Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Świetlica wytchnieniowa dla osób ze specjalnymi potrzebami

W Krakowie będzie działać świetlica interwencyjno-wytchnieniowa dla dzieci w wieku szkolnym oraz starszych ze sprzężonymi niepełnosprawnościami. To pilotażowe przedsięwzięcie jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez mieszkanki i mieszkańców Krakowa i uzupełnieniem oferty miasta w zakresie opieki wytchnieniowej.

Fot. Kraków Bez Barier

− Świetlica jest kolejnym elementem systemu polityki wytchnieniowej, odciążeniowej, kierowanej do opiekunów – najczęściej rodziców − osób z niepełnosprawnościami. Po wysłuchaniu głosów środowiska organizacji pozarządowych, ale przede wszystkim rodziców, chcemy pilotażowo wdrożyć projekt, który będzie odpowiedzią na pewną lukę pojawiającą się w momencie, kiedy dziecko z niepełnosprawnością kończy szkołę specjalną. To jest dorosła osoba. Często nie może dostać się do warsztatów terapii zajęciowej albo do środowiskowego domu samopomocy. I wtedy pojawia się wyzwanie, jak w bezpieczny i komfortowy sposób zabezpieczyć czas wolny tej osoby mówi Elżbieta Kois-Żurek, dyrektorka Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK.

Zadaniem świetlicy będzie zapewnienie wsparcia i pomocy w rozwoju w zakresie terapeutyczno-edukacyjnym. Nowe miejsce ma też stworzyć warunki do integracji i zwiększenia uczestnictwa dzieci w wieku szkolnym oraz starszych ze sprzężonymi niepełnosprawnościami w życiu społecznym. Będzie działać w oparciu o efektywne wykorzystanie czasu wolnego zagospodarowanego z pomocą wysoko wykwalifikowanej kadry z doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnościami.

Świetlicę poprowadzi fundacja Szkoła bez Barier. Będzie działała przy ul. Dobczyckiej przez dwa dni w tygodniu oraz w wybrane soboty. Zapewni profesjonalną opiekę wraz z ciekawymi zajęciami, dostosowanymi do możliwości podopiecznych. Świetlica, w której będzie pracować psycholog, będzie też wsparciem dla rodziców lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

Na pilotaż projektu, który potrwa do końca 2025 roku, miasto planuje przeznaczyć 300 tys. zł.

Szczegółowe informacje na temat oferty i działań miasta skoncentrowanych na potrzebach osób z niepełnosprawnościami można znaleźć na stronie Kraków bez barier.

 

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-10-21
Data aktualizacji: 2024-12-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź