Konferencja NO-DIG Poland – panel o budowie metra
Od 9 do 11 kwietnia Kraków gości uczestników XI Międzynarodowej Konferencji Technologie Bezwykopowe NO-DIG Poland 2025. Punktem kulminacyjnym będzie panel dyskusyjny o budowie metra w Krakowie.

Panel dyskusyjny o metrze
Wydarzenie odbyło się 10 kwietnia, o godz. 11.30, w hotelu Novotel przy ul. Armii Krajowej.
Prowadzący: prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej, przewodniczący Rady ds. Budowy Metra
Paneliści:
- prof. Stanisław Mazur – I zastępca Prezydenta Miasta Krakowa
- prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka – Akademia Górniczo-Hutnicza, członek Rady ds. Budowy Metra
- prof. dr hab. inż. Tadeusz Tatara – Politechnika Krakowska, członek Rady ds. Budowy Metra
- prof. dr hab. inż. Krzysztof Tajduś – Akademia Górniczo-Hutnicza, członek Rady ds. Budowy Metra
- dr hab. inż. Adam Postawa, prof. AGH – Akademia Górniczo-Hutnicza, członek Rady ds. Budowy Metra
Agenda:
- Stan inwestycji (wizja Krakowa, obieg dokumentów, decyzja środowiskowa, proces inwestorski, spodziewany harmonogram i finansowanie)
- Warunki gruntowe w korytarzu planowanego tunelu (budowa geologiczna)
- Warunki wodne (hydrogeologia)
- Drążenie tunelu – wyzwania, sugerowany dobór typu TBM, zabezpieczenie procesu drążenia
- Oddziaływanie obiektu na otoczenie (w trakcie drążenia i późniejszej eksploatacji, inwentaryzacja obiektów, odniesienie do historycznej warstwy obiektów, monitoring inwestycji).
Konferencja NO-DIG Poland
NO-DIG Poland to polski odpowiednik światowych konferencji NO-DIG organizowanych przez ISTT – Międzynarodowe Stowarzyszenie Technologii Bezwykopowych. Misją konferencji jest inspirowanie do stosowania technologii bezwykopowych, rozwijanie kompetencji specjalistów zajmujących się budową, renowacją i diagnostyką przewodów, a także tworzenie platformy dla wymiany doświadczeń i budowania wartościowych kontaktów.
Konferencja odbywa się co dwa lata, a tegoroczna edycja skupi się na wpływie technologii bezwykopowych na trwałość i jakość sieci podziemnych. W dobie wyzwań takich jak zmiany geopolityczne, rosnące wymagania branży budowlanej i wzrastająca świadomość ekologiczna, kluczowe jest realizowanie inwestycji w sposób optymalny dla ludzi i środowiska.
Podczas wydarzenia poruszone zostaną istotne zagadnienia, w tym przyczyny i skutki awarii sieci gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, ocenę stanu technicznego sieci, monitoring, diagnostykę, a także najnowsze technologie bezwykopowej budowy i renowacji infrastruktury podziemnej. Uczestnicy będą mogli również zapoznać się z materiałami i urządzeniami do diagnostyki i czyszczenia sieci oraz poznać zagadnienia dotyczące projektowania i realizacji bezwykopowych inwestycji, uwzględniając aspekty geotechniczne.
Jak co roku, konferencji towarzyszyć będzie wystawa, która zapewni uczestnikom możliwość poznania szerokiej gamy materiałów i usług bezwykopowych, a także uzyskania informacji o ich działaniu i stosowaniu bezpośrednio od ekspertów i przedstawicieli firm. Wieczorną galę uświetni wręczenie nagród Expert za wybitne osiągnięcia w dziedzinie inżynierii bezwykopowej oraz rozstrzygnięcie branżowego konkursu fotograficznego „Technologie bezwykopowe w obiektywie”.
Organizatorami konferencji są: Wydział Inżynierii Środowiska, Geodezji i Energetyki Odnawialnej Politechniki Świętokrzyskiej, wydawnictwo nbi med!a oraz Polska Fundacja Technik Bezwykopowych.
Szczegóły wydarzenia, informacje o zapisach i program na stronie internetowej nodigpoland.pl.