Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Trwa Jarmark Świętojański

Jak za dawnych lat, do Krakowa zjechali komedianci, wędrowni muzycy, kupcy i kramarze z odległych stron aby wziąć udział w Jarmarku Świętojańskim. Wszystkich, którzy pojawią się w ten weekend (21-23 czerwca, piątek-niedziela) na Bulwarze Czerwieńskim czeka podróż w czasie do średniowiecznego miasteczka, z jego zwyczajami, tradycjami, rzemiosłem i hulankami. Nie zabraknie także uwielbianego przez odwiedzających konkursu na najpiękniejszy wianek.

Jak co roku na czas Jarmarku Świętojańskiego, podnóże wzgórza wawelskiego wypełni barwny korowód postaci średniowiecznych - kupców, kramarzy, mieszczan, wędrownych muzyków, pielgrzymów, rycerzy i dam dworu. Do miasta zjedzie rzesza rzemieślników i sprzedawców wszystkiego, co na jarmarkach bywało.

Dzisiaj (niedziela, 22 czerwca) Jarmark upłynie pod znakiem złotego wieku. Rycerze zostaną zamienieni na gwardię pałacową, odbędą się pokazy sprawności chorągwiarzy, strzelanie z armaty. Zobaczymy także chorągiew husarską, pojedynki na szable, pojawią się stroje i tańce renesansowe oraz co może zabrzmi dość dziwnie - pokaz mody.

Pokazy Rekonstrukcji Historycznej Katostwo Nyskie w niedzielę punktualnie o godz. 13:30. Katowska trupa odtworzy realia historyczne dawnego urzędu kata i inkwizytora. Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się na czym polegała inkwizycja i zobaczą na własne oczy jak przebiegał proces publicznego wymierzania kary w średniowieczu. Pokazy, które zaprezentują Mistrz Katowski i Inkwizytor to żywe lekcje historii dla wszystkich.

Podczas trwania Jarmarku, zgromadzeni rzemieślnicy, kramarze, bractwa oraz zespoły zapewnią znakomitą zabawę i naukę: pokazy woltyżerki, pokazy walk rycerskich, scenki rodzajowe, wcielą się w członków straży jarmarcznej, poprowadzą warsztaty tańca i całodzienne zabawy rycerskie. Nie zabraknie muzyki na żywo.

A to nie wszystko. Po raz pierwszy w historii Jarmarku będzie można także podziwiać rekonstruktorów Mistrza katowskiego i Inkwizytora, którzy zaproszą wszystkich zgromadzonych do niecodziennej wspólnej zabawy. Katowska trupa odtworzy realia historyczne dawnego urzędu kata i inkwizytora.Pokazy, które zaprezentują Mistrz Katowski i Inkwizytor to żywe lekcje historii dla wszystkich.

Szczególnie zapraszamy na Jarmark rodziny z dziećmi. Będzie można nabyć niezwykłych umiejętności i otrzymać certyfikat m.in.: Jarmarcznika, Aromatariusza czy Kartografa. Na wszystkich gości - głodnych i spragnionych – będą czekać kramy z jadłem.

W niedzielę (23 czerwca) Jarmark rozpocznie się od godz. 10.00 i potrwa do zmroku.

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA FIEDOROWICZ-RAZMUS
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2013-06-12
Data aktualizacji: 2013-06-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź