Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kongres Obywateli Kultury

Czy buty są ważniejsze od Szekspira, czy VAT jest barierą w rozwoju Kultury, czy organizacje pozarządowe mogą być samowystarczalne? – to tematy o których dyskutować będą uczestnicy Kongresu Obywateli Kultury, który odbywa się w  piątek i sobotę (13-14 maja) w Warszawie. W spotkaniu udział bierze Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury i Promocji Magdalena Sroka.

W kilkunastu panelach, warsztatach i sesjach plenarnych udział zapowiedziało wielu znakomitych animatorów kultury, artystów, edukatorów, naukowców, dziennikarzy, polityków i przedsiębiorców. Będą to m.in. Anda Rottenberg, Michał Boni, Jan Dworak, Jerzy Fedorowicz, Witold Modzelewski, Marek Belka.

Prezydent Magdalena Sroka wzięła udział w dyskusji „Ustawa o zamówieniach publicznych – fakty i mity”, która odbyła się 13 maja (piątek) w warszawskim Kinie Kultura. Dotyczyła m.in. tego czy reżyser powinien być wyłaniany w przetargu, jak zorganizować koncert bez możliwości zapłacenia zaliczki artyście, czy produkcja filmowa i audiowizualna jest wyłączona spod ustawy i czy można ogłosić przetarg na festiwal?

Uczestnicy Kongresu będą rozmawiać także o tym, czy buty są ważniejsze od Szekspira, po co nam tradycja, po co nam nowoczesność, czy VAT jest barierą w rozwoju kultury? A także o nowej ustawie medialnej, o debacie publicznej w kulturze, funduszach Europejskich na kulturę, współczesnych formach cenzury i prawie każdego człowieka do tożsamości kulturowej.

Wydarzenia Kongresu toczyć się będą wokół Paktu dla Kultury - inicjatywy społecznej ruchu Obywatele Kultury, który zawiązał się w Krakowie podczas Kongresu Kultury w 2009 roku. Obywatele Kultury chcą przyczynić się do tego, aby podjęte w trakcie debat kongresowych wnioski, postulaty i deklaracje - dotyczące m. in. zwiększenia środków na kulturę w budżecie państwa - zostały zrealizowane. 2 lutego br. swoje poparcie dla tej inicjatywy wyraził Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Odczytanie Paktu dla Kultury oraz koncert plenerowy „Pieśni buntu i niedoli” R.U.T.A. Projekt zakończą piątkową część wydarzenia. Organizatorzy Kongresu (ruch społeczny Obywatele Kultury) liczą na to, że w sobotę (14 maja) podczas otwarcia warszawskiej Nocy Muzeów Premier Donald Tusk podpisze Pakt dla Kultury. Dodatkowe informacje o wydarzeniu są dostępne na stronie www.obywatelekultury.pl. (KF)

pokaż metkę
Osoba publikująca: MARCIN FABER
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-05-14
Data aktualizacji: 2011-05-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź