Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy

Zamiast słowa obraz, dźwięk, ruch ciała, animacja form, kolor i światło. Różnorodność gatunków: teatr maski, lalek, tańca i ruchu, opera, happening, akcje i instalacje plastyczne, a nawet działania cyrkowe. A wszystko to zamknięte w jednym festiwalu – Dedykacje: Materia Prima. Międzynarodowym  Festiwalu Teatru Formy, który potrwa do 20 listopada.

W ramach Festiwalu będzie można zobaczyć dziesięć produkcji w wykonaniu europejskich zespołów – z Francji, Belgii, Niemiec, Szwajcarii, Włoch i Polski. Artyści zamiast słowem posługują się obrazem, dźwiękiem, ruchem ciała, animacją form, kolorem i światłem.

Festiwal zainaugurowała piękna opowieść o miłości - „Hommage à Chagall” w reżyserii Adolfa Weltschka, dyrektora festiwalu (13 listopada, Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska, godz. 19:00). Inspiracją do powstania tego spektaklu były życie i twórczość wybitnego malarza Marca Chagalla, a za motyw przewodni posłużyła miłość artysty do ukochanej Belli. Polską prapremierę będzie miało sceniczne arcydzieło Philippe’a Genty i Mary Underwood „Nieruchomi podróżnicy”, z którym przyjedzie do Krakowa paryska Compagnie Philippe Genty (m.in. 13 listopada, Teatr Ludowy 19:00). Osiem postaci, mniej lub bardziej ludzkich, zostanie na oczach widzów porwanych w odyseję ponad czasem i przestrzenią, ponad wszelkimi fizycznymi ograniczeniami.

Wydarzeniem festiwalu będzie kolejna francuska produkcja – epicka opera  lalkowa „Spartakus” w reżyserii Claire Dancoisne z muzyką Pierre’a Vasseura, nawiązująca do słynnego powstania rzymskich gladiatorów pod wodzą Spartakusa (m.in. 15 listopada, Studio S3 Ośrodek Telewizji Kraków).  Będzie to polska prapremiera tej sztuki. Zostanie ona wstawiona w Krakowie zaledwie w kilka miesięcy po sukcesie premierowego tournée we Francji. W sztuce „Krabat” własną wersję łużyckiej legendy o uczniu czarnoksiężnika zaprezentują natomiast Figurentheater Wilde &Vogel z Niemiec i Grupa Coincidentia. W taneczno-teatralnym spektaklu „Noc na świecie” Belgijskiej Compagnie Mossoux-Bonté spotkają się miłość, samotność i tęsknota.

Po raz pierwszy w Polsce będzie można również zobaczyć seans medytacyjny, w którym tancerz i cyrkowiec toczą walkę z grawitacją -  Rigolo Nouveau Cirque, Zurich „Balans. Magia Równowagi”. Również pierwszy raz w Polsce pojawi się kontrowersyjna performerka z Niemiec, Maren Strack – mistrzyni flamenco i tańca z biczami („Muddclubsolo” i „6 Feet Deeper” - wspólnie z Post Theater USA/Niemcy/Japonia). Zespół Pathosformel z Wenecji, eksperymentujący z materią, łączący ludzkie ciało z geometrycznymi, abstrakcyjnymi formami, zaprezentuje w Krakowie Najkrótszą odległość” - czyli „geometryczną operę bez słów” oraz „Nieśmiałość kości - nietypową wizję człowieka zredukowanego do szkieletu, pozbawionego ciała i znaków szczególnych. Festiwalowe spektakle zagoszczą na scenach teatralnych Teatru Lalki, Maski i Aktora Groteska, Teatru Ludowego oraz w Nowohuckim Centrum Kultury i Studiu S3 (Ośrodku Telewizji Kraków). Ożywią także postindustrialną przestrzeń Klubu Fabryka (w dawnej Fabryce Miraculum).

Na miejsce wielu artystycznych wydarzeń organizatorzy wybrali Nową Hutę. Festiwal organizują: Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska i Stowarzyszenie Sezony Teatralne, przy współudziale finansowym Urzędu Miasta Krakowa. Szczegółowy program imprezy oraz informacje dotyczące biletów i karnetów na stronie: www.materiaprima.pl (JK)

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2010-11-15
Data aktualizacji: 2010-11-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź