Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Prace w Kossakówce postępują

Mija rok od rozpoczęcia kompleksowego remontu konserwatorskiego Kossakówki. Roboty budowlane i prace konserwatorskie realizowane są zgodnie z planem. Zakończenie prac planowane jest na drugą połowę 2025 roku, a wystawa na 2026 rok.

Fot. R. Sosin / mocak.pl

− Jesteśmy tym samym w samym środku robót budowlanych i prac konserwatorskich, na bardzo zaawansowanym etapie. Zmiany są widoczne gołym okiem i na razie nic nie wskazuje na to, że zagrożony miałby być planowany termin zakończenia remontu, czyli sierpień 2025 roku – mówi Adrian Kowalski, koordynator inwestycji z ramienia MOCAK-u.

Najbardziej newralgiczne elementy konstrukcyjne i izolacyjne zostały już w dużej mierze zrealizowane. Wymienione zostały wszystkie stropy w obiekcie, przemurowano większość ścian zewnętrznych zgodnie z wytycznymi konstrukcyjnymi. Widoczny jest także postęp prac związanych z elewacją. Odbył się montaż większości odrestaurowanych okien.

− Do końca zbliżają się prace związane z konserwacją innych elementów zabytkowych, w tym drzwi, drewnianych schodów na piętro i figury Matki Boskiej z ogrodu. Na zaawansowanym etapie są prace instalacyjne − elektryczne, sanitarne, okablowania i sieci, wentylacja i klimatyzacja. Wykonano drenaż, instalację zewnętrzną kanalizacji deszczowej. Został zbudowany i ocieplony szyb windowy. W ścisłym uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem dokonano wyboru kolorystyki elewacji, detali architektonicznych oraz stolarki – postęp prac przybliża Adrian Kowalski.

Prace obejmują samą willę, jak też jej otoczenie. W ogrodzie posadzono laurowiśnie zgodnie z zaakceptowanym przez służby konserwatorskie projektem rewaloryzacji ogrodu. Wybudowano również schody zewnętrzne od strony wschodniej i zachodniej oraz zamontowano ogrodzenie od strony zachodniej. W przyszłym roku, z początkiem wiosny, rozpoczną się prace związane z zagospodarowaniem terenu i rewaloryzacją ogrodu.

Historia Kossaków opowiadana w ich domu

Willę Kossakówka wraz z ogrodem muzeum MOCAK kupiło za blisko 5,5 mln w 2019 roku na mocy decyzji Rady Miasta Krakowa o przekazaniu środków na ten cel. Zły stan budynku wymagał zaplanowania szeroko zakrojonych prac zabezpieczających i remontowych, obejmujących także otocznie willi.

Całkowita powierzchnia budynku to ponad 440 m2, użytkową szacuje się na ok. 350 m2, a powierzchnia ogrodu to ponad 23 ary. Po wyremontowaniu i zaadaptowaniu willi na cele kulturalne i po zapewnieniu niezbędnej infrastruktury związanej z ruchem turystycznym i edukacyjnym, powierzchnia wystawiennicza i edukacyjna wyniesie ok. 200 m2.

Nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków, leży w granicach pomnika historii. Planując zagospodarowanie Kossakówki, zwłaszcza w kontekście udostępniania jej bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z powoływaniem nowej instytucji kultury, uznano, że najlepszym rozwiązaniem będzie utworzenie tu oddziału muzeum MOCAK. Muzeum, jako właściciel obiektu wpisanego do rejestru zabytków, ma możliwość otoczenia go właściwą ochroną i opieką, a także pozyskiwania środków ze źródeł zewnętrznych, m.in. na remonty i konserwację. Remont realizowany jest z finansowym wsparciem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, który na ten cel przeznaczył blisko 6,5 mln zł. Całość robót szacowana jest na 10,5 mln, a wraz z wyposażeniem to ok. 13 mln zł.

Po remoncie Kossakówka będzie miejscem przybliżającym kulturotwórczą rolę rodziny Kossaków. Na planowaną ekspozycję mają się złożyć m.in. prace malarskie, fragmenty tekstów, filmy z materiałami archiwalnymi i zdjęciami, biblioteka.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-11-08
Data aktualizacji: 2024-11-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź