Dni Krakowa celebrujemy przez cały miesiąc
W czerwcu mieszkanki i mieszkańcy świętują Dni Krakowa. Kalendarz wydarzeń wypełniają atrakcje związane z krakowskimi tradycjami i muzyką, a także aktywności plenerowe, w tym pikniki dla rodzin oraz grup sąsiedzkich. Przed nami m.in. Noc Teatrów, Festiwal Zaczarowanej Piosenki, Wodecki Twist Festiwal, spotkanie z Lajkonikiem i kwieciste Wianki – w sam raz na powitanie lata!

O tym, że Kraków jest miastem wydarzeń, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy zwrócić uwagę na znane i cenione od lat imprezy kulturalne, takie jak Festiwal Muzyki Filmowej, Festiwal Miłosza, Summer Jazz Festival czy Festiwal Kultury Żydowskiej. Czerwiec to przegląd wydarzeń znakomitej rangi oraz wielu przedsięwzięć artystycznych, naukowych, a także tych, które obfitują w typowo krakowskie tradycje.
Co jeszcze przed nami?
Najbliższy weekend, 14–15 czerwca, wypełni 8. Wodecki Twist Festiwal, a wraz z nim m.in. zjawiskowe koncerty w Ogrodzie Botanicznym. Kraków zamieni się także w wielkie artystyczne sceny – teatralną w ramach Nocy Teatrów (14 czerwca) oraz muzyczną – na Rynek Główny powróci po przerwie wyjątkowy Festiwal Zaczarowanej Piosenki, na którym wystąpią utalentowane wokalnie osoby z niepełnosprawnościami. Towarzyszyć im będą znani twórcy – Michał Bajor, Agnieszka Chylińska, Alicja Szemplińska, Ralph Kamiński, Magda Umer i Wiktor Waligóra.
Przed nami także celebracja świętojańskiej tradycji i powitanie lata pod osłoną Wianków (20–22 czerwca), festiwal muzyki etnicznej EtnoKraków/Rozstaje 2025 /powroty (20–28 czerwca) oraz 34. Festiwal Kultury Żydowskiej (25–29 czerwca) na Kazimierzu. W oktawę Bożego Ciała (26 czerwca) wybrzmi jedna z najsłynniejszych krakowskich tradycji – Pochód Lajkonika. Legendarny bohater w tatarskim stroju będzie harcował na sztucznym koniu, a orszak przejdzie ulicami miasta.
Czerwcowe świętowanie zakończy Krakowski Festiwal Komiksu (27–29 czerwca), spektakularny Finał Prezydencji: Europejskie Święto Muzyki Muzyka z Krakowa – Na Cztery Strony Świata (27 czerwca), jedna z najważniejszych imprez literackich w Polsce – Festiwal Miłosza (29 czerwca – 6 lipca) oraz 30. Summer Jazz Festival Kraków (30 czerwca – 7 września), na którym wystąpią najjaśniejsze gwiazdy polskiego jazzu oraz czołówka światowa – ponad 100 międzynarodowych artystów.
Tak rozpoczął się festiwal atrakcji
Tegoroczne świętowanie rozpoczęło się już w maju – wydarzeniem Copernicus Festival: Tajemnica. Zainteresowani światem nauki mieli okazję odkryć tajemnice kosmosu, ludzkiego umysłu i sztucznej inteligencji. Kolejnym wydarzeniem, które zagościło w majowym kalendarzu miasta, było Święto Rodziny Krakowskiej.
Za nami również jubileuszowy 65. Krakowski Festiwal Filmowy, czyli jedna z najstarszych imprez na świecie, poświęconych filmom dokumentalnym, animacjom oraz krótkim fabułom. Podczas ośmiu festiwalowych dni – od 25 maja do 1 czerwca, do obejrzenia było ok. 200 filmów z Polski i z całego świata. Z kolei od 26 maja do 1 czerwca 18. odsłonę miał Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie.
Maj zakończył się Recitalem Andrzeja Sikorowskiego, w ramach obchodów jubileuszu XXX-lecia samorządu kupieckiego Sukiennic.
Biało-niebieski Kraków i miejskie tradycje
Od 1 do 8 czerwca, w ramach Święta Miasta Krakowa, najważniejsze instytucje, a także pojazdy komunikacji miejskiej były udekorowane biało-niebieskimi flagami miejskimi. Iluminację w takich kolorach można było zobaczyć na kładce o. Bernatka. Podświetlone zostały również TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna na Krzemionkach.
Od 2017 r. Świętu Miasta Krakowa towarzyszy Święto Flagi Miasta Krakowa, obchodzone 5 czerwca na pamiątkę nadania Krakowowi przywileju lokacyjnego w 1257 r. Święto koncentrujące się na fladze miasta to próba przybliżenia mieszkańcom znaczenia tego symbolu, a także okazja do budowania lokalnej identyfikacji wokół znaku, jednoznacznie kojarzonego z Krakowem, z tradycją i historią miasta.
Czerwiec to także czas na spotkanie z typowo krakowskimi bohaterami! Wisłę u stóp Wawelu opanowały smoki, które 7 czerwca wystąpiły w spektaklu inspirowanym 1000. rocznicą koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. W niedzielę, 8 czerwca, ulicami miasta po raz 24. przeszła barwna Wielka Parada Smoków. 7 czerwca odbyła się także intronizacja króla kurkowego na Rynku Głównym oraz Noc Tańca. Szczególnie obfity w atrakcje weekend zakończył w niedzielę (8 czerwca) Dzień Otwarty Magistratu, który przybliżył mieszkańcom funkcjonowanie krakowskich urzędów i instytucji. Tegoroczny motyw przewodni imprezy nawiązywał do obchodów Tysiąclecia Korony Polski.