Zielona zmiana Krakowa: plany Miejskiej Ogrodniczki
„Zielone ulice”, czyli inicjatywa szybkiego i punktowego odbetonowywania naszego miasta; zielony audyt przy okazji nowych inwestycji; a także poprawa estetyki przestrzeni naszego miasta poprzez spójny katalog mebli miejskich – to tylko niektóre zadania Miejskiej Ogrodniczki Katarzyny Opałki, którą podczas konferencji prasowej połączonej z sadzeniem drzew w Młynówce Królewskiej przedstawił prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

Podczas wydarzenia prezydent Krakowa zapowiedział także powstanie wiśniowej alei w Mistrzejowicach, czyli nasadzenia 20 sztuk kwitnących drzew w parku Tysiąclecia. Drzewa zostaną posadzone przez Zarząd Zieleni Miejskiej jesienią, w dwóch rzędach wzdłuż ścieżki. Koszt inwestycji wyniesie około 35–40 tys. złotych.
Jak podkreślił Aleksander Miszalski, miasto prowadzi także intensywne działania w zakresie wykupów terenów pod zieleń. Od maja 2024 roku do marca tego roku Kraków nabył tereny zielone o łącznej powierzchni 5,1426 ha, wydatkując na ten cel kwotę 4 184 775,13 zł. Również w tegorocznym budżecie znalazło się zadanie „Wykupy terenów zielonych pod nowe parki i nasadzenia”, na które zarezerwowano 6 mln zł.
– Wszystkie te działania, jak również ambitne projekty Miejskiej Ogrodniczki, wpisują się w zieloną zmianę, jaką już od roku wprowadzam w zarządzaniu miastem. Jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom krakowian i krakowianek, którzy właśnie w zieleni upatrują jednej z najważniejszych wartości wpływających na jakość życia w mieście – zaznacza prezydent Krakowa.
Kluczową rolę w pracach na rzecz zieleni w naszym mieście będzie pełniła właśnie Miejska Ogrodniczka. – Do jej zadań należy koordynacja działań wszystkich podmiotów zajmujących się zielenią w mieście oraz tworzenie wspólnej, spójnej wizji opieki nad terenami zielonymi – wylicza Aleksander Miszalski. Jak dodaje, Miejska Ogrodniczka ma także zadbać o egzekwowanie przestrzegania przepisów z zakresu ochrony przyrody i współpracować m.in. z podmiotami prowadzącymi rodzinne ogrody działkowe, ogrody społeczne, spółdzielniami i wspólnotami mieszkaniowymi, organizacjami ekologicznymi oraz innymi instytucjami oddziałującymi na środowisko przyrodnicze Krakowa.
Katarzyna Opałka to architektka krajobrazu, wcześniej związana z Zarządem Zieleni Miejskiej, gdzie realizowała m.in. parki kieszonkowe, Zieloną Krupniczą, Ogrody Krakowian czy Bulwary Wiślane. W styczniu została powołana na nowo utworzone stanowisko Ogrodniczki Miejskiej w strukturze Biura Architekta Miasta, w Departamencie Ładu Przestrzennego.
Jednym z jej głównych zadań jest zadbanie, aby zieleń nie była już pomijana przy nowych inwestycjach miejskich, teraz ma być projektowana i traktowana na równi z infrastrukturą drogową, pieszą i rowerową. Będzie się to odbywało w ramach zielonego audytu prowadzonego przez Miejską Ogrodniczkę. – W przypadku każdej nowej inwestycji drogowej lub modernizacji będę przygotowywała wytyczne do projektów, tak aby zielono-niebieska infrastruktura miała w nich priorytet – wyjaśnia Katarzyna Opałka.
W ramach projektu „Zielone ulice” zazielenienia doczekają się tzw. betonowe pustynie. – Będą to niewielkie, punktowe interwencje, które dadzą szybki efekt – na ulicach zdominowanych betonem pojawią się drzewa, roślinność, elementy małej architektury. W pierwszej kolejności zmienimy oblicze takich ulic jak: Wrocławska, Garncarska, Zamoyskiego, Asnyka, Kalwaryjska czy Friedleina. Chcielibyśmy, żeby zieleń pojawiła się na nich jeszcze w tym roku – mówi Miejska Ogrodniczka. Docelowo, takie zmiany będą miały miejsce na ulicach w każdej dzielnicy.
Zadaniem Miejskiej Ogrodniczki jest także kształtowanie polityki miasta w zakresie przebudowy ulic, inspirowanej rozwiązaniami zastosowanymi na ulicy Krupniczej. Do jej zadań należy również współpraca z innymi wydziałami i jednostkami przy realizacji zielonych projektów oraz dbanie o estetykę przestrzeni publicznej. Aby to osiągnąć, opracowany zostanie katalog mebli miejskich i materiałów, który zapewni spójność i jakość w projektowaniu przestrzeni miejskich.
Plansze z konferencji do pobrania w formie dokumentu [PDF]