„Nowy europejski Bauhaus – dziedzictwo i transformacja”
Zgromadzenie Architektów Europy i sieć Europa Nostra organizują konferencję „Nowy europejski Bauhaus – dziedzictwo i transformacja”. Wydarzenie odbędzie się już dziś, 28 listopada, w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.
Konferencja jest pierwszym takim wydarzeniem w Polsce i będzie miała na celu przedstawienie nowych perspektyw w podejściu do dziedzictwa kulturowego w obliczu współczesnych wyzwań.
Wśród uczestników znajdą się przedstawiciele kluczowych instytucji europejskich, w tym prezydentka Zgromadzenia Architektów Europy Ruth Schageman, sekretarz generalna Europa Nostra Sneška Quaedvlieg-Mihailović, członkowie Parlamentu Europejskiego, a także eksperci z organizacji takich jak ICOMOS i New European Bauhaus. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, podkreślając znaczenie tego wydarzenia dla miasta będącego jednym z symboli europejskiego dziedzictwa kulturowego.
W centrum uwagi spotkania znajdzie się europejskie dziedzictwo architektoniczne – jego bogactwo i różnorodność, odzwierciedlające długą i złożoną historię kontynentu oraz zagrożenia i wyzwania, przed którymi stoi: zmiany klimatyczne, nie wystarczające nakłady na utrzymanie substancji budowlanej, niska jakość działań konserwatorskich, a przede wszystkim niespełnianie norm energetycznych. Jednym z głównych celów konferencji będzie zatem podjęcie tematu i szerszej refleksji nad implikacjami unijnej inicjatywy „Nowy europejski Bauhaus” dla sektora dziedzictwa kulturowego, w szczególności w obszarze innowacji, zrównoważonego rozwoju, spójności społecznej i finansowania. Tematem nadrzędnym będzie transformacja dziedzictwa architektonicznego zgodna z celami zrównoważonego rozwoju, która da rozwiązania harmonizujące współczesne potrzeby z szacunkiem dla dziedzictwa. W ramach konferencji poruszymy m.in. temat ponownego wykorzystania budynków, innowacyjnych metod ochrony dziedzictwa kulturowego oraz edukacji w kontekście zrównoważonego rozwoju.
To wydarzenie będzie doskonałą okazją do wymiany doświadczeń z liderami w dziedzinie architektury, politykami, przedstawicielami organizacji międzynarodowych oraz naukowcami, którzy wspólnie podejmują wyzwania związane z renowacją europejskiego dziedzictwa architektonicznego.
Konferencja ma szczególne znaczenie, ponieważ Kraków będzie gospodarzem Zgromadzenia Architektów Europy , które po raz pierwszy, w 35-letniej historii tej organizacji, odbędzie się w Polsce.
Konferencja odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, które od lat służy jako platforma wymiany wiedzy w dziedzinie badań nad dziedzictwem kulturowym. Dzięki swojemu unikalnemu usieciowieniu MCK odgrywa kluczową rolę w łączeniu partnerów z różnych sektorów – od architektów, urbanistów i naukowców po decydentów i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.
Obrady konferencji będą transmitowane na kanale ACE na YouTube. Szczegółowy program dostępny jest na stronie organizatorów. Udział w wydarzeniu wymaga wcześniejszej rejestracji. Zapewnione zostanie tłumaczenie francusko-angielsko-polskie.