Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Trwają Dni Żółtej Ciżemki w Bibliotece Kraków

Biblioteka Kraków zaprasza na ostatni dzień świętowania Dni Żółtej Ciżemki – w planie warsztaty kreatywne dla dzieci.

Fot. materiały prasowe

− Dni Żółtej Ciżemki to seria spotkań i warsztatów z twórcami książek nominowanych i uhonorowanych w ośmiu edycjach Nagrody Żółtej Ciżemki, a także warsztatów plastycznych przygotowanych przez bibliotekarzy. To jednocześnie niepowtarzalna okazja, żeby porozmawiać z autorami i ilustratorami, a także poznać sposoby pracy oraz źródła inspiracji – na wydarzenie zaprasza Biblioteka Kraków, która od 2017 roku przyznaje nagrodę dla najlepszych książek dla dzieci i młodzieży.

Odbyły się już warsztaty kreatywne z Niką Jaworowską-Duchlińską, ilustratorką książki „Hip hip, kura!” nagrodzonej w VIII edycji nagrody. Na warsztaty kreatywne dla dzieci przygotowane przez bibliotekarzy na podstawie książek nominowanych i uhonorowanych Nagrodą Żółtej Ciżemki Biblioteka Kraków zaprosiła 15 października do filii 56 na os. Zgody 7.

16 października w filii nr 14 przy ul. Ugorek 14 odbyło się spotkanie z antropolożką kultury Katarzyną Jackowską-Enemuo, a także spektakl literacko-muzyczny dla dzieci w wieku powyżej 8 lat oparty na książce „Między światem a zaświatem”.

Miłośników jamników i wszystkich innych czworonogów mogli wziąć udział w spotkaniu z Zofią Stanecką, poświęconym książęce „Drań, czyli moje życie z jamnikiem”. Rozmowa z autorką książki o jamniku, a także słynnej serii o Basi, odbyła się 17 października w filii nr 57 Gotyk przy ul. ks. J. Meiera 16c.

18 października w filii nr 8 przy ul. Brodowicza 1 odbyło się spotkanie autorskie i warsztaty kreatywne dla dzieci z artystką Małgorzatą Dmitruk, przygotowane wokół książki „Wojtek” Wojciecha Mikołuszki.

W poniedziałek, 21 października do filii nr 16 przy ul. Radzikowskiego 29 zaprosił pisarz, muzyk oraz ilustrator (także książek dla dzieci) od lat zafascynowany kulturą i wierzeniami dawnych Słowian − Witold Vargas, twórca książki „Dwa królestwa i wielkie morze”.

„Historie zamiecione pod dywan” – spotkanie i warsztaty plastyczne z Małgorzatą Kwapińską, ilustratorką książki „Historie zamiecione pod dywan” odbyły się 22 października o godz. 17.00 w filii nr 31 przy ul. Przyzby 10.

24 października o godz. 17.00 w filii nr 49 (os. Tysiąclecia 42) o książce „Zbójeckie nasienie" opowiadał jej autor Marcin Szczygielski.

Barbara Kosmowska, laureatka I edycji Nagrody Żółtej Ciżemki, pisarka, poetka i filolożka, która w swoim dorobku literackim ma zarówno książki adresowane do dorosłych, jak i pozycje dla dzieci, w tym książkę „Niezłe ziółko”, spotkała się z czytelniczkami i czytelnikami 25 października o godz. 17.00 w filii nr 51 na os. Kalinowym 4.

Warsztaty z Agnieszką Żelewską, ilustratorką książki „O kruku, który chciał zostać papugą” odbyły się 28 października o godz. 17. 00 w filii nr 15 przy ul. Dobrego Pasterza 100, a 29 października o godz. 17.00 w filii nr 57 Gotyk przy ul. ks. J. Meiera 16c odbędą się warsztaty kreatywne dla dzieci przygotowane przez bibliotekarzy na podstawie książek nominowanych i uhonorowanych Nagrodą Żółtej Ciżemki.

Liczba miejsc na spotkania i warsztaty jest ograniczona, obowiązują zapisy przez formularze dostępne na stronie Biblioteki Kraków (linki przy każdym z wydarzeń). Dodatkowo w filiach: nr 3, 21, 31, 42, 48 i 49 można obejrzeć multimedialną wystawę opowiadającą historię Nagrody Żółtej Ciżemki.

Wydarzenia są organizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-10-15
Data aktualizacji: 2024-10-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź