Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zmarł ks. infułat Jerzy Bryła, honorowy obywatel Krakowa

W wieku 96 lat zmarł ks. infułat Jerzy Bryła, wieloletni duszpasterz środowisk osób głuchych i twórczych, Honorowy Obywatel Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Msza pogrzebowa została odprawiona 24 października, o godz. 12.00, w kościele ss. norbertanek. Po niej kondukt przeszedł na cmentarz Salwatorski, gdzie nastąpiły obrzędy pochówku.

ks. infułat Jerzy Bryła
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Ksiądz infułat Jerzy Bryła urodził się 24 maja 1928 r. w Nowym Brzesku, w rodzinie zasłużonych nauczycieli. Tuż po maturze wstąpił do krakowskiego seminarium duchownego i podjął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. 29 czerwca 1952 r., w katedrze na Wawelu, przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Eugeniusza Baziaka. W 1958 r. został wikariuszem w parafii św. Floriana, duszpasterzem osób głuchoniemych i na stałe już związał się z Krakowem.

Przejął po ks. Karolu Wojtyle duszpasterstwo akademickie, a w ślad za tym duszpasterstwo artystów. Uczył w szkołach dla głuchoniemych, przygotowywał kleryków krakowskiego seminarium do pracy w środowisku osób niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie, prowadził rekolekcje dla alumnów seminariów zakonnych, twórczych elit, młodzieży, dla osób dotkniętych analfabetyzmem i upośledzeniem umysłowym. W 1975 r. kard. Karol Wojtyła powierzył ks. infułatowi parafię Najświętszego Salwatora oraz stanowisko dziekana Dekanatu Salwatorskiego.

Równolegle wypełniał wiele innych, ważnych zadań: pracował w Komisji Episkopatu do spraw Katechizacji, a później w Radzie Kapłańskiej, jako sekretarz, i w Kolegium Konsultorów Archidiecezji Krakowskiej. W 1979 r. został honorowym kapelanem Ojca Świętego, w roku 1991 – honorowym prałatem, a w 1997 – protonotariuszem apostolskim.

Ks. infułat Jerzy Bryła szczególnie zasłużył się ratowaniu zabytków Krakowa, mecenatowi sztuki. Był też organizatorem przedsięwzięć artystycznych, odnowicielowi wspaniałych zabytków sakralnych na terenie parafii Najświętszego Salwatora.

Był laureatem prestiżowych polskich i międzynarodowych wyróżnień. Krakowianie uhonorowali go brązowym medalem Cracoviae Merenti (2001), tytułem Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa (2014). Ksiądz infułat otrzymał także Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Medal Gloria Artis.

Na wszystkich budynkach Urzędu Miasta Krakowa zostały wywieszone flagi w barwach miejskich z kirem. Wisiały one do dnia pogrzebu, który odbył się 24 października, o godz. 12.00 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela na Zwierzyńcu (ss. norbertanek). Po mszy kondukt przeszedł na cmentarz Salwatorski, gdzie nastąpiły obrzędy pochówku.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-10-20
Data aktualizacji: 2024-10-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź