Kultura rozwiń menu

Zakochaj się w sztuce – luty w Pałacu Potockich

W lutym w Pałacu Potockich nie zabraknie wydarzeń literackich i kulturalnych, a także warsztatów dla najmłodszych.

Fot. Krakowie Biuro Festiwalowe

Galeria Pałacu Potockich 

Luty jest w Pałacu Potockich miesiącem sztuki, dlatego zapraszamy na wystawę „Cthelll” – interdyscyplinarną opowieść o krajobrazie zdeformowanym przez działanie hiperobiektów. To zjawiska, które są zbyt rozległe, by móc je objąć w całości ludzkim rozumem, jak np. zmiany klimatyczne. Na ekspozycji zobaczymy prace Aleksandry Przybysz i Tomasza Kaweckiego. Wernisaż odbył się 19 lutego, a wystawa potrwa aż do 1 marca. Będą towarzyszyć jej oprowadzanie kuratorskie 28 lutego.

Rok 2025 w liczbach

W 2025 roku odwiedziło nas aż 40 tysięcy osób i była to publiczność o bardzo zróżnicowanych potrzebach. Największą popularnością cieszyły się wystawy i wydarzenia długotrwałe, które gromadziły setki, a niekiedy nawet ponad tysiąc odwiedzających. Potwierdziły one dynamiczny rozwój programu Galerii Pałacu Potockich realizowanego we współpracy z Fundacją Sztuk Wizualnych. Rozpoczęliśmy cykle „Photobook Talks” i Targi Młodej Sztuki, zorganizowaliśmy 12 ogólnodostępnych wystaw (m.in. „Przesunięte horyzonty”, „Wideo-partytura krajobrazowa”, „Wiek zęba”, „Patchwork Twist Ballad”), by wspierać młodych twórców i twórczynie z Krakowa.

Istotnym elementem programu Pałacu Potockich były festiwale i cykle specjalne, które otwierały budynek na rogu Rynku Głównego i ul. Brackiej na szeroką, zróżnicowaną publiczność (m.in. Międzynarodowy Festiwal Literatury Odessa, Krakow Art Week, Festiwal Miłosza, Tydzień Zdrowia Psychicznego, Wodecki Twist Festiwal, Kongres Futurologiczny, Summer Jazz Festival Kraków, Noc Poezji, Festiwal Conrada), a także wydarzenia jubileuszowe, w tym urodziny Pałacu Potockich, które połączyły ofertę artystyczną, literacką i muzyczną z funkcją otwartej, miejskiej przestrzeni spotkań.

Równolegle rozwijaliśmy program dla odbiorców cyklicznych i jednostkowych wydarzeń, obejmujący kameralne szkoły pisania i czytania, warsztaty dla dzieci i młodzieży, branżowe spotkania networkingowe, a przede wszystkim premiery książkowe z udziałem rozpoznawalnych autorek i autorów (m.in. Agnieszki Daukszy, Bogdana de Barbaro, Agi Kozak, Tomasza Stawiszyńskiego, Pawła Pieniążka, Ryszarda Koziołka, Marka Bieńczyka). I choć nadal zasadniczą część programu stanowią wspomniane rozmowy o literaturze („Premiery KMLU”, „Premiery w Pałacu”), to szczególnie silną frekwencję generują wydarzenia o szerokim rezonansie społecznym i intelektualnym, w tym spotkania wokół zdrowia psychicznego, dobrostanu, współczesnych wyzwań kultury i tematów bieżącej debaty publicznej. Największym powodzeniem cieszą się niezmiennie rozmowy o podróżach i kulinariach – szczególnie te związane z krajami Morza Śródziemnego.


pokaż metkę
Podmiot publikujący: Referat Mediów Miejskich
Data publikacji: 2026-02-05
Data aktualizacji: 2026-02-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź