Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ośrodek Medycyny Nuklearnej z nowoczesną aparaturą SPECT-CT

21 marca o godz. 10. w Centrum Dydaktyczno-Kongresowym Wydziału Lekarskiego CM UJ przy ul. Św. Łazarza 16 odbędzie się konferencja podsumowującą zakończenie projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego pn. „Zakup i instalacja SPECT –CT oraz modernizacja Ośrodka Medycyny Nuklearnej w Oddziale Klinicznym Kliniki Endokrynologii.

Do udziału w konferencji zapraszają Dyrektor Szpitala dr Andrzej Kulig oraz Ordynator OKK Endokrynologii Prof. Alicja Hubalewska – Dydejczyk.

System SPECT/CT jest urządzeniem hybrydowym, które daje unikatową możliwość jednoczasowej rejestracji obrazów scyntygraficznych (SPECT) i tomografii komputerowej (CT). Pozwala to na zwiększenie w istotnym stopniu czułości i specyficzności diagnostyki obrazowej mającej największe znaczenie dla potrzeb onkologii. Daje to możliwość wcześniejszej (przed ujawnieniem się zmian morfologicznych widocznych w CT) i dokładniejszej lokalizacji szczególnie małych zmian nowotworowych. Poza onkologią urządzenie hybrydowe SPECT/CT znajduje zastosowanie prawie we wszystkich dziedzinach medycyny, a w szczególności w kardiologii, neurologii, a także niejednokrotnie jako tzw. „metoda diagnostyczna z wyboru” w poszukiwaniu zmian zapalnych.

Celem projektu jest modernizacja w zakresie wyposażenia w wysokiej klasy aparaturę medyczną jednostek funkcjonujących w obszarze ośrodka świadczącego usługi zdrowotne z zastosowaniem procedur medycyny nuklearnej w Oddziale Klinicznym Kliniki Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Realizacja projektu przyczyni się do poprawienia skuteczności procesów diagnostyki i leczenia, w szczególności przy użyciu izotopów promieniotwórczych stosowanych min. w onkologii, endokrynologii, kardiologii i neurologii, ortopedii, chirurgii. W wyniku realizacji Projektu poprawie ulegnie dostęp do wysokospecjalistycznych świadczeń medycznych w zakresie medycyny nuklearnej, a także jakość ich wykonywania. Oczekiwanymi efektami realizacji Projektu będzie m.in. zwiększenie wykrywalności niektórych chorób nowotworowych we wczesnym stadium choroby, co w konsekwencji pozwoli na szybkie podjęcie właściwych kroków terapeutycznych oraz umożliwi osiągnięcie optymalnych wyników skuteczności leczenia.

pokaż metkę
Osoba publikująca: MARCIN FABER
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-03-18
Data aktualizacji: 2011-03-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź