Co po zimie na ul. Kościuszki i ul. Zwierzynieckiej
Zasadnicze prace budowlane przy przebudowie ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej zakończyły się przed świętami Bożego Narodzenia ubiegłego roku. Wtedy tramwaj oraz samochody pojechały na Salwator. Mieszkańcy mogą swobodnie chodzić chodnikami. Jednak wciąż trwają odbiory końcowe inwestycji.

Wszystkie wady i usterki chodników czy krawężników są poprawiane przez wykonawcę. Później obie ulice będą objęte opieką gwarancyjną. Wszystkie ewentualne usterki, które mogą się pojawić w tym okresie, będą usunięte właśnie z tytułu gwarancji.
Usterki, przy tak dużej inwestycji, jaką była kompletna przebudowa ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej, mogą się zdarzyć. Dlatego potrzebne są odbiory końcowe, żeby ustalić listę elementów infrastruktury, które należy poprawić. Wykonawca, w tym wypadku firma ZUE, kiedy warunki pogodowe na to pozwalają, usuwa wszelkie niedociągnięcia powstałe podczas procesu budowlanego. W tej materii ZDMK jest w stałym kontakcie z wykonawcą. W sumie podczas sporządzania protokołu końcowego odbioru ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej inspektorzy ZDMK wskazali około 40 punktowych miejsc wymagających poprawy, przy inwestycji o długości prawie dwóch kilometrów z obustronnymi chodnikami jezdniami, miejscami do parkowania i podwójnym torem dla tramwajów. Wraz z coraz lepszą pogodą i wyższymi temperaturami proces usuwania wad przyspieszy. ZDMK ma nadzieję, że usterki uda się naprawić ciągu kilku najbliższych tygodni.
Niestety ZDMK zaobserwował niepokojące zjawisko wjeżdżania samochodów z zaopatrzeniem sklepów na chodniki, poza miejsca wyznaczone do parkowania i zatrzymywania się oraz parkowanie samochodów osobowych na chodnikach poza miejscami do tego wyznaczonymi. Jest to niezgodne z obowiązującymi znakami i łamaniem organizacji ruchu. Taka naganna praktyka wpływa także na stan chodników, które nie są przystosowane do przyjmowania obciążeń zatrzymujących się na nich pojazdów. Wpływa to na przyspieszenie procesu degradacji chodnika, który trzeba będzie naprawiać. Taka sytuacja wymaga zastanowienia się nad wprowadzeniem dodatkowych elementów w postaci np. słupków uniemożliwiających wjazd autami na chodniki. Gdy idzie o jakość oznakowania poziomego, czyli znaków wymalowanych na jezdniach czy chodnikach to ze względu na porę roku, w której ulice zostały udostępnione mieszkańcom, zostało wykonane oznakowanie tymczasowe cienkowarstwowe. Wiosną, kiedy temperatury w skali całej doby na to pozwolą, znaki na jezdniach zostaną namalowane w technologii grubowarstwowej.
ZDMK dziękuje za wszystkie uwagi dotyczące przebudowy ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej. Wszystkie sygnały są analizowane i konsultowane z wykonawcą inwestycji. Zachęcamy do kontaktu w tej sprawie, ale i innych inwestycji realizowanych przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa.