Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ostatnie dni Bożonarodzeniowych Targów

Do końca krakowskich Targów Bożonarodzeniowych zostało tylko kilka dni - potrwają do najbliższej niedzieli (26 grudnia). Choć za nami już większość towarzyszących Targom imprez, to jest jeszcze szansa by zobaczyć i posłuchać barwnego Kolędniczego Korowodu (21 grudnia) oraz obejrzeć pokaz „Dziadów Polskich" pod pomnikiem Adama Mickiewicza.

Tegorocznym Targom Bożonarodzeniowym, które trwają od 26 listopada,  towarzyszy wiele ciekawych imprez. Przez Rynek Główny przemaszerował już Korowód Szopek i pochód około 100 Mikołajów. Kraków gościł też św. Mikołaja z Rovaniemi w Laponii, który przybył w asyście ok. 250 motocyklistów w strojach mikołajkowych. Było też wspólne kolędowanie z artystami z „Loch Camelot” i „Jasełka według Lucjana Rydla”. Choć do końca Targów pozostało już tylko kilka dni, świątecznych wrażeń nie zabraknie.

Dziś (wtorek, 21 grudnia) będzie można podziwiać barwny Kolędniczy Korowód, w którym weźmie udział ok. 15 autentycznych, amatorskich folklorystycznych grup kolędniczych. Zespoły spotykają się o godz. 14:30 pod krakowskim Barbakanem. Następnie korowód przejdzie na estradę na Rynku, gdzie zaśpiewa kilka kolęd wraz z publicznością. Korowód od lat przygotowuje Stowarzyszenie Folklorystyczne Teatr Regionalny. Imprezy towarzyszące Targom Bożonarodzeniowym zakończy pokaz „Dziadów Polskich" pod pomnikiem Adama Mickiewicza, który odbędzie się w piątek (24 grudnia) o godz. 12:15. Na cokole pomnika Mickiewicza i w jego pobliżu, „zamieszanie” urządzą dziady proszalne, weselne, pogrzebowe, kościelne, śpiewając ballady w większości oparte na tekstach ich autorstwa. Następnie przejdą w stronę kramów domagając się od gospodarzy jadła, napitku i grosiwa. Między hejnałem a przedstawieniem krakowskie kwiaciarki, jak co roku, złożą pod pomnikiem wieszcza kwiaty.

Organizowane w okresie Adwentu Targi Bożonarodzeniowe to powrót do handlowych tradycji Rynku Głównego. Targi, zwane dawniej jarmarkami, odbywały się na Rynku od stuleci. Tradycja Targów Bożonarodzeniowych powstała przed II Wojną Światową. Kontynuowana była po jej zakończeniu, z krótką przerwą. Współczesne Targi wpisały się już na stałe w kalendarz miejskich wydarzeń. Cieszą się powodzeniem wśród mieszkańców Krakowa i odwiedzających nasze miasto turystów z Polski i zagranicy.

W tym roku Kupcy prezentują towar w ok. 55 kioskach handlowych. Dodatkowo ustawione są cztery punkty gastronomiczne i cztery beczki z grzanym winem. Kupcy oferują szeroką gamę świątecznych produktów – ozdób choinkowych, świątecznych stroików i innych dekoracji, a także wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wełny, sukna, szkło artystyczne, biżuterię i rozmaite pamiątki. Można również skosztować tradycyjnych potraw z grilla, smacznych pierogów, pieczonych ziemniaków i ziemniaków typu nachos z sosem serowym oraz napić się grzańca galicyjskiego, soku buraczanego i selerowego. Nie brakuje świątecznych łakoci, takich jak prażone orzechy w karmelu, wyroby w czekoladzie i marcepanie czy pierniki.

Organizatorem imprezy jest Krakowska Kongregacja Kupiecka, Fundacja Promocji Kultury Miasta Krakowa oraz firma Artim Sp. z o.o. Partnerem wydarzenia jest Urząd Miasta Krakowa. (JK).

pokaż metkę
Osoba publikująca: MARCIN FABER
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2010-12-21
Data aktualizacji: 2010-12-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź