Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Międzynarodowe laboratorium w Krakowie

Niemieckie Towarzystwo Maxa Plancka, jedna z najbardziej znanych i prestiżowych organizacji naukowych na świecie  będzie mieć swoje laboratorium w Krakowie. Powstanie na Uniwersytecie Jagiellońskim i będzie współpracować  z Wydziałem Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii oraz małopolskim Centrum Biotechnologii.

Do konkursu na stanowisko szefa grupy badawczej stanęło czternastu kandydatów z całego niemal świata. Ostatecznie swoje prezentacje przedstawili dr Tadeusz Wróblewski z University of California oraz finka, dr Roosa Laitinen z Max Planck Institute . Polsko-niemieckiemu komitetowi spodobała się prezentacja naukowa i wizja laboratorium właśnie  dr Laitinen, która pod koniec lutego przyjedzie do Krakowa. To prawdopodobnie ona zostanie szefową  grupy badawczej.

W nowym laboratorium prowadzone będą  badania z dziedziny biologii molekularnej. Docelową siedzibą  laboratorium będzie małopolskie Centrum Biotechnologii, który swoją siedzibę będzie na terenie Kampusu UJ.

Max-Planck-Gesellschaft zur Förderung der Wissenschaften (Towarzystwo Maxa Plancka ) to niezależna niemiecka instytucja naukowo-badawcza o charakterze non-profit, finansowana z budżetu federalnego. Jest  jedną z najbardziej prestiżowych organizacji prowadzących działalność badawczo-rozwojową na świecie. Naukowcy MPG otrzymali 16 nagród Nobla i jeden Medal Fieldsa. W 2006 dodatek Higher Education magazynu The Times uznał Towarzystwo Maxa Plancka za najbardziej renomowaną nie-uniwersytecką instytucję naukową na świecie i przyznał trzecie miejsce w kategorii "technologia" (za AT&T i Argone National Laboratory)

Towarzystwo koordynuje prace siedemdziesięciu ośmiu niezależnych instytutów umiejscowionych w różnych miejscowościach w Niemczech i innych krajach europejskich. Każdy z instytutów zajmuje się badaniami w jednej dziedzinie nauki. Instytuty Maxa Plancka dają zatrudnienie około 23400 osobom, z czego 4400 stanowią naukowcy, a 11300 to stażyści, doktoranci, stypendyści i wizytujący naukowcy. (WAŚ)

pokaż metkę
Osoba publikująca: PAWEŁ KRAWCZYK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-02-17
Data aktualizacji: 2011-02-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź