Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

90 lat Nadwiślana

Klub Sportowy Nadwiślan ma już 90 lat. W jubileuszowym spotkaniu w Magistracie, które odbyło się w piątek, 11 października wziął udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Podkreślił, że KS Nadwiślan to prawdziwa kuźnia talentów.

Przypomnijmy, że Klub Sportowy Nadwiślan powołano do życia w 1923 rok. Wtedy grająca w piłkę na tzw. Krajewskich Polach w dzielnicy Kazimierz drużyna została zgłoszona do rozgrywek w Krakowskim Okręgowym Związku Piłki Nożnej. Do roku 1946 klub nie posiadał własnego obiektu piłkarskiego, a mecze rozgrywane były na boiskach Z.K.S. „Makkabi", „Olszy" i „Korony".

W 1946 roku przystąpiono do budowy własnego obiektu sportowego przy ul. Koletek, który otwarto we wrześniu tego roku. Wtedy nastąpił rozwój innych dyscyplin sportowych głównie tenisa ziemnego. Wybudowano korty i pawilon zaplecza sportowego - świetlicę, szatnie, zaplecze sanitarne.

W roku 1972 Klub wzbogacił swoją bazę sportową o pawilon przystani kajakowej przy ul. Kościuszki, którą zagospodarowała Sekcja Kajakowa powstała w roku 1952. W okresie swojego istnienia klub prowadził działalność sportową w następujących sekcjach: piłka nożna, bilard, tenis stołowy, tenis ziemny, kajakowej, siatkówki mężczyzn, łuczniczej i sportów masowych.

Sportowcy wywodzący się z KS Nadwiślan uzyskiwali najwyższe osiągnięcia w swoich dyscyplinach. Warto wymienić choćby piłkarzy reprezentujących nasz kraj, wśród których byli Jan i Józef Kotlarczykowie, Józef Kohut, Edward i Marian Jabłońscy, Mieczysław Szczurek, Adam Michel, Marian Machowski, Andrzej Sykta, czy Krzysztof Hausner.

Na kortach przy ulicy Koletek doskonaliły swoje umiejętności obecnie czołowe tenisistki świata Agnieszka i Urszula Radwańskie, a wcześniej barw Nadwiślanu bronił ich ojciec, także tenisista Robert Piotr Radwański. W tej samej sekcji trenowali i odnosili duże sukcesy: Witold Meres i Katarzyna Strączy, pierwsze tenisowe kroki stawiała również Magdalena Grzybowska.

Kilku sportowców Nadwiślanu dostąpiło zaszczytu reprezentowania Polski na Igrzyskach Olimpijskich, oprócz sióstr Radwańskich – kajakarz Jerzy Dziadkowiec i łucznik Krzysztof Włosik.

pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2013-10-14
Data aktualizacji: 2013-10-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź