Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Więcej zniczodzielni na krakowskich nekropoliach

Na krakowskich cmentarzach komunalnych stoi już 11 zniczodzielni. To specjalne metalowe regały, na których można zostawić niepotrzebne, ale kompletne i nieuszkodzone znicze – po zakupieniu wkładu nadają się one do powtórnego użytku. Rozwiązanie, dzięki któremu można zmniejszyć liczbę odpadów, cieszy się przychylnością mieszkańców i gości odwiedzających nekropolie.

Cmentarz Salwatorski
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Wychodząc naprzeciw potrzebom środowiska, a także w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie krakowian, Zarząd Cmentarzy Komunalnych od czterech lat wyposaża miejskie nekropolie w zniczodzielnie, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie ilości odpadów wywożonych z terenu cmentarzy – stanowią je głównie wypalone znicze, sztuczne kwiaty, kokardy i inne ozdoby. Zwiększona liczba odwiedzających groby w okresie Wszystkich Świętych sprawia, że kontenery zapełniają się bardzo szybko.

Miasto zachęca do korzystania ze zniczodzielni. – Mamy ich na krakowskich cmentarzach łącznie 11. W takich punktach możemy zarówno odebrać jak i zostawić znicz, który jest w dobrym stanie i wymienić tylko wkład. To rozwiązanie korzystne dla mieszkańców nie tylko pod kątem finansowym, ale także pod kątem ekologicznym, aby pamiętając o bliskich, mieć na względzie także przyrodę – podkreślał zastępca prezydenta Łukasz Sęk podczas konferencji prasowej z okazji przygotowania miasta i zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom i przyjezdnym w okresie Wszystkich Świętych.

Pierwsze zniczodzielnie stanęły na cmentarzach: Prądnik Czerwony i Grębałów. Później znicze z drugiego obiegu zaczęły być dostępne także na cmentarzach: Rakowickim (od ul. Prandoty), Mydlniki i Pychowice, a także na cmentarzu Podgórki Tynieckie.

Najwięcej zniczodzielni dostępnych jest na cmentarzach Prądnik Czerwony (cztery regały) oraz Grębałów (trzy regały). Jeden taki regał znajdziemy na cmentarzach: Rakowickim, Mydlniki i Pychowice oraz Podgórki Tynieckie.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Tabaszewska
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-10-24
Data aktualizacji: 2024-10-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź