Jesienny maraton w pałacu Potockich
Przez cały listopad w gmachu przy Rynku Głównym 20 czekają ciekawe i inspirujące wydarzenia – premiery literackie, koncerty, wystawy, spotkania autorskie, warsztaty i panele dyskusyjne. Będzie można spotkać się m.in. Kasią Czajką-Kominiarczuk, Anną Hojwą, Bartkiem Kieżunem, Agnieszką Konior, Marcinem Mellerem, Adamem Michnikiem, Tomaszem Pindlem i nominowanymi do Nagrody im. ks. Józefa Tischnera. Muzycznych entuzjastów zainteresuje konferencja Tak Brzmi Miasto, koncert Jakub Gościej Trio i premierowy odsłuch płyty Magdaleny Pamuły. Dla najmłodszych czytelników „Literackie Chwile” i Festiwal Literatury dla Dzieci.
Wydarzenia literackie
Ostatnia literacka premiera miesiąca odbędzie się 29 listopada o godz. 18.00. Tym razem tematem będą „Dramaty” Oscara Wilde’a, o których porozmawia ich tłumacze Maciej Stroiński. Na wydarzenie zapraszają Kraków Miasto Literatury UNESCO i Wydawnictwo Officyna.
Portretowe Dni Fotografii – sesje fotograficzne w starych technikach
W trakcie Portretowych Dni Fotografii Ponadczasowej uczestnicy biorą udział w profesjonalnych sesjach fotograficznych z wykorzystaniem technik wielkoformatowych. W atmosferze pięknego pałacu Potockich w Krakowie fotograf Yehor Lemzyakoff będzie tworzył ponadczasowe portrety rodzinom, parom, przyjaciołom oraz indywidualnym osobom – nie tylko jako formę pamiątki, ale także dzieło sztuki. Obowiązują płatne zapisy (KBF: BILETY).
„Wiek zęba” w Galerii pałacu Potockich
Pierwszy open call do Galerii pałacu Potockich został rozstrzygnięty! W lutym na wystawie zatytułowanej „Wiek zęba”, będzie można obejrzeć około 30 realizacji z różnych dziedzin sztuki wizualnej, w tym z zakresu malarstwa, rzeźby, grafiki, a także sound artu. Całość zostanie wzbogacona o realizacje wideo. Wystawa „Wiek zęba” to efekt współpracy studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Ekspozycja powiada o osobistych mitach i ich roli w postrzeganiu siebie i świata. Jej fundamentem jest historia fikcyjnej cywilizacji, która zniknęła w nieznanych okolicznościach i pozostawiła zbiór artefaktów – prac uczestników wystawy. Punktem wyjścia dla „Wieku zęba” jest dezadaptacyjne śnienie na jawie, cechujące się długim, absorbującym marzycielstwem. Z jednej strony ucieczka od codzienności, z drugiej przepracowywanie trudnych emocji. Katalogowanie i rozwijanie historii przybliża artystów do kreowania mitu, który według Mircei Eliadego nadaje naszym przeżyciom sens. Twórcy aranżują mikroświaty, skrzętnie zachowują podania o tych, którzy byli przed nami, i o tych, którzy nadejdą. Między sobą znajdują monomity – o tym, co zawsze było i jest dalej. W całej tej historii jednak szczególnie interesuje ich to, co tworzy naszą rzeczywistość.
Trwa open call na kolejne wystawy w naszej galerii. Projekty, które zostaną poddane ocenie Rady Programowej Galerii pałacu Potockich, przyjmowane są do 2 grudnia. Więcej informacji o naborze projektów i o samej galerii znajdziecie na stronie internetowej.
Szczegółowe informacje o spotkaniach znajdują się na stronie pałacu Potockich.