8. Misteria Paschalia zakończone
Dziewięć koncertów, artyści najwyższej światowej rangi, ponad stu akredytowanych dziennikarzy (wśród nich m.in. dziennikarze z Francji i Belgii), a także dwie nowe odsłony: Trance i Debuts, które podbiły serca festiwalowej publiczności – 8 Festiwal Misteria Paschalia przeszedł do historii, teraz czekamy na kolejną edycję.
W Wielkim Tygodniu, do Krakowa, tradycyjnie już zaproszenie przyjęli czołowi przedstawiciele wykonawstwa historycznego z całego świata: znani doskonale już festiwalowej publiczności artyści tacy jak: Marc Minkowski i Les Musiciens du Louvre-Grenoble, Fabio Biondi i Europa Galante, Jordi Savall z zespołami Hespèrion XXI i La Capella Reial de Catalunya oraz Christina Pluhar i L’Arpeggiata, a także wybitni soliści Veronica Cangemi, Philippe Jaroussky i korsykański kwartet męski Barbara Furtuna.
Festiwal rozpoczął się mocnym uderzeniem: pełne orkiestrowego blasku i wokalnego majestatu motety mistrzów francuskiego baroku – Jean-Philippe’a Rameau i Jean-Josepha de Mondonville’a – w charyzmatycznej interpretacji Emmanuelle Haïm i zespołu Le Concert d’Astrée. Był to pierwszy koncert artystów w Polsce, ale mamy nadzieję, że nie ostatni.
Dzień później, Fabio Biondi, wybitny włoski odkrywca dawnej muzyki przedstawił publiczności kolejne niezwykłe dzieło: oratorium Sant’Elena al Calvario – Święta Helena na Kalwarii zapomnianego niemal na stulecia neapolitańskiego kompozytora Leonarda Leo. Polska premiera dzieła opartego na historii z początków chrześcijaństwa idealnie wpisała się w liturgię Wielkiego Tygodnia.
Co roku publiczność wyczekuje koncertu Jordiego Savalla. Nie inaczej było teraz. Kataloński wirtuoz, specjalizujący się w dźwiękowych freskach odmalowujących dzieje Krzysztofa Kolumba, Don Kichota, dynastii Borgiów czy miasta Jerozolimy, zaprezentował premierowo w Krakowie projekt Zapomniane królestwo. Tragedia Katarów.
Wielki Czwartek należał do Christiny Pluhar i jej projektu Via Crucis w gwiazdorskiej obsadzie. Bożyszcze melomanów – kontratenor Philippe Jaroussky, genialny kwartet oryginalnych śpiewaków z Korsyki – Barbara Furtuna, charyzmatyczna rzymska wokalistka – Lucilla Galeazzi i muzycy L’Arpeggiaty.
W Wielki Piątek, na pierwszy koncert w Polsce słynna francuska formacja Les Talens Lyrique pod kierownictwem wybitnego klawesynisty – Christophe’a Rousseta, przygotowała młodzieńcze oratorium Giovanniego Battisty Pergolesiego. I zachwyciła publiczność.
W Wielką Sobotę, w Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce zadebiutowała na Misteriach Paschaliach grupa muzyków z Bazylei – La Morra, którzy specjalnie na festiwal przygotowali program: Lacrime di Leo – sekretną muzykę papieża Leona X. Występ artystów w nowej odsłonie festiwalu pt. Debuts przyniósł muzykę renesansu z czasów papieża Leona X.
Wieczorem, w Operze - kultowy niemy film i kultowi muzycy rockowej sceny. Męczeństwo Joanny D’Arc Carla Theodora Dreyera w oprawie muzycznej Adriana Utley’a z Portishead i Willa Gregory’ego z grupy Goldfrapp. Film, po 83 latach wciąż robi ogromne wrażenie, ale z nową ścieżką dźwiękową na pograniczu klasyki i elektroniki, dał doskonały i nad wyraz przejmujący obraz.
W Niedzielę Wielkanocną, Marc Minkowski przedstawił w Krakowie Mszę h-moll Johanna Sebastiana Bacha, a dzień później Festiwal zakończył trzeci z festiwalowej serii vivaldiowskich koncertów zatytułowanych Arie e concerti.
MISTERIA PASCHALIA to jeden z najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce renesansu i baroku. Jego formuła opiera się na prezentacji muzyki związanej z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą, wykonywanej przez uznanych mistrzów i najznamienitszych interpretatorów muzyki dawnej. W czasie festiwalu krakowskie sale koncertowe, unikatowe wnętrza sakralne oraz kaplica św. Kingi w Wieliczce rozbrzmiewają najpiękniejszymi arcydziełami tego okresu. Festiwal cieszy się uznaniem krytyków i niesłabnącym zainteresowaniem melomanów. Trzykrotnie zwyciężał w rankingu wydarzeń kulturalnych opracowywanych przez tygodnik „Polityka”, „Rzeczpospolita” uznała go za jedno z najważniejszych wydarzeń 2008 i 2009 roku, a także dwukrotnie reprezentował Polskę na targach Midem w Cannes. Dodatkowe informacje o wydarzeniu są dostępne na stronie internetowej www.misteriapaschalia.com. (KF)