Podgórze i Wzgórza Krzesławickie: są wykonawcy kolejnych żłobków
Pod koniec 2024 roku Zarząd Inwestycji Miejskich rozstrzygnął przetargi na projekt i budowę dwóch kolejnych żłobków samorządowych. Tym razem chodzi o placówki przy ulicach Rybitwy (Podgórze) i Lubockiej (Wzgórza Krzesławickie).
W przypadku żłobka przy ul. Rybitwy najkorzystniejsza okazała się oferta konsorcjum z liderem Ekoinbud Sp. z o.o. sp. k., które za opracowanie projektu i budowę zaproponowało kwotę ok. 10,6 mln zł. Wykonawca będzie miał 16 miesięcy na realizację zadania licząc od daty podpisania umowy.
Do nowej placówki w dzielnicy XIII Podgórze będzie mogło chodzić ok. 100 dzieci. Zgodnie z koncepcją i programem funkcjonalno-użytkowym przygotowanym na zlecenie ZIM przez biuro projektowe SEE Architecture z Poznania, przy ul. Rybitwy powstanie budynek dwukondygnacyjny, wykonany w technologii modułowej, o powierzchni użytkowej blisko 880 m2. Obiekt składać się będzie z dziewięciu złączonych ze sobą, prostopadłościennych brył na parterze oraz dziewięciu na piętrze. Parter podzielono na strefę wejściową, pomieszczenia techniczne, higieniczno- sanitarne, dwie sale żłobkowe oraz strefę gastronomiczną. Do każdej z sal będzie dostęp do własnego węzła sanitarnego. Na piętrze znajdą się pomieszczenia biurowe, pomieszczenie pielęgniarki, pralnia oraz trzy sale żłobkowe, również z dostępem do własnego węzła sanitarnego. Naprzeciwko schodów w północno-wschodnim narożniku zaplanowano windę. Dach budynku żłobka będzie płaski z możliwością zainstalowania tam paneli fotowoltaicznych.
W ramach inwestycji zagospodarowany będzie teren działki, na której powstanie żłobek. Utworzony będzie plac zabaw, nasadzona zostanie roślinność. Powstaną miejsca postojowe. Wody deszczowe doprowadzane będą do zbiornika retencyjnego.
W przypadku nowego żłobka u zbiegu ulic Lubockiej i Łuczanowickiej na Wzgórzach Krzesławickich, najkorzystniejsza okazała się oferta firmy MOD21 Sp. z o.o., która za opracowanie projektu i budowę zaproponowała kwotę ok. 7,5 mln zł. Ta placówka ma również powstać w ciągu 16 miesięcy licząc od daty podpisania umowy.
Zgodnie z koncepcją i programem funkcjonalno-użytkowym przygotowanym na zlecenie ZIM przez pracownię ah! Design Agnieszka Hornowska, nowy żłobek będzie budynkiem jednokondygnacyjnym wykonanym w technologii modułowej, z możliwością nadbudowy w tej samej technologii w przyszłości.
Zakłada się, że nowa placówka przyjmie ok. 60 dzieci. Budynek będzie posiadał czytelny układ modułowy, z dwoma korytarzami umieszczonymi w kierunku wschód-zachód, pomiędzy którymi znajdują się centralne moduły. Jeden z nich będzie wyższy, doświetlający pośrednio korytarz. Południowy, główny korytarz będzie przeznaczony głównie dla dzieci i opiekunów – zapewni komunikację między salami i szatnią. Z kolei północny korytarz będzie skomunikowany z zapleczem administracyjnym, technicznym oraz kuchennym.
Wzdłuż głównego korytarza ulokowane będą sala wielofunkcyjna, a także trzy sale pobytu mogące pomieścić maksymalnie 21 dzieci w każdej z nich. Będą miały one bezpośrednie połączenie z tarasem, ogródkiem i placem zabaw poprzez przesuwne okna w elewacji południowej.
Źródłem ciepła dla instalacji grzewczej i ciepłej wody użytkowej budynku żłobka będzie układ hybrydowy z kotłem gazowym kondensacyjnym z zamkniętą komorą spalania o wysokiej sprawności oraz minimum dwie powietrzne pompy ciepła. Na dachu zamontowane będą panele fotowoltaiczne. Zastosowana będzie instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, filtrami HEPA i czujnikiem CO2.
Woda deszczowa będzie gromadzona w zbiorniku retencyjnym na potrzeby instalacji wewnętrznych. Teren wokół żłobka będzie zagospodarowany głównie niską zielenią łąkową, krzewami i niskimi drzewami. Powstanie plac zabaw wyposażony w urządzenia zabawowe dostosowane do wieku dzieci z dużą piaskownicą.
Umowy z wykonawcami obu żłobków mają zostać podpisane w przyszłym tygodniu. Zadania objęte są dofinansowaniem ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).