Podsumowujemy pierwszą krakowską konferencję „Edukacja klimatyczna poza schematami”
Było inspirująco, dynamicznie i kreatywnie. Serdecznie dziękujemy za udział!
Konferencja warsztatowa „Edukacja klimatyczna poza schematami” odbyła się 15 października w Krakowie i wzięło w niej udział ponad 200 osób, w tym nauczyciele oraz edukatorzy z Krakowa, sąsiadujących gmin oraz innych regionów Polski, do których była skierowana. Dopisali także przedstawiciele samorządów z terenu Małopolski, organizacji pozarządowych i biznesu.
Wydarzenie powstało z myślą o tym, by uczestnicy mogli czerpać wiedzę od organizatorów, prelegentów, biorących udział w debacie, prowadzących warsztaty, wystawców oraz od siebie nawzajem, wymieniać się doświadczeniem i inspirować do działania w obszarze szeroko pojętej edukacji klimatycznej.
Prelekcje prowadzone przez ekspertów dotyczyły m.in. takich obszarów, jak: Odpowiedzialna moda, Idea Zero waste (Zero strat) czy edukacji naturalnej i nieformalnej.
Rozbudowany blok warsztatów dał uczestnikom możliwość doświadczyć w praktyce nowoczesnych narzędzi edukacyjnych, po to aby mogli korzystać z nich samodzielnie w swoich macierzystych placówkach oświatowych i organizacjach i sprawnie łączyć z narzędziami edukacji formalnej.
Warsztaty poświęcone były takim zagadnieniem jak: Kalkulator śladu węglowego, Odpowiedzialna moda czy Inspirowanie licealistów do angażowania się w działania na ręcz klimatu.
W ramach tej praktycznej części Konferencji odbyły się też gry klimatyczne: Zagajnik. Czym jest tragedia wspólnego pastwiska, Gra w węgiel – Ułóż z nami ślad węglowy oraz Debaty oksfordzkie poświęcone edukacji klimatycznej.
Inspirujące, integrujące i angażujące zajęcia zapewnili uczestnikom eksperci, którzy swoim doświadczeniem, pasją, wiedzą i pomysłami chętnie się z nimi dzielili, po to aby edukacja klimatyczna nie tylko w Krakowie była realizowana na najwyższym poziomie. Byli to:
- Patrycja Paula-Gas - antropolożka i trenerka. Współzałożycielka Fundacji Edukacyjnej Nausika. Autorka i tłumaczka scenariuszy gier edukacyjnych o zmianach klimatu i zrównoważonym rozwoju.
- Joanna Kądziołka - Prezeska Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.
- Katarzyna Zajączkowska – ekspertka z obszaru zrównoważonej mody, wykładowczyni zrównoważonej mody w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru i Fashion Design School.
- Kamil Szewczyk - popularyzator idei Sprawiedliwej Transformacji, członek Związku Polska Zielona Sieć oraz Śląskiego Ruchu Klimatycznego.
- Dawid Masło - Kierownik Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” ZZM w Krakowie, edukator przyrodniczy.
- Marta Seweryn – realizatorka projektów edukacyjnych i popularyzatorskich we współpracy z: Fundacją dla AGH, Krakowską Fundacją Filmową, Stowarzyszeniem Rozwoju Gminy Zielonki oraz Fundacją Euklidesa przy UJ.
- Grzegorz Dukielski - współorganizator wydarzeń z zakresu edukacji klimatycznej dla młodzieży pn. Krakowska Akademia Klimatu oraz festiwalu filmów ekologicznych Green Film Festival.
- Katarzyna Przyjemska-Grzesik – Kierowniczka zespołu „Kraków w zieleni”, z którym realizuje działania animacyjne i edukacyjne, jak np. „Ogród z klasą”, „Nauczyciel bliski przyrodzie” czy „Jadalny Kraków.
- Anna Machacz - architektka edukacji, autorka książek dla dzieci, pedagożka i edukatorka.
Partnerzy Wydarzenia: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Ogromne podziękowania składamy prelegentom, prowadzącym warsztaty, wystawcom oraz partnerom wydarzenia, którzy swoją obecnością, sposobem przekazu wiedzy, a przede wszystkim pasją nie pozostawili odbiorców obojętnymi.
Wszystkie materiały oraz narzędzia zgromadzone w ramach konferencji są dostępne na stronie wydarzenia tutaj
Zachęcamy także do obejrzenia fotorelacji, którą znajdziecie w zakładce GALERIA tutaj
Pomysłodawczyniami, organizatorkami oraz prelegentkami Konferencji były Doradczynie ds. Klimatu i Środowiska, działające przy Urzędzie Miasta Krakowa, realizujące swoje działania w ramach projektu LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA.