35 lat na liście UNESCO
W tym roku przypada 35. rocznica wpisania historycznego centrum Krakowa i Kopalni Soli „Wieliczka" na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Miasto Kraków i Kopalnia Soli „Wieliczka" świętują rocznicę wspólnie i z tej okazji organizują specjalną sesję w Magistracie. Przypominamy także o trwającym konkursie, w którym można wygrać podwójne bilety do Podziemi Rynku w Krakowie i do kopalni w Wieliczce. Uwaga! Odpowiedzi można przesyłać tylko do jutra (5 września, czwartek).
Sesja „Dziedzictwo a wyzwania współczesności. 35 lat Krakowa i Kopalni Soli „Wieliczka" na Liście UNESCO" rozpocznie się jutro (5 września, czwartek) o godz. 10:00 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa. (wstęp za zaproszeniami).
Motywem przewodnim sesji będzie poszukiwanie rozwiązań umożliwiających zachowanie kulturowego dziedzictwa przy jednoczesnym wychodzeniu naprzeciw wymaganiom współczesności (wstęp za zaproszeniami). Obradom będzie towarzyszyć wystawa fotograficzna pn. „Park Kulturowy Stare Miasto wczoraj i dziś" (Magistrat, hol kamienny). Wystawa zostanie otwarta o godz. 10:00.
Z okazji jubileuszu organizowany jest również konkurs – do wygrania są dwuosobowe bilety wstępu do Podziemi Rynku w Krakowie i Kopalni Soli „Wieliczka" oraz miejskie gadżety. Zostaną one rozlosowane wśród osób, które prawidłowo odpowiedzą na dwa pytania:
1. Jakie nazwy noszą trzy baszty stanowiące pozostałość średniowiecznych murów Krakowa?
2. Jak nazywa się nowa, otwarta w 2012 r., trasa w Kopalni Soli „Wieliczka"?
Odpowiedzi można przesyłać na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl, do 5 września (czwartek) do godz. 10:00. W wiadomości mailowej należy również podać swoje imię i nazwisko, adres korespondencyjny i numer telefonu. Niezbędne jest także dodanie oświadczenia o następującej treści: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UMK swoich danych osobowych na potrzeby konkursu".
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi tego samego dnia. O terminie i sposobie odbioru nagród laureaci zostaną poinformowani indywidualnie.
Przypomnijmy, że Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO powstała z myślą o tym, aby zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej na konieczność ochrony obiektów o unikatowej wartości kulturowej lub przyrodniczej. Zatwierdzono ją w 1978 r. w Waszyngtonie, podczas sesji Komitetu złożonego z przedstawicieli państw sygnatariuszy „Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego". Wtedy znalazło się na niej 12 obiektów z siedmiu państw, w tym dwa z Polski: historyczne centrum Krakowa (obszar wpisu obejmuje: Wzgórze Wawelskie, Stare Miasto w obrębie Plant oraz dzielnicę Kazimierz ze Stradomiem) oraz Kopalnia Soli „Wieliczka" (w 2013 r. wpis rozszerzono o Kopalnię Soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce).