Orszak Trzech Króli przeszedł przez Kraków
Za nami 15. edycja Orszaku Trzech Króli w Krakowie. W niedzielę, 6 stycznia, pochody wyruszyły z trzech punktów miasta, aby się spotkać na Rynku Głównym i razem oddać pokłon Bożemu Dziecięciu.
Hasłem tegorocznego orszaku było zawołanie: „Kłaniajcie się królowie!”, czyli fragment pastorałki „Do szopy, hej pasterze”. Inspiracją do jego wyboru były dwie rocznice: Rok jubileuszowy ogłoszony przez papieża Franciszka z okazji 2025-lecia narodzin Chrystusa oraz 1000-lecie koronacji pierwszego polskiego króla Bolesława Chrobrego. Pastorałka opowiada o tym, że Jezus jest godzien czci, jest wyjątkowym Królem, który na sianie, wśród bydląt ma tron i służbę swą, a my wszyscy jesteśmy wezwani, aby paść na kolana, aby uczcić niebios Pana. W nawiązaniu do tej królewskiej tematyki, na tegorocznym orszaku pojawiły się postacie polskich władców.
Orszak przeszedł trzema tradycyjnymi trasami:
- Orszak niebieski (afrykański) wyruszył z placu Matejki i przeszedł obok Barbakanu i ul. Floriańską na Rynek Główny
- Orszak zielony (azjatycki) wyruszył z Dębnik, z ul. Konfederackiej. Przeszedł ul. Bałuckiego, przez Rynek Dębnicki, mostem Dębnickim, ul. Retoryka, ul. Garncarską, ul. Studencką i ul. św. Anny na Rynek Główny
- Orszak czerwony (europejski) wyruszył ze wzgórza Wawelskiego, ul. Grodzką na Rynek Główny.
Orszak na Rynku Głównym
Trzy człony orszaku w samo południe spotkały się na Rynku Głównym i rozlokowały przed sceną ustawioną w pobliżu wieży ratuszowej. Prowadzący je królowie oddali tam pokłon Dziecięciu Bożemu. Już wcześniej, bo od godziny 11.00, ze sceny popłynęły dźwięki polskich kolęd i pastorałek wykonywanych przez Aleksandrę Nykiel, Magdalenę Mardeusz i zespół muzyczny pod dyrekcją Jaśka Piwowarczyka, a orszakowi czerwonemu towarzyszył zespół Krakowiacy.
Orszakowe dzieło charytatywne
Od wielu lat podczas krakowskiego Orszaku Trzech Króli odbywa się zbiórka na rzecz projektu mieszkaniowego dla osób bezdomnych prowadzonego przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Organizacja obecnie prowadzi kilkanaście mieszkań, w których osoby i rodziny bez domu przygotowują się do samodzielnego życia „pod dachem”. Pobyt w mieszkaniu jest swego rodzaju krokiem milowym na drodze do samodzielnego życia. Jest to czas intensywnej pracy, gdzie osoby doświadczające bezdomności uczą się codzienności: zarządzania czasem, budżetowania, oraz dbania o wspólną przestrzeń. Jest to również czas na poukładanie sytuacji socjalnej, prawnej, rodzinnej.
Ilość miejsc w mieszkaniach, którymi dysponuje dzieło, jest ograniczona. Organizacja stara się by tę szansę mogło otrzymać jak najwięcej osób, dlatego program nieustannie się rozwija. Oprócz dachu nad głową i namiastki domowego ciepła, lokatorzy otrzymują również stałe i kompleksowe wsparcie pracowników dzieła. Nad każdą osobą i rodziną czuwa zespół specjalistów: pracownik socjalny, doradca zawodowy oraz psychoterapeuta, którzy towarzyszą im na drodze wyjścia z bezdomności. Dowiedz się jak pomóc: dzielopomocy.pl.
Dzieło Pomocy św. Ojca Pio – powstało ponad 18 lat temu w Krakowie z inicjatywy braci kapucynów, aby nieść pomoc osobom doświadczającym bezdomności. Dziś dzieło to dwa nowoczesne centra pomocy, sieć mieszkań wspieranych i chronionych, magazyn odzieżowy i gospodarstwo rolne, które służą ponad 1600 osobom doświadczających bezdomności. W dwóch centrach pomocy – przy ul. Loretańskiej 11 i ul. Smoleńsk 4 osoby bezdomne otrzymują kompleksowe wsparcie:
- pomoc doraźną: możliwość zjedzenia posiłku, wzięcia kąpieli, wymiany odzieży na nową, wyprania odzieży, skorzystania z pomocy medycznej
- pomoc specjalistyczną: socjalną, zawodową, mieszkaniową, prawną, psychologiczną i duchową.
Miasto Kraków było partnerem tego wydarzenia.