Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Nowe regulaminy targowisk miejskich – opinie mieszkańców

Zakończyło się zgłaszanie uwag do projektu uchwały w sprawie regulaminów targowisk miejskich. To jeden z elementów procesu przygotowania nowych regulaminów.

targ pietruszkowy grzegórzki
Fot. materiały prasowe

Miasto pracuje nad przygotowaniem optymalnych rozwiązań dotyczących regulaminów targowisk miejskich. W ten proces mogły włączyć się mieszkanki i mieszkańcy Krakowa. Uwagi do treści projektów regulaminów placów targowych, mogli składać wszyscy zainteresowani tym tematem. W tym celu została uruchomiona specjalna skrzynka mailowa targowiska@um.krakow.pl. Uwagi do regulaminów można było zgłaszać od 12 września do 31 października.

Wpłynęło łącznie 127 uwag i propozycji zmian zapisów w projekcie uchwały

Najwięcej uwag dotyczyło Placu Nowego (98). Propozycje godzin otwarcia uzależnione są od lokalizacji targowiska – w przypadku Placu Nowego – godz. 6.00–22.00, pojawiła się także propozycja wydłużenia godzin otwarcia lokali w tym miejscu do godz. 2.00. Propozycje godzin otwarcia pozostałych placów targowych w mieście to godz. 6.00–22.00, targowisko na os. Piastów do godz. 19.00, z kolei na os. Złotego Wieku w miesiącach letnich godz. 6.00–20.30, a w miesiącach zimowych 6.00–17.30. Pojawiła się propozycja, aby plac targowy Unitarg w Dzielnicy II był dostępny całodobowo. Lokale gastronomiczne powinny zajmować maksymalnie 30% powierzchni każdego targowiska – to z kolei wnioski z uchwały Burmistrza Nocnego i Komisji Zrównoważonej Gospodarki Nocy. W przypadku godzin otwarcia ogródków gastronomicznych na placach dominują propozycje godz. 6.00–22.00. W przypadku Placu Nowego pojawiły się propozycje otwarcia w godz. 6.00–23.00 od niedzieli do czwartku, a w piątki i soboty w godz. 6.00–1.00. Jeśli chodzi o Stary Kleparz wpłynął postulat wydłużenia godzin otwarcia ogródków z godz. 22.00 do 24.00, podobny wniosek dotyczy Placu Unitarg na Grzegórzkach.

W kwestii dostępności napojów alkoholowych przeważają głosy o zakazie sprzedaży (wyjątkiem są Stary Kleparz, Unitarg, Plac Nowowiejski, plac na os. Złotego Wieku, przy zaznaczeniu, że ma być to piwo/wino oraz brak zwiększania liczby punktów).

Podzielone są również opinie w kwestii sprzedaży żywych ryb na placach targowych.

Zgłaszający uwagi podkreślili natomiast jednomyślnie zakaz prowadzenia na targowiskach sprzedaży wyrobów pirotechnicznych.

Inne uwagi dotyczyły m.in.: braku widoczności ważonego towaru (chodzi o to, że wagi często ustawiane są za skrzynkami i klient nie widzi wagi ważonego towaru); tworzenia nowych miejsc targowych w dzielnicach, w których ich nie ma, a także na nowopowstających osiedlach. Wskazano także, że godziny funkcjonowania targowisk powinny być uzgadniane z Radami Dzielnic i ewentualnie przedstawicielami mieszkańców danego obszaru, na którym znajduje się targowisko, powinny być również zapewnione ogólnodostępne toalety wraz z umywalkami dla wszystkich użytkowników targowisk. Podkreślono, że rolnicy powinni mieć możliwość handlu przez cały tydzień.

Najmniej uwag dotyczyło regulaminu targowiska „Kwiaciarki Krakowskie”, który został ujednolicony pod względem formy z regulaminami pozostałych targowisk, przy jednoczesnym uwzględnieniu specyfiki tego targowiska.

Opinie Dzielnic i spotkanie konsultacyjne

Do projektu uchwały w sprawie regulaminów targowisk opinie przesłało 6 Dzielnic: Dzielnica I Stare Miasto, Dzielnica II Grzegórzki, Dzielnica III Prądnik Czerwony, Dzielnica VII Zwierzyniec, Dzielnica VIII Dębniki, Dzielnica XIII Podgórze.

Otwarte spotkanie konsultacyjne poświęcone projektowi uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie regulaminów targowisk, odbyło się 27 września w sali Obrad RMK. W spotkaniu wzięło udział ok. 60 osób, wśród nich byli: dzierżawcy targowisk miejskich, kupcy, radni miasta i dzielnic, mieszkańcy i aktywiści.

Projekty uchwał

Projekty zostały przygotowane w trakcie kilkumiesięcznych prac. Zgodnie z decyzją prezydenta Krakowa, który zapewnił także, że na miejskich targowiskach w Krakowie nie będzie możliwości prowadzenia całodobowej sprzedaży alkoholu, regulaminy wymagają dalszych ustaleń, uwzględniających głosy mieszkańców i mieszkanek.

Uchwały, które aktualnie regulują kwestie regulaminu targowisk w Krakowie, są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej:

Nowy regulamin w przyszłym roku

Projekty uchwał zawierające nowe regulaminy targowisk miejskich zostaną przekazane do Rady Miasta Krakowa na przełomie 2024 i 2025 roku. Zgodnie z tym harmonogramem uchwały zawierające nowe regulaminy mogą zostać podjęte w I kwartale 2025 roku.

 

pokaż metkę
Autor: Joanna Dubiel
Osoba publikująca: Marta Maniecka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-11-19
Data aktualizacji: 2024-11-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź