Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zasłużeni dla Teatru

Dziś (28 marca, poniedziałek) o godz. 18.30, w Klubie Aktora „Loża”, Zastępca Prezydenta Krakowa Elżbieta Lęcznarowicz uhonoruje zasłużonych krakowskich artystów. Okazją do spotkania z artystami jest Międzynarodowy Dzień Teatru, obchodzony wczoraj (27 marca) w Krakowie.

W uznaniu zasług dla Krakowa i jego mieszkańców Odznakę „Honoris gratia” otrzymają krakowscy artyści:

Wanda Kruszewska-Śluzar,

Halina Kwiatkowska,

Hanna Smólska,

Tadeusz Szybowski.

Wanda Kruszewska - Śluzar – krakowska artystka, aktorka, wieloletnia pedagog Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Jako jedyna związana jest ze sceną Teatru Starego od pierwszego powojennego sezonu 1945/46. Debiutowała rolą księżniczki Olany w sztuce ,,Masław’’ Zawieyskiego. Zasłynęła rolą amantek, m.in. w ,,Orfeuszu’’, ,,Otellu’’, ,,Śnie Nocy Letniej’’. W latach 60. współpracowała z J. Jarockim, A. Wajdą, J. Szajną, J. Kreczmarem, J. Grzegorzewskim i K. Lupą.

Od 1970 roku była pedagogiem w PWST, gdzie prowadziła zajęcia z zakresu wymowy scenicznej. Dzięki jej ofiarności i doświadczeniu kolejne pokolenia absolwentów szkoły im. L. Solskiego wyróżniała znakomita dykcja oraz szacunek dla słowa padającego ze sceny, co stanowi jedną z głównych cech wyróżniających szkołę krakowskiego aktorstwa.

Grała również w filmach, m.in.: ,,Podwójnym życiu Weroniki’’, ,,Śmierci Johna L.’’, ,,Strachu’’, ,,Opowieści w czerwieni’’, a także w serialach: ,,Opowieść o Józefie Szwejku’’ oraz ,,Z biegiem lat, z biegiem dni’’. Jest członkiem ZASP od 1951 roku. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Halina Kwiatkowska – krakowska artystka, aktorka, wieloletnia pedagog Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Debiutowała w Teatrze im. Juliusza Słowackiego rolą Iriny w przedstawieniu ,,Trzy siostry’’ Czechowa. Obecnie związana z Teatrem Starym, w którym zagrała najważniejsze role w reżyseriach J. Jarockiego, K. Swinarskiego, J. Szajny. Grała w filmach Andrzeja Wajdy i Wojciecha Jerzego Hasa. W 1960 roku wraz z grupą przyjaciół stworzyła kabaret ,,Jama Michalika’’, w którym występowała przez 20 lat.

Przez 40 lat była pedagogiem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, wychowała kilkuset studentów, z jej inspiracji powstał nowy przedmiot – „Kultura bycia”. Jest autorką sztuk dramatycznych, słuchowisk radiowych, podręcznika savoir-vivre, a także książek wspomnieniowych. Ostatnio wydała ,,115 anegdot z autopsji’’ ilustrowanych karykaturami Andrzeja Stopki. Książką Miesiąca zostały jej ,,Porachunki z pamięcią’’. Aktywna uczestniczka życia artystycznego Krakowa, można ją podziwiać w autorskim monodramie ,,Wielki Kolega Jan Paweł II’’. Jest zasłużonym członkiem Związku Artystów Scen Polskich. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Hanna Smólska – krakowska artystka, aktorka, członek Związku Artystów Scen Polskich od 1951 roku. Była związana z Teatrem im. Juliusza Słowackiego i Teatrem Starym, na scenie którego wystąpiła w legendarnych przedstawieniach: ,,Nie-boskiej komedii’’, ,,Biesach’’, ,,Wyzwoleniu’’, ,,Szewcach’’, ,,Procesie’’. Zasłynęła rolami zarówno dramatycznymi, jak i komediowymi, m.in.: Krystyny w ,,Don Juanie’’, Katarzyny w ,,Straconych zachodach miłości’’, Wirgilii w ,,Koriolanie’’, Duniasza w ,,Wiśniowym sadzie’’. Obdarzona pięknym głosem, grała nie tylko role muzyczne na scenie, ale także śpiewała jako solistka w Filharmonii. Odznaczona Złotą Odznaką m. Krakowa (1967 r.).

Tadeusz Szybowski – artysta i społecznik, wieloletni aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego. Pracę artystyczną i zawodową rozpoczął w 1950 roku w Teatrze Rapsodycznym, a egzamin aktorski zdał, pracując w Teatrze Poezji. Przez 30 lat był aktorem Teatru im. Juliusza Słowackiego. Występował w ponad 65 inscenizacjach, których reżyserami byli B. Dąbrowski, L. Zamkow, J. Babel, W. Krzemiński, J. Zegalski, J. Soliński, J. Krakowski. Był współtwórcą i aktorem spektaklu ,,NN, czyli Tatiana po raz 483’’. W roku 2009 wystąpił w „Tryptyku Stanisławowskim” w reżyserii T. Malaka, spektaklu inaugurującym Festiwal Dramaty Narodów „Słowacki 2009’’. W trakcie swojej pracy zawodowej poświęcił się także pracy konspiracyjnej – przez 10 lat współorganizował artystyczno-religijne spotkania na Jasnej Górze. Na emeryturze poświęcił się pracy społecznej, opiekując się starszymi kolegami: pomaga w Domu Opieki Społecznej im. Helclów, zajmuje się wolontariatem – organizuje występy i spektakle dla jego pensjonariuszy. Członek Związku Artystów Scen Polskich od 1956 roku. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnym Medalem ,”Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Z wnioskiem o przyznanie Odznak „Honoris gratia” wystąpił do Prezydenta Krakowa Związek Artystów Scen Polskich. (JD).

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-03-28
Data aktualizacji: 2011-03-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź