67. World Press Photo – ostatni dzień ekspozycji wystawy
Dobiega końca ekspozycja World Press Photo 2024 w Nowohuckim Centrum Kultury. Wystawę najlepszych fotografii prasowych można jeszcze oglądać tylko do 27 października od godz. 11.00 do 19.00. Dotąd zobaczyło ją blisko 5 tysięcy osób.
Od wyniszczających konfliktów i wstrząsów politycznych po kryzys klimatyczny i bezpieczeństwo przemieszczania się migrantów. Wybrane przez niezależne jury opowieści mają zachęcać do podjęcia próby lepszego zrozumienia bieżących wydarzeń, budzić świadomość, a także przypominać o potrzebie wolności prasy we wszystkich zakątkach świata. Na konkurs nadesłano 61062 zdjęć wykonanych przez 3851 fotografów ze 130 krajów. Z każdego z sześciu regionów świata (Afryka, Ameryka Północna i Środkowa, Ameryka Południowa, Azja, Azja Południowo-Wschodnia, Oceania oraz Europa) wybrano zwycięzców w czterech kategoriach (zdjęcie pojedyncze, reportaż, projekt długoterminowy oraz „format dowolny”), wybrano także „zwycięzców globalnych”.
Główną nagrodę w konkursie World Press Photo 2024 zdobył Mohammed Salem z Palestyny (Reuters), za fotografię ukazującą Palestynkę Inas obejmującą ciało swojej 5-letniej siostrzenicy, która zginęła w trakcie bombardowań.
Informacje dla zwiedzających
Organizatorzy wystawy zachęcają do zabrania słuchawek i telefonu – po zeskanowaniu kodu QR, widocznego przy fotografii, będzie można usłyszeć historię zdjęcia (lektor w języku angielskim). Na ekspozycji World Press Photo niektóre fotografie są drastyczne, mogą wzbudzać lęk oraz poczucie niepokoju. Wejście na wystawę na własną odpowiedzialność, dzieci – pod opieką dorosłych.
Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich proszone są o kontakt z Biurem Organizacji Widowni (tel. 12 644 02 66 w. 55, rezerwacja@nck.krakow.pl).
World Press Photo 2024
4–27 października, Biała Galeria CENTRUM
czynna codziennie w godz. 11.00-19.00, bilet 25 / 20 zł
Już po raz siódmy w NCK można oglądać najlepsze światowe fotografie prasowe. Wyniszczające konflikty, kryzys klimatyczny, emigranci i wszystkie zakątki świata. Na konkurs nadesłano 61 062 prac wykonanych przez 3 851 fotografów ze 130 krajów.
Tadeusz Rolke „W obiektywie sztuki”
4–27 października, Foto-Galeria NCK, wstęp wolny
Jeden z najwybitniejszych autorów w historii fotografii polskiej niemal nie rozstaje się z aparatem fotograficznym. Fotografował dla tygodnika „Stolica”, miesięcznika „Polska”, dwutygodnika „Ty i Ja”, dla niemieckich pism „Stern” czy „Art”.
Zdzisław Beksiński „Materie nieoczywiste”
4 października – 3 listopada, Szara Galeria Centrum, wstęp wolny
Lata pięćdziesiąte. W twórczości młodego Beksińskiego najważniejsza jest fotografia. Na wystawie zobaczymy kadry z Sanoka, eksperymenty z fakturami i portretami, kolaże.
Anita Andrzejewska „Outside In”
4 października – 5 listopada, Czarna Galeria Centrum, wstęp wolny
Cykl tworzą fotografie powstałe w ciągu kilku lat, na czterech kontynentach: w Europie, Azji, Ameryce Południowej i Afryce. „Outside In” to eksploracja własnej jaźni, która według Junga składa się ze świadomej osobowości, cienia jednostki oraz nieświadomości kolektywnej.
Wojtek Moskwa „SANSARA Nepal”
4 października – 3 grudnia, Złota Galeria Centrum, wstęp wolny
Wyposażony w analogowy aparat przemierzył tysiące kilometrów. Nie potrafił jednak nazwać tematu swoich fotografii, a decyzję kiedy nacisnąć spust podejmował intuicyjnie. Po wyprawie do Nepalu w 2012 roku zaczął zgłębiać zjawisko kremacji obecne w obu największych religiach tamtego regionu, doszedł do pojęcia sansary i znalazł sedno swych wędrówek.
Krakowski Klub Fotograficzny „75 lat Nowej Huty”
4–27 października, foyer Sceny NCK, wstęp wolny
Fotograficzna opowieść o początkach Nowej Huty. Na ekspozycji kadry Henryka Hermanowicza, Zbigniewa Kota, Roberta Kosieradzkiego, Janusza Lisieckiego, Henryka Makarewicza, Franciszka Partyki, Wiktora Pentala, Władysława Rospondka, Romana Wesołowskiego.