Kraków dziękował za beatyfikację
W niedzielę (1 maja) o godz. 10:37 papież Benedykt XVI, podczas uroczystej mszy świętej w Rzymie, ogłosił Jana Pawła II błogosławionym. Transmisję z tego wyjątkowego wydarzenia krakowianie i pielgrzymi, którzy przyjechali na uroczystości beatyfikacyjne do Krakowa, mogli oglądać na telebimach ustawionych w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz na Rynku Głównym w Krakowie.
Uroczystości w naszym mieście zabezpieczało kilkuset przedstawicieli służb mundurowych, a także służby medyczne i wolontariusze z organizacji społecznych. Ponad 90 osobom udzielono drobnej pomocy medycznej, nie doszło natomiast do żadnych incydentów.
Główne - krakowskie uroczystości związane z beatyfikacją Jana Pawła II, a także Niedzielą Bożego Miłosierdzia odbywały się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Mimo niesprzyjającej pogody, w mszy św. dziękczynnej za beatyfikację Jana Pawła II uczestniczyło tam 120 tys. osób. Nabożeństwu przewodniczył bp Jan Zając.
Na ołtarz polowy w uroczystej procesji wniesione zostały relikwie bł. Jana Pawła II – ampułka z krwią przekazana kustoszowi Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach ks. bp Janowi Zającowi przez kard. Stanisława Dziwisza.
„Niech błogosławieństwo relikwiami Błogosławionego Jana Pawła II towarzyszy nam w naszej pracy, w rodzinach, wspólnotach i życiu codziennym" – mówił bp Jan Zając, który na zakończenie uroczystości pobłogosławił czcicieli Bożego Miłosierdzia relikwiami Jana Pawła II.
Po błogosławieństwie, dzięki łączności telewizyjnej z Watykanem, wierni w Łagiewnikach uczestniczyli w modlitwie Regina Coeli, której na Placu św. Piotra przewodniczył papież Benedykt XVI.
O godz. 20:00 na Rynku Głównym rozpoczął się koncert „Wracam do was - Błogosławiony Jan Paweł II”. Było to plenerowe widowisko słowno – muzyczne z udziałem orkiestry symfonicznej, połączonych chórów, wokalistów (Elżbieta Towarnicka, Zakopower, Kayah, Zbigniew Wodecki, Bracia, Beata Rybotycka, Ryszard Rynkowski, IRA, Kasia Kowalska, Andrzej Lampert) i aktorów (Daniel Olbrychski, Lesław Żurek). Muzykę i śpiew połączono z materiałami archiwalnymi z pielgrzymek Jana Pawła II do Małopolski, wyświetlanymi na telebimie. Teksty Jana Pawła II cytowali aktorzy - Daniel Olbrychski i Lesław Żurek.
W godzinę śmierci Jan Pawła II na Rynku Głównym i przed oknem papieskim na Franciszkańskiej 3 zapadła cisza. (KS).