Premiera w Teatralnym Instytucie Młodych: „Mieszkańcy sąsiednich domów”
Nowy spektakl w repertuarze TIM to nawiązanie do romskich wątków w historii Nowej Huty. Twórcy spektaklu „Mieszkańcy sąsiednich domów” starają się przyjrzeć romskim baśniom, historii, poezji, muzyce z perspektywy zewnętrznej, nieromskiej. Premiera spektaklu odbędzie się 14 grudnia.
W 1949 roku rozpoczęła się budowa Nowej Huty − „miasta socjalistycznej szczęśliwości”, wielkiego projektu zainicjowanego przez powojenną władzę. Wzniesione wspólnymi siłami przez osiedleńców ściągniętych z różnych zakątków kraju, miało być symbolem nowych czasów, gdzie równość i braterstwo określają charakter wspólnoty.
Wśród twórców Nowej Huty, zarówno miasta jak i społeczności, była wielka grupa Romów, którzy opuścili podkarpackie wsie, by wspólnie z przybyszami z innych obszarów Polski rozpocząć nowe życie, wolne od wojennej traumy.
Dziś, ponad 70 lat później, wielu spośród nowohucian to potomkowie pierwszych Romów na tych ziemiach, którzy oprócz swojej współczesnej, polskiej tożsamości, pielęgnują pamięć o romskiej historii i kulturze, która po wojnie stała się znaczącym elementem barwnego i oryginalnego nowohuckiego pejzażu.
W spektaklu „Mieszkańcy sąsiednich domów” twórcy starają się przyjrzeć romskim baśniom, historii, poezji, muzyce z perspektywy zewnętrznej, nieromskiej. Przebogaty kolaż kulturalny społeczności, która od stuleci stanowi integralny element europejskiej rodziny, okazuje się w swojej specyfice źródłem niekończącej się inspiracji w myśleniu o tym, jak żyć blisko, obok siebie, bez budowania podziałów i nieporozumień, które istnieją najczęściej tylko w naszych głowach.
Premiera spektaklu w Teatralnym Instytucie Młodych, działającym przy Teatrze Ludowym, odbędzie się 14 grudnia. Dodatkowe informacje i bilety na stronie teatru.