Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

4. Festiwal Muzyki Filmowej - zamiast elfów piraci

Po Władcy Pierścieni czas na prezentację muzyki z następnego wielkiego przeboju kinowego. Kolejny innowacyjny projekt symultaniczny rozpoczyna nową serię festiwalowych wykonań. Przy współpracy ze Studiem Disneya wyświetlona i zagrana zostanie I część: Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły. Festiwal rozpocznie się 19 maja.

Oskarowe Spirited Away: W krainie bogów, Księżniczka Mononoke, Ruchomy Zamek Hauru, legenda gier video Distant Worlds: Final Fantasy i polski mega hit: Wiedźmin 2, wyczekiwane przez publiczność widowisko - symultaniczna prezentacja muzyki do Piratów z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły i wreszcie muzyka z telewizyjnego przeboju Czas Honoru – to najważniejsze wydarzenia Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

„To już czwarta edycja festiwalu, który stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń organizowanych w ramach projektu 6 Zmysłów. Popularność tego festiwalu jest dowodem na to, że kultura jest kołem zamachowym rozwoju Krakowa, pokazuje także, że kultura i komercjalizacja nie muszą się wykluczać, a wręcz przeciwnie potrafią się doskonale uzupełniać - mówiła na dzisiejszej (3 marca, czwartek) konferencji prasowej Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury i Promocji. „Ten festiwal pokazuje także, że muzyka filmowa oraz – co pokazujemy w tym roku –muzyka do gier komputerowych, jest dziełem samym w sobie, kompozytorzy mają tutaj możliwość nieograniczonego wykorzystywania wyobraźni i pełną swobodę wypowiadania się” – dodała Prezydent Magdalena Sroka.

Tegoroczną edycję festiwalu zainauguruje koncert legendy japońskiego studia Ghibli – Joe Hisaishiego. Co ważne: będzie to pierwszy koncert kompozytora w Europie. Oskarowe Spirited Away: W krainie bogów czy Ruchomy Zamek Hauru z filmów Hayao Miyazakiego, suity z filmów Takeshi Kitano (m.in. Hana-bi, Kids Return, Summer) na monumentalny skład 250. wykonawców zabrzmią na scenie nowohuckiej Fabryki Snów – w hali ocynowni ArcelorMittal w Nowej Hucie pod batutą samego kompozytora.

W bogactwo muzyki komputerowych alternatywnych światów wprowadzi publiczność seria kultowych tytułów Studia SQUARE ENIX. Widzowie zobaczą i usłyszą niezwykły i wielokrotnie nagradzany program: Distant Worlds: music from FINAL FANTASY z materiałem przygotowanym przez Nobuo Uematsu i Masashiego Hamauzu. Bogactwo dźwięków jednej z najbardziej kultowych gier komputerowych, sprzedanej w ilości 100 milionów egzemplarzy we wszystkich niemal krajach świata, zilustrują materiały video w najwyższej jakości HD. Masashi Hamauzu odwiedzi Kraków, by spotkać się ze swoimi fanami, a koncert poprowadzi jeden z najważniejszych dyrygentów nurtu, odkrywca muzyki gier komputerowych i jej niestrudzony promotor – Arnold Roth. W Krakowie, premierę będzie mieć także najnowszy materiał muzyczny do legendarnej polskiej gry komputerowej Wiedźmina 2, autorstwa polskich kompozytorów: Adama Skorupy i Krzysztofa Wierzynkiewicza.

Po Władcy Pierścieni czas na prezentację muzyki z kolejnego wielkiego przeboju kinowego. Na specjalne zamówienie Krakowskiego Biura Festiwalowego powstał kolejny innowacyjny projekt symultaniczny rozpoczynający nową serię festiwalowych wykonań. Przy współpracy ze Studiem Disneya odtworzona zostanie I część super przeboju kinowego: Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły. Gościem specjalnym pokazu będzie kompozytor muzyki do disnejowskiego hitu - Klaus Badelt.

Festiwal otwiera się także na twórczość jednego z najciekawszych osobowości młodego pokolenia w polskiej muzyce filmowej – krakowskiego kompozytora Bartosza Chajdeckiego. Z udziałem gwiazd polskiego kina, m.in. Macieja Zakościelnego, Antoniego Pawlickiego, Jana Wieczorkowskiego, po raz pierwszy w Polsce wykonana zostanie muzyka do jednej z najważniejszych produkcji telewizyjnych ostatnich lat – Czasu Honoru.

Tradycyjnie podczas festiwalu odbywać się będą Akademie Festiwalowe: niepowtarzalna możliwość bezpośredniego spotkania z ekspertami, ważnymi producentami muzyki filmowej, dyrektorami muzycznymi wielu cenionych obrazów filmowych, a także z cenionymi dziennikarzami i krytykami muzycznymi. To wyjątkowa okazja, by poznać sekrety warsztatu muzyki filmowej, poznać kulisy powstawania muzyki tworzonej na potrzeby wielkiego ekranu.

W tym roku odbędą się m.in. spotkania z: Joe Hisaishim, Klausem Badeltem, Masashi Hamauzu, Arniem Rothem i Bartoszem Chajdeckim, a także spotkania przybliżające kulisy powstawania muzyki do filmów Takeshi Kitano, Hayao Miyazakiego oraz Final Fantasy i Wiedźmina. Poznamy także kulisy współpracy Klausa Badelta z Jerrym Bruckheimerem, Hansem Zimmerem i studiem Disneya.

Wszystkie koncerty odbędą się – jak rok temu – w hali ocynowni ArcelorMittal Poland. Bilety będzie można kupić od 21 marca za pośrednictwem strony internetowej www.eventim.pl. (KF)

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-03-07
Data aktualizacji: 2011-03-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź