Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Premiera na 105. rocznicę otwarcia Teatru Bagatela

Na 105. rocznicę otwarcia Teatr Bagatela przygotował premierę w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Spektakl „Ambroży Grabowski, czyli wszystko co chcecie wiedzieć o Krakowie, a se nie wyguglacie” zostanie po raz pierwszy zaprezentowany dziś, 25 października na Dużej Scenie teatru.

Jak zapowiada Teatr Bagatela „Wszystko, co chcecie wiedzieć o Krakowie, a se nie wyguglacie” to epickie, pełne humoru przedstawienie, które za temat ma Kraków i jego mieszkańców. Reżyser oparł autorski scenariusz na tekstach XIX wiecznego księgarza, archiwisty, pierwszego autora przewodników po Krakowie – Ambrożego Grabowskiego. Grabowski, obdarzony przyjemnie archaicznie brzmiącym imieniem: Ambroży, opisywał krakowskie zwyczaje, topografię miasta, zajęcia i zawody mieszkańców.

− Liczne dzieła, często ilustrowane współczesnymi mu rycinami, mają uroczo barokowo długie tytuły, które uzmysławiają współczesnym spektrum zainteresowań księgarza. Bo czyż nie brzmi zachęcająco taki temat jednej z prac: „Dawne zabytki miasta Krakowa. Przypomnienia przeszłości o niektórych starożytnych zwyczajach miesczan [!] krakowskich, o bramach, basztach i wszelkich tej niegdyś stolicy kraju obronach. Zz (!) dodatkiem różnych do dziedziny pamiątek należących wiadomości (1850 r.)”? Teksty Ambrożego, przefiltrowane przez dowcip i inteligencję Mikołaja, uzupełnione często ironicznymi odniesieniami do współczesności, przynoszą spektakl opowiadający z dużym przymrużeniem oka o naszym mieście. Przed widzami przemaszeruje poczet barwnych, często lekko „szurniętych” postaci, od wieków lubiących żyć w Grodzie Kraka – zapowiada Teatr Bagatela.

Bohaterowie spektaklu pojawiają się w typowych, rozpoznawalnych dla miasta miejscach. Na tle imponującej „Panoramy Krakowa”, strawestowanej przez autora scenografii Pawła Dobrzyckiego, dzieją się najrozmaitsze historie, wcale nie aż tak „starożytne”, pomimo stylizowanych kostiumów.

W wieloobsadowym spektaklu występują panie: Aleksandra Godlewska, Izabela Kubrak, Kamila Pieńkos, Justyna Schneider i Ewelina Starejki oraz panowie: Krzysztof Cybulski, Mikołaj Grabowski, Wojciech Leonowicz, Maciej Sajur, Dariusz Starczewski i Artur Sędzielarz.

105 rocznica otwarcia Teatru Bagatela

105 lat temu, 25 października 1919 r. o godzinie 19.30, premierą inaugurującą działalność Teatru Bagatela była inscenizacja „Kobiety bez skazy” Gabrieli Zapolskiej. Komedia miała olbrzymie powodzenie i była grana aż przez pięć miesięcy, co w ówczesnych teatrach nie miało miejsca. Izabela Kozłowska, odtwórczyni głównej roli, Janina Werniczówna i Helena Łącka były pierwszymi gwiazdami Bagateli, której pierwszy skład liczył 27 aktorów (12 pań i 15 panów).

Bagatela, powołana do życia jako spółka z o.o., miała trzech ojców założycieli: Józefa Króla, Władysława Lubelskiego i krakowskiego potentata prasowego Mariana Dąbrowskiego. Za autora nazwy teatru uchodzi Tadeusz Boy-Żeleński, dzisiejszy patron teatru.

„Ambroży Grabowski, czyli wszystko co chcecie wiedzieć o Krakowie, a se nie wyguglacie”

  • adaptacja, reżyseria i opracowanie muzyki fragmentów ilustracyjnych – Mikołaj Grabowski
  • scenografia i kostiumy – Paweł Dobrzycki
  • muzyka – Zygmunt Konieczny
  • choreografia i ruch sceniczny – Katarzyna Anna Małachowska
  • reżyseria świateł – Michał Grabowski
  • projekcje – Radek Mroczek
  • kierownik muzyczny – Artur Sędzielarz.

 

 

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-10-22
Data aktualizacji: 2024-10-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź