Ponad pięć tysięcy godzin działań charytatywnych – młodzieżowi wolontariusze nagrodzeni
Współpracują z organizacjami charytatywnymi, wspierają osoby z niepełnosprawnościami, przeprowadzają zbiórki i akcje ekologiczne, działają wolontaryjnie w świetlicach i bibliotekach szkolnych, odwiedzają seniorów w Domach Pomocy Społecznej, angażują koleżanki i kolegów w wolontariat – to wybrane działania Młodzieżowych Wolontariuszy Roku, którzy poza lekcjami i zajęciami dodatkowymi znajdują też czas na to, by pomagać innym oraz angażować się w inicjatywy społeczne i sportowe.
Już po raz szósty młodzi krakowscy wolontariusze spotkali się podczas organizowanych przez miasto Młodzieżowych Dni Wolontariatu. To inicjatywa, która działającym charytatywnie uczniom krakowskich szkół (w wieku 13-19 lat) umożliwia spotkanie i wymianę doświadczeń. Młodzieżowi wolontariusze zostali wyróżnieni podczas gali, która odbyła się w czwartek, 5 grudnia.
Młodzieżowe Dni Wolontariatu wspierają w wolontariuszach rozwijanie umiejętności interpersonalnych, pozwalają uczyć się pracy w grupie przy realizacji inicjatyw społecznych, a także pokazują, jak angażować się w wolontariat lokalny. Dniom wolontariatu towarzyszy konkurs Młodzieżowy Wolontariusz Roku, który pozwala wyłonić i nagrodzić najbardziej aktywnych wolontariuszy działających na terenie Krakowa i korzystających z Indeksu Wolontariusza. Indeks to specjalna książeczka, w której uczniowie danej szkoły dokumentują aktywność związaną z wolontariatem. Na podstawie wpisów realizatorzy konkursu wyróżniają i nagradzają najbardziej aktywnych krakowskich wolontariuszy.
131 zgłoszeń, 5379 godzin działań charytatywnych
Kandydatów do nagrody zgłaszają nauczyciele opiekujący się wolontariatem szkolnym. Do tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia w ramach programu „Młody Kraków” zgłoszono 131 uczestników z 26 szkół. Młodzi ludzie poświęcili około 5379 godzin na różnorodne działania − od wsparcia osób z niepełnosprawnościami po pomoc dla krakowskiego schroniska dla zwierząt. Ich aktywności obejmują współpracę z organizacjami charytatywnymi, takimi jak np. Szlachetna Paczka, WOŚP, Mam marzenie, a także między innymi wsparcie dla powodzian i udział w akcjach ekologicznych. Różny zakres działań świadczy o wieloaspektowym zaangażowaniu młodych ludzi w działania na rzecz społeczności.
− Gala wolontariatu to wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi osoby o wielkich sercach, gotowe poświęcić swój czas i energię dla innych. Tak duże grono młodych ludzi angażujących się w działania społeczne pokazuje zarówno ich wrażliwość, jak też to, jak ważną rolę pełni wolontariat w życiu naszego miasta. To święto wszystkich, którzy działają społecznie oraz wspierają sport i jednocześnie pokazują, jak wiele można osiągnąć, działając razem. Dzięki takim inicjatywom budujemy otwartą i wrażliwą społeczność opartą na solidarności – podkreśla Maria Klaman, zastępczyni prezydenta Krakowa.
Maria Klaman wzięła udział w gali wolontariatu, podczas której wyróżnieni zostali najbardziej aktywni wolontariusze. Podziękowała młodym ludziom angażującym się w działania społeczne oraz wspierającym ich Koordynatorom Szkolnych Kół Wolontariatu.
Młodzieżowymi Wolontariuszami Roku zostali:
- Filip Antonkiewicz – Zespół Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krakowie
- Antoni Czosnek – Zespół Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krakowie
- Aleksander Garbacz – Szkoła Podstawowa nr 95 im. Władysława Broniewskiego w Krakowie
- Bartek Klakurka – Szkoła Podstawowa nr 124 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krakowie
- Nikola Krotowska – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 105 im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Krakowie
- Bartosz Kula – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 im. Księdza Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie
- Maja Kurzydło – Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie
- Julia Legomska – VIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
- Krzysztof Marchewka – Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie
- Kacper Michta – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 162 im. Władysława Szafera w Krakowie
Warto dodać, że tegoroczna rekordzistka wśród wolontariuszy – Julia Legomska spędziła 433 godziny działając społecznie – angażowała się wolontariat w Stowarzyszeniu Tęcza, współpracowała z Fundacją Alma Spei, Szlachetną Paczką, wspierała też swoją szkołę i swoich kolegów, brała udział w projekcie #ogarniam życie.
Gala
Podczas gali podsumowano również działania na niwie wolontariatu sportowego, koordynowane przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. W sumie, podczas organizowanych i współorganizowanych dotychczas w 2024 roku przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie wydarzeń pomagało 3345 wolontariuszy.
Zdecydowana większość z nich – 3315 osób pracowało przy imprezach Królewskiej Triady Biegowej: 21. Cracovia Maraton i wydarzeniach towarzyszących (1854 osoby przepracowały 9000 godzin), 17. PKO Biegu Trzech Kopców i Mini Melts Kraków Run (285 osób przepracowało 930 godzin) oraz 10. Cracovia Półmaratonie Królewskim i Czanieckiej Piątce (1176 osób przepracowało 4600 godzin), gdzie nie tylko obsługiwali punkty odświeżania i punkty odżywcze, ale także nieśli pomoc przy zabezpieczaniu trasy, w strefie mety, depozycie czy biurze zawodów.
Wolontariusze z ramienia ZIS byli obecni również podczas odbywających się w tym roku w naszym mieście: CAVALIADY Kraków, turnieju finałowego TAURON Pucharu Polski siatkarzy, XXI Memoriału Huberta Jerzego Wagnera oraz turnieju piłkarskiego Kraków Cup.
W trakcie gali do wolontariuszy zgromadzonych na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana z ekranu przemówił Jerzy Owsiak, Prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Galę Wolontariatu uświetnił występ zajmującej się improwizacją komediową Grupy AD HOC, w którym aktywnie brali udział wszyscy uczestnicy wydarzenia.
Młodzieżowe Dni Wolontariatu i konkurs Młodzieżowy Wolontariusz Roku to przedsięwzięcia organizowane w ramach programu Młody Kraków. W tym roku po raz pierwszy gala wolontariatu była połączona z podsumowaniem działań w wolontariacie sportowym koordynowanym przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Gala odbyła się na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana.
Dodatkowe informacje o inicjatywach miasta skierowanych do młodzieży można znaleźć na stronie www.mlodziez.krakow.pl oraz profilu Młody Kraków.