Kultura rozwiń menu

Gwiazdy z Sinfoniettą: Andrzej Jagodziński Trio i Agnieszka Wilczyńska

Legenda polskiego jazzu Andrzej Jagodziński będzie bohaterem kolejnej odsłony cyklu Gwiazdy z Sinfoniettą. Wybitny pianista i improwizator wystąpi 8 lutego o godz. 18.00 w Filharmonii Krakowskiej wraz ze swoim zespołem w składzie: Adam Cegielski – kontrabas oraz Czesław Bartkowski – perkusja. 

Fot. materiały prasowe

Gościnnie na scenie pojawi się także wokalistka Agnieszka Wilczyńska. Artyści, wspólnie z Sinfoniettą Cracovią, połączą siły w przedsięwzięciu, które w oryginalny sposób splata tradycje muzyki ludowej, klasycznej i jazzowej, ukazując ich wspólne źródła.

Projekt „Muzyka Polska” stanowi kolejny etap poszukiwań stylistycznych Tria Andrzeja Jagodzińskiego. Wcześniejsze realizacje zespołu opierały się na reinterpretacji kanonicznych dzieł muzyki klasycznej, w tym kompozycji F. Chopina czy L. van Beethovena, które stawały się punktami wyjścia do swobodnych improwizacji. Tym razem perspektywa zostaje odwrócona: materiał wywodzący się z muzyki ludowej oraz  jazzu przyjmuje rozbudowane, „klasyczne” formy. Zastosowane środki kompozytorskie, takie jak przetworzenia tematyczne, praca motywiczna czy kontrapunkt, sytuują utwory w obszarze muzyki poważnej, podczas gdy improwizacja pozostaje istotnym elementem narracji, zachowując idiom jazzowy.

Orkiestrę Sinfonietta Cracovia poprowadzi maestro Przemysław Zych.

Bilety dostępne na stronie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Maniecka
Podmiot publikujący:
Data publikacji: 2026-02-03
Data aktualizacji: 2026-02-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź