- budowanie świadomości czym są prawa człowieka
- działania aktywistów i przedstawicieli NGO wzmacniających świadomość obywatelską, równości płci i równości międzygatunkowej
- działania na rzecz codziennego posługiwania się dobrą mową i realnej inkluzji w kontekście aktualnych palących problemów współczesności.
Program:
- godz. 11.00–18.00: Sektor NGOS
Aktywistki i aktywiści z sektora NGO, prezentując swoje stoiska informacyjne opowiadają o działaniach na rzecz realnej inkluzji i dobrych praktyk w kontekście aktualnych, palących problemów współczesności. - godz. 11.00–13.00: Co wiedźmy wiedzą, a czarownice czarują?
Rozmawiają: Barbara Faron, Natalia Kućma, Katarzyna Oczkowska
Prowadzenie: Joanna Hańderek
W niektórych regionach prawa kobiet są zinstytucjonalizowane i wspierane przez prawo, miejscowe zwyczaje i zachowania, podczas gdy w innych są ignorowane i łamane. Podczas panelu będziemy się zastanawiać czy kobiety są wiedźmami i co oznacza obecnie wykluczenie kobiet a także jak wygląda współczesna równość między płciami dzisiaj. - godz. 14.00–16.00: Tylko „TAK” oznacza zgodę?
Rozmawiają: Danuta Wawrowska, Anita Kucharska-Dziedzic, Mikołaj Małecki
Prowadzenie: Joanna Hańderek
Czym jest prawo kobiet do integralności i autonomii cielesnej? Czy tylko „tak” oznacza zgodę? Co oznacza nowelizacja kodeksu karnego w zakresie zmiany definicji gwałtu? Czy dzięki noweli zwiększy się ochrona kobiet? - godz. 17.00–19.00: Poza schematem
Rozmawiają: Agnieszka Trela, Jan „Jaś” Mela
Prowadzenie: Joanna Hańderek
Czy z nie - pełną - sprawnością da się żyć pełnią życia? Jak potrafimy być „nadsprawni” w życiu i np. sporcie. Jakie horyzonty możemy przekraczać? W panelu porozmawiamy o mitach i schematach niepełnosprawności. Jak media i społeczeństwo kształtują normę. Co nią rządzi? A może to norma tworzy niepełnosprawności?
Pełen program dostępny na stronie Dworku Białoprądnickiego. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.