Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Walka ze szczurami – przypominamy o deratyzacji

Jesienią i zimą często z troski dokarmiamy zwierzęta. Niestety nie jest to dobry nawyk, ponieważ dokarmiamy w ten sposób również te, których bardzo nie chcemy w swoim otoczeniu – szczury.

Fot. pixabay.com

Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością jest obowiązany utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, czyli m.in. zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki.

W Krakowie to właściciele nieruchomości, czy to prywatni czy też wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie, zobowiązani są do przeprowadzenia deratyzacji nieruchomości w sposób ciągły w okresie od 15 października do 15 marca, a nie tylko sporadycznie, w przypadku wystąpienia tych gryzoni. Miasto pilnuje tego obowiązku na terenach należących do gminy Kraków.

Co ważne, miejsca wyłożenia trutek muszą być oznaczone napisem „Uwaga trucizna” oraz nie mogą być dostępne dla innych zwierząt wolnożyjących i domowych, czyli nie można ich wysypać np. na papierowych tackach. Trutkę trzeba podać albo w specjalnie do tego celu przeznaczonych karmnikach, albo w specjalnych tunelach.

Warto pamiętać, że szczury to bardzo inteligentne zwierzęta, które szybko się uczą tego, co im zagraża i co należy omijać. Dlatego zaleca się, aby często zmieniać rodzaj preparatów i miejsce ich podawania. W przypadku szczurów stosowanie tego samego systemu przynęt, trucizn czy pułapek przez dłuższy czas może być nieskuteczne, gdyż zwierzęta te rozpoznają zagrożenie, a wiedzę tą przekazują sobie wzajemnie w obrębie stada.

Niewywiązanie się z nałożonego przez ustawodawcę obowiązku przeprowadzenia deratyzacji podlega karze grzywny zgodnie z art. 10 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz art. 50 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

pokaż metkę
Autor: Dominika Jaźwiecka-Bujalska
Osoba publikująca: Marta Maniecka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-11-05
Data aktualizacji: 2024-11-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź